80L Nano perusteilla

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
kekkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:46, 17.10.2004
Paikkakunta: Järvenpää

80L Nano perusteilla

Viesti Kirjoittaja kekkuli »

Tervehdys,

Pitkällisen harkinnan jälkeen sain lopulta hankittua viime syksynä 70L nanosetin. Järjestelmä pitää tällä hetkellä sisällään 70L kokolasi altaan, 4x T5 putket, Eheimin ulkosuodattimen mallia 2026 sekä muuta tarpeellista roinaa Salifertin vesitesteistä, nitraatin ja fosfaatin poisto massoihin. Vedet lotraan hanasta altaaseen RO/DI laitteen läpi ja veteen lisään Tropic Marine suolat.

Käynnistin systeemin 16.1. lisäämällä altaaseen 3-4cm kerroksen korallihiekkaa, 40L suolavettä ja käynnistin suodattimen massoinen kierrättämään vettä.

Kuinka ollakkaan, Siniriutassa uutta elävää kiveä ei ollutkaan myynnissä juuri nyt ja kysymys kuuluu: Onko aloitus vaiheessa merkitystä sillä kuinka kauan allas on ollut toiminnassa ilman elävää kiveä joka käynnistää altaan varsinaisen kypsymisprosessin? Vai onko ainoa vaihtoehto pestä hiekat uudelleen ja valmistaa uudet vedet kivet saatuani?

Lisäksi toivoisin kommentteja onko korallihiekan määrä riittävä.
Tatu Vaajalahti
Senior Member
Senior Member
Viestit: 568
Liittynyt: 23:26, 13.03.2002
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: 80L Nano perusteilla

Viesti Kirjoittaja Tatu Vaajalahti »

kekkuli kirjoitti:Onko aloitus vaiheessa merkitystä sillä kuinka kauan allas on ollut toiminnassa ilman elävää kiveä joka käynnistää altaan varsinaisen kypsymisprosessin? Vai onko ainoa vaihtoehto pestä hiekat uudelleen ja valmistaa uudet vedet kivet saatuani?
Ei ole väliä, anna pyöriä vaan. Muuten, Coral Reef Finlandilla on elävää kiveä varastossa: http://www.coralreef.fi/shop/catalog/pr ... cts_id=103
Lisäksi toivoisin kommentteja onko korallihiekan määrä riittävä.
Mielestäni lisä ei olisi pahitteeksi, itse kannatan tuollaista "semi DSB":tä, eli n. 7-10 cm hienoa korallihiekkaa
kekkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:46, 17.10.2004
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja kekkuli »

Kuva

Noniin, allas on vihdoin saatu käyntiin 2.2. viiden kiven voimin :D

Eilen altaasen alkoi muodostua ruskeaa levää. Tarkemmin tarkastellessa siitä nousee lisäksi vihreitä haituvia jotka heiluvat veden virtauksessa.

Tässä kun on nyt tarkoitus edetä mahdollisimman rauhallisesti ja varovaisesti niin mitä seuraavia hankintoja altaaseen kannattaa tehdä? Elävän kiven mukana on tullut ainakin pari erilaista rapua, muutama kotilo sekä jokin isompi arka öttiäinen josta olen nähnyt vain vilauksia. Lisäksi kiven pinnasta on alkanut kasvaa kaikenlaista elävää. Ilmeisesti levää, sientä ja kaikenlaista muuta "kasvustoa".

Huomenna tekniikka puolelle pitäisi tulla nanostream 6025 sekä pinnantasaaja.
Mantis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 16:36, 21.09.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Mantis »

Pidä vaan hyvää virtausta altaassa, auttaa levävaiheen kanssa. Jos haluat anthelia-korallin tai levyvuokkoja, tervetuloa hakemaan. Molemmat sopivat hyvin nanoon ja molemmat voi lisätä vaikka jo nyt.
lasagne
Member
Member
Viestit: 447
Liittynyt: 09:24, 23.04.2005
Paikkakunta: Hemiboreaalinen vyöhyke, Vantaa

Viesti Kirjoittaja lasagne »

Laita lisää kuvia kun projekti edistyy. Voisiko se iso arka öttiäinen olla vaikkapa mantis? Siis en tarkoita tuota öttiäistä, joka on vastannut minua aikaisemmin. :mrgreen:
Team fortress 2!!!!!!!!
jafar
Junior Member
Junior Member
Viestit: 97
Liittynyt: 22:38, 06.11.2004
Akvaarioseurat: SMAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja jafar »

On muuten aika hieno setti, mulla on joskus ollut ihan samanlainen [;)]. Tuota suodattimen ulospuhallusta kannattaa miettiä vielä. Pintaan olisi hyvä saada virtausta, estää kalvon syntymistä ja edistää kaasujen vaihtoa. Lisäksi jos kiinnität kiviin elukoita niin saattavat tykätä huonoa jos vesi puhalletaan noin läheltä. Mulla putki oli asennettuna altaan vasempaan laitaan ylös josta puhalsi kohti vedenpintaa.

Veden lämpö pysy tuolla valaisimella sopivana ilman lämmitintäkin. Kesäksi joudut hommaamaan tuulettimen, muuten lämmöt nousevat liikaa.
Pipsa-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 117
Liittynyt: 18:34, 17.01.2007
Akvaarioseurat: JKL
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pipsa- »

Wau! Näyttääpä hyvältä! Minulla on vajaa 2 viikkoa sitten startattu 13 l nano. Ruskea levä valtasi purkin ja tarkoitus olisi pian saada sinne jonkinsortin kotiloita. Kuvia pistän, kun saan ne koneelle tuosta kamerasta.

Sen verran on tämä merivesi-projekti alkanut kiehtomaan, että taitaa tuosta 128litraisesta, tyhjäksi jäävästä akvaariosta tulla vähän isompi nano. :D
kekkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:46, 17.10.2004
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja kekkuli »

Allas jatkaa kypsymistään...

Mitähän tämän näköinen kasvusto oikein on? Paras karsia heti pois? Bubble Algae?

Kasvaa ryppäissä ja muistuttaa kovasti viinirypäleterttua. Selailin netistä ja oma analyysini olisi että kyseessä olisi jokin bubble algaen laji. Anteeksi kuvan huono laatu. Digipokkari taitaa olla parhaat päivänsä nähnyt.

Altaan kehittymistä voi seurata alla olevasta 70L Nano linkistä
kekkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:46, 17.10.2004
Paikkakunta: Järvenpää

Tunnistus apua

Viesti Kirjoittaja kekkuli »

Mitähän nämä ovat?

Kuva1
Kuva2
jumase
Senior Member
Senior Member
Viestit: 705
Liittynyt: 10:56, 17.07.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jumase »

Kuvassa yksi on sitä surullisen kuuluisaa aipstasiaa eli lasiruusua. Leviää vauhdilla, joten jos niitä on vain nuo muutamat yksilöt, niin kannattaa yrittää hankkiutua siitä eroon.
heikki
Member
Member
Viestit: 270
Liittynyt: 19:06, 07.01.2006
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja heikki »

Mulla ainakin Lysmata Wundermanni söi kaikki lasiruusut, muutenkin hauska veikko.. Lasiruusu taas ei oo..
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Täällä löytyi kivien muutossa eka aiptasia ikuisuuksiin - lysmatoja onkin enää jäljellä yksi ainut (kuinkakohan saakutin kauan nuo mantikset oikein elävät?) eikä se ilmeisesti löydä kaikkia lasiruusuja isosta altaasta. Mutta aikoinaan kun sen kourallisen lysmatoja hankittiin, hävisi arviolta biljoona lasiruusua alle kuukaudessa 8O Mutta nyt tuli sitten todistettua, etteivät ne ole mitenkään hävitetty, ne vaan syödään pois ennenkuin ne ehtii näkemään.

Voi kun olisi vielä joku joka söisi Xeniaa...

Toisessa kuvassa oli minun silmäni mukaan makroleviä.
Koralli- ja kasvinisti. Minkäs sille voi.
heikki
Member
Member
Viestit: 270
Liittynyt: 19:06, 07.01.2006
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja heikki »

Mikael
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1138
Liittynyt: 15:11, 30.10.2001
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mikael »

Kasvattelin ala-altaassa Lysmatoita suuremmiksi jotta mantis ei söisi niitä heti suuhunsa. Laitoin niille kiviä joissa oli Aiptasiaa ja kiitettävästi ne söivätkin ne puhtaaksi - myös isot yksilöt. Ajatuksenani oli, että samalla kun ne kasvavat niin oppivat oikein hyvin popsimaan Aiptasiaa. Isoiksi kasvoivat ala-altaassa ja nyt ovat olleet kuukauden pääaltaassa mutta sielläpä ne eivät ole juurikaan näkyvää saaneet aikaan. Vielä toissapäivänä löysin ainakin kolmen ryppään rapuja ja kaiketi kaikki viisi ovat hengissä. Tiedä sitten mitä muita herkkuja löytyy altaasta kun Aiptasiat eivät maistu. Saattaa tosin olla, että pikku hiljaa 'ahdistelevat' niitä koska selvästi jotkut Aiptasia yksilöt ovat alkaneet nuokkua alaspäin.

Ostin myös A. Totemtosusen mutta tämä kala kylläkään ei nykäise Aiptasioihin lainkaan. Pieniä selkärangattomia metsästelee aivan samalla tavalla kuin mandariinikala. Hitaasti uiskentelee kivien joukossa ja välillä nyppää saaliin.
kekkuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 14
Liittynyt: 21:46, 17.10.2004
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja kekkuli »

Kiitoksia vastauksista ja tässä muutama kysymys jälleen lisää :)

Kuvassa kaksi tosiaan on Caulerpa-racemosaa nyt kun näin useampia kuvia netistä oikealla hakusanalla. :) Tämän ilmeisesti annan kasvaa altaassa ja hillitsen kasvua karsimalla? (Ylimääräisiä ravinteita sitova vaikutus)

Ajaako Lysmata rathbunae saman asian kuin Lysmata wundermanni lasiruusujen mahdolista kitkemistä ajatellen? Nyppimällä taisin saada yhden kitkettyä pois. Penteleet kun vetäytyvät kiven sisään pinsettien lähestyessä.

Allas on nyt 20 päivää vanha. Ruskeat levät ilmestyivät parin päivän jälkeen ja katosivat lähes samantien. Nyt altaan pohjassa on jäljellä ainoastaan vihertävää levää joka lepattaa virtauksessa. Voisiko olla, että allas on käynyt levävaiheet jo läpi? Lisäksi altaan kypsymistä ajatellen en ole havainnut ammoniakki, nitriitti tai nitraatti piikkejä. Iseasiassa em. arvot ovat olleet nollssa. Aika huolestua vai onnitella itseään koputtamalla puuta? :) Suodattimessa on ollut jatkuvasti Seachemin de*nitratea, phosguardia ja carbonmatrixia.

Eli summarum... Voisiko olla jo aika tuoda altaaseen ensimmäiset varsinaiset elävät?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”