Sinirihmakalan kudun hoito

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Sinirihmakalan kudun hoito

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Sinirihma pariskuntani on ryhtynyt kutupuuhiin. Eilen jo kihnuteltiin ja naaras pulautteli munia suustaan. Paniikissa erotin jo kuplapesän toiseen purkkiin, joka nyt lämmittelee valaisimen päällä.
Nyt on koiras rakentanut toisen pesän, ja kun tässä nyt on hetki aikaa niin mietityttää, että
1. Kuinka pian kihnuttelun jälkeen koiras hedelmöittää munat? Toiminko liian pikaisesti kun poistin pesän n. ½ tunnin kuluttua?
2. Kumpi olisi parempi ratkaisu: Siirtää pesä / munat erilliseen faunaboxiin, vai käyttää kelluvaa poikas purkkia?

Olen 100% varma, että poikaset syödään jos en niitä jollain tavoin pelasta jo aikasessa vaiheessa.
Kiitos avusta jo etukäteen.
Workkis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 216
Liittynyt: 19:45, 06.07.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Workkis »

1. Jos hedelmöitys tapahtuu samalla lailla kuin esimerkiksi hunajarihmakaloilla niin munat hedelmöittyy välittömästi tullessaan ulos naaraasta uroksen puristaessa sitä. Omaa kokemusta ei siis asiasta ole sinirihmoista ole, mutta näin luulen.

2. Pienen faunaboksin vesi on varmasti vaikeampaa pitää puhtaana kuin kelluvan poikasboksin. Tietty jos tekniikkaan löytyy niin kaippa ne sinnekkin voi laittaa. Tosin tällöinhän olisi hyvä kypsyttää tämä faunaboksi?
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Bakuja löytyy kyllä tarpeen vaatiessa. Täytyy laittaa pikkuallas pystyyn.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”