Terveisiä Shanghaista!

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
haiska
Junior Member
Junior Member
Viestit: 128
Liittynyt: 19:42, 24.11.2003
Paikkakunta: Tampere

Terveisiä Shanghaista!

Viesti Kirjoittaja haiska »

Upea paikka, suosittelen!

Paikallinen akvaario oli kyllä näkemisen arvoinen. Asiantuntija en ole, mutta erittäin siisteiltä näyttivät kaikki altaat. Kuolleita kaloja ei näkynyt, vesi oli kirkasta ja altaiden koko näytti olevan riittävä (siis Kiinalaiseen tyyliin kaikki oli VALTAVAA). Siellä oli maailman pisin vedenalainen tunneli, yli 150m pitkä. Kalalajeista en osaa tarkemmin sanoa, kaikkea oli! Merivettä, kiekkoja ja kaikkea mitä vain kaloiksi voidaan kutsua. Altaiden ympärille olitiin rakennettu oikeastaan koko maailma - rekvisiittaa siis piisasi.

Paikallisessa tavaratalossa (vrt Prisma tai Citymarket) olikin jo sitten toista. Kalat puolikuolleena tilkassa vettä, ravut elävinä-jalat sidottuina tiskillä, kilpikonnat ja sammakot elävinä verkon alla.... :frown:

Hyvin....hmmmm....kiinalaista touhua....
Minun ei tarvitse tietää ehdotonta totuutta.
Kukaan ei tiedä.
Kunhan tiedän sen verran että tulen toimeen...
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

Et sattunut kuvia räpsimään? :) Lähinnä noista akvaarioista, ei niinkään tavarataloista. :|
haiska
Junior Member
Junior Member
Viestit: 128
Liittynyt: 19:42, 24.11.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja haiska »

lafe kirjoitti:Et sattunut kuvia räpsimään? :) Lähinnä noista akvaarioista, ei niinkään tavarataloista. :|
Otettiin kyllä. Mutta täytyy myöntää, että digikamera ostettiin juuri ennen reissua ja en kyllä osaa mitään linkittää koneelle [:I]
Minun ei tarvitse tietää ehdotonta totuutta.
Kukaan ei tiedä.
Kunhan tiedän sen verran että tulen toimeen...
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Terveisiä Shanghaista!

Viesti Kirjoittaja Maisu »

haiska kirjoitti:erittäin siisteiltä näyttivät kaikki altaat. Kuolleita kaloja ei näkynyt, vesi oli kirkasta
Allekirjoitetaan. Kalat olivat silmiinpistävän ehjiä, mitään särkyneitä nokkia, suomuvajeita tai parantuneita kolhuja ei näkynyt villeilläkään lajeilla. Vapiskaa saksalaiset.
haiska kirjoitti:altaiden koko näytti olevan riittävä.
Ei ihan kaikilta osin allekirjoiteta. Oli siellä esim. isohkoa veitsikalaa taikinakulhon kokoisella tontilla alakerrassa ja särkikaloja hyvin ahtaasti heti ensimmäisessä näyttelyhuoneessa.
jellyf
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 06:05, 09.03.2004
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jellyf »

Et sitten haiska käynyt siinä toisessa akvaariossa? Oli aika hieno, vaikkei niin isoa haitunnelia löytynytkään. Oli tosin aika syrjässä, ja luultiin jo että taksikuski on ymmärtänyt väärin osoitteen kun näytti niin slummilta aluksi. Mutta jos Shanghaihin eksyy niin kannattaa käydä molemmissa. Syrjäisemmässä ainakin olisi voinut maksusta mennä syöttämään haita, mutta olivat niin kylläisiä, ettei kala kelvannut vaikka sukeltaja yritti tunkea väkisin suuhun.
Where are the wolves, the underwater moon
The elvenpath, the haven of youth
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”