Kardinaalitetrat sikoja on

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kalasammakko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 08:13, 05.07.2005
Paikkakunta: Lahti

Kardinaalitetrat sikoja on

Viesti Kirjoittaja Kalasammakko »

minun kardinaalitetrat aina ahmivat hiutaleruokaa niin vauhdilla, että ruoka ilmeisesti painaa jotenkin niiden uimarakkoa ja kalat uivat pystyssä loppupäivän. Vaikka kuinka varovaisesti yrittää ruokkia niin aina sama reaktio. Onko ihan tavanomaista kardinaalitetra käytöstä ??
Minä en kalojen ruokkimisesta ihan vähin eväin selviäkkään: http://www.edu.lahti.fi/~tkkorhon/ruokinta.wmv
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Kokeile vaihtaa ruokaa eri tyyppiseksi, vaikka New life spectrumin small fish formulaan. Raeruoka on kaloille muutenkin parempi vaihtoehto kuin hiutaleet.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Kaloille tulee ilmavaivoja, kun ne ahmivat hiutaleet ennen kuin ne ehtivät kastua, eli siis niiden mahaan joutuu ilmaa. Onpa ahneita kardinaaleja sulla, yleensä niin käy vain barbeille ja vastaaville ahmateille. :)

Eihän se varmaan kalojen mielestä mukavaa ole. Toinen vaihtoehto noiden rakeiden lisäksi on upottaa hiutaleet sormissa suoraan veden alle.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Kalasammakko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 08:13, 05.07.2005
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Kalasammakko »

joo-o karmeita possuja noi mun kardinaalit. Alkaa olee täyskokoisia 4cm ei ehi ruoka edes tippua veteen kun se on syöty. Jotain marketti hiutaleita ostin niille kun edellinen vanheni. Jos sitten ostais jotain kunnon ruokaa, vaikka niitä rakeita.
Minä en kalojen ruokkimisesta ihan vähin eväin selviäkkään: http://www.edu.lahti.fi/~tkkorhon/ruokinta.wmv
Jakulaari
Senior Member
Senior Member
Viestit: 761
Liittynyt: 22:27, 23.03.2006

Viesti Kirjoittaja Jakulaari »

Meillä taas ollaan vähän nirsoja nääs. Survarin toukat kyllä katoa kalasten napoihin tosi nopesti. Mutta n hiutaleet... toisia voi syödä jotenkuten, mutta niitä toisia ei voida oikeen maistaakkaan... :? No kyllä ne sitten käy nuoliaisten tabuja järsimässä nälkäänsä aikanaan, kun omat eväät on jo painuneet pohjahiekan sekaan. Pitänee kokeilla niitä rakeita jossain vaiheessa. :)
Kalasammakko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 08:13, 05.07.2005
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Kalasammakko »

:S mun kardinaalit on aivan tajuttomia possuja... Ne pöllii raitanuoliaisten pohjatabut suihinsa ja kulettelee niitä ympäriinsä. Samaten kun heittää pakaste survareita yhen palasen ei ehdi edes pohjaan asti. vieläpä partikselle tarjottu kurkku näyttää kanssa maistuvan... koko parvi menee heti nokkimaan kurkun palasta. ihme kaloja :roll:
Minä en kalojen ruokkimisesta ihan vähin eväin selviäkkään: http://www.edu.lahti.fi/~tkkorhon/ruokinta.wmv
Jakulaari
Senior Member
Senior Member
Viestit: 761
Liittynyt: 22:27, 23.03.2006

Viesti Kirjoittaja Jakulaari »

Ihme juttu, ettei meidän kaardinaalit sitten syökkään mitä vaan.. Se hiutaleruoka joka niiden mukana tuli ja jota ne on edellisessä kodissa "aina" syöneet ei tunnu uppoavan sitten millään. Muu ruoka menee kyllä ja meilläkin on partiksen kurkkua käyty nyppimässä joten kai ne on vaan nirsoja. Muutenkin ihmetyttää kun 7 kaardinaalin parvessa on 4 normaalikokoista, 2 liian laihan näköistä ja 1 ihan armoton pullero. Se viimoinen tuntuu kyllä aina syövän suurimman osan eväistä vaikka sitä yrittää levitellä isolle alalle. Olen kyllä katsonut että kaikki saa suuhunsa jotain, mutta ne kaksi on aina vaan sellasia luikkuja (melkein kuopalla). Olen suunnitellut että ostaisin 5-7 noita lisää jahka asettuvat, ettei ne nyt muutto stressin takia saa jotain tautia niistä uusista. Jo sitten tuo ruoka alkaisi maistua paremmin kun on isompi poppoo. :D
Semmonen kyssäri tuli vielä mieleen että vaikuttaako ruoka kaardinaalien väreihin? Meillä kun ovat mmielestäni muuttuneet sinisemmiksi kuin mitä olivat edellisessä kodissa Voihan tuokin olla osin monen tekijän summa, vesiarvot yms...
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Meillä on tooosi nirsoja kardinaaleja myöskin.
Oppineet kai liian hyvälle, eivät syö kunnolla, kuin pakasteöttiäisiä. :roll:
Onneksi piakkoin alkaa eläväruoka kasvaa ojissa ja lammikoissa..
paulileena
Starting Member
Starting Member
Viestit: 4
Liittynyt: 09:50, 07.06.2005
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja paulileena »

Meidän kardinaalit on ihan samanlaisia porsaita =).

Kaikkea vähintään maistetaan, joka leijuu vedessä. Pikkulimaskatkin syödään paremman puutteessa, muutaman pureskelun jälkeen.

Monnin ja monnisten pohjanappeja kannellaan ympäri akvaariota. Ja toiset ajaa ruuan kantajaa takaa =). Perinteinen kunnon hippaleikki.

Eli saa olla melko tarkkana ettei ylen syötä, kun pohjakalojenkin sapuskat kardinaalit käy pöllimässä.
SepiMies
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 20:13, 19.09.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SepiMies »

Alkup. aiheeseen viitaten, onko mahdollista, että neontetrat (tiedän, aihe kardinaaleista) haukkaavat pinnalta hiutaleita niin, että saavat ilmaa mahaansa ja kuolevat? Tunnen tällaisen tapauksen, että kala otti pinnasta ruokaa, oli hetken vaivautunut ja sitten kuoli :cry: . Vesiarvoissa ei ollut mätää (en enää niitä muista).

Sitten aiheeseen eli täälläkin kardinaalit syövät vain rakeita ja surviaisia. Hiutaleita maistetaan, mutta sitten sen annetaan vajota pohjaan. Tetran rubin katoaa silmänräpäyksessä :) .
kirjoplaty
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1687
Liittynyt: 15:57, 13.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Re: Kardinaalitetrat sikoja on

Viesti Kirjoittaja kirjoplaty »

Minullakin on tosi ahneita nuo kardinaalitetrat. Kun olen syöttänyt ne rakeilla ja annan pimeyden laskeuduttua piikkisilmille tabletin, ne syövät senkin! Hankala antaa kaikille tasapuolisesti ruokaa kun nuo ahneet p*skat syövät kaiken mikä vaan liikkuu! Piikkisilmät syökööt sitten levää tai kalojen kakkoja. Mitenköhän käy sitten kun plekot asettuvat taloksi? Sen jälkeen eivät varmaan muut kalat saakaan syödäkseen kuin plekot..
Feliza
Member
Member
Viestit: 396
Liittynyt: 20:34, 01.06.2009
Akvaarioseurat: OAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Re: Kardinaalitetrat sikoja on

Viesti Kirjoittaja Feliza »

Auttaisko jos liottaisi hiutaleita hetken vedessä, ennen kuin ne kippaa altaaseen? Jos vika on tosiaan ilman joutumisessa vatsaan, niin ruuan vettyminen voisi auttaa.
40l, Aphyosemion australe
80l, Pterophyllum scalare perhe
650l, Ancistrus sp., Apistogramma borellii, Corydoras paleatus, Corydoras pygmaeus, Pterophyllum scalare, Pterygoplichthys gibbiceps
Ilari
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 15:28, 07.09.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kardinaalitetrat sikoja on

Viesti Kirjoittaja Ilari »

Minulla nuo kardinaaliterat käyttäytyvät ihan päinvastoin. Ovat vaan pohjan tuntumassa ja syövat hiutaleet jotka eivät päädy ahneempien kalojen suihin. Partamonnien tabletit tosin maistuvat .
Seitti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 19:32, 26.09.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lahti

Re: Kardinaalitetrat sikoja on

Viesti Kirjoittaja Seitti »

Täällä kanssa yksi joka omistaa hervottoman ruokahalun omaavia kardinaaleja :mrgreen: Toivon että kun nuo keltakääpiöahvenet tuosta vähän kasvavat niin arvojärjestys muuttuu syömisen kanssa. Tuntuu että muut kalat ei ehdi edes huomata koko ruokaa kun kardinaalit ovat popsineet jo kaiken suuhunsa ja mahat pullottaa niin että!! lisää ei uskalla antaa kun ne söisivät senkin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”