Tallinna + akvaariokaupat

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Mari_P
Junior Member
Junior Member
Viestit: 51
Liittynyt: 10:41, 19.08.2002
Paikkakunta: Helsinki

Tallinna + akvaariokaupat

Viesti Kirjoittaja Mari_P »

Avokki yllätti Tallinnan risteilyllä ensi viikonloppuna. Onko Tallinnassa akvaariokauppoja ja onko hintataso sellainen että kannattaa tuodakin jotain? Hakusessa olisi ehkä lamppu, ilmastin sekä mahdollisesti pikkuinen sisäsuodatin tulevaan akvaarioon.

-Mari-
maketzu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2408
Liittynyt: 09:35, 26.09.2001
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Loppi, Kormu City
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maketzu »

Siis kyllähän siellä on alan liikkeitä.

Itseänikin kiinnostaisi. Olinkin tuossa parisen viikkoa sitten Tallinnassa, mutta enpä nähnyt missään akvaarioliikkeitä.

Haluisin itsekin osoitteita.
KAri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 243
Liittynyt: 00:52, 30.12.2001
Paikkakunta: Tampere / TAS

Re: Tallinna + akvaariokaupat

Viesti Kirjoittaja KAri »

Mari_P kirjoitti:Avokki yllätti Tallinnan risteilyllä ensi viikonloppuna. Onko Tallinnassa akvaariokauppoja ja onko hintataso sellainen että kannattaa tuodakin jotain? Hakusessa olisi ehkä lamppu, ilmastin sekä mahdollisesti pikkuinen sisäsuodatin tulevaan akvaarioon.

-Mari-
Käytetään sitä hakutoimintoa [;)]

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... allinna%2A

Tai sitten googlella ylläolevan viestin mukaan.

Itsekin sopivasti ensi viikolla Tallinnaan lähdössä :D

-KAri-
Tanja M.
Junior Member
Junior Member
Viestit: 175
Liittynyt: 10:15, 28.03.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

...pussikaupalla kalaa...

Viesti Kirjoittaja Tanja M. »

Vähän poikkeaa aiheesta mutta...
Muutama vuosi sitten isäni teki pahan mokan ja pyysi tallinnalaista tuttuaan tuomaan tyttärelle "jotain kivoja kaloja". Ja niitä tuli... valitettavasti... Pussissa oli jokin malawiahven, platypari, pari albiinotetraa, pari neontetraa, joku monninen, pari tiikeribarbia ja lehtikalan poikanen. Kaikki samaan pussiin lykättynä, jo henkihieverissä. No lehtikala, tiikerit, neonit ja platyt saivat kodin luotani (eri altaisiin) ja muut sain vietyä muualle. Ei kuitenkaan kerro kovin hyvää akvaariotietoa pakata tollainen porukka samaan pussiin... Onneksi seassa ei vielä ollut kultakalaa! Olivat kuulemma ostettu joltain torilta, ihmettelen suuresti sillä silloin oli vielä talvi kylmimmillään....
oppo
Senior Member
Senior Member
Viestit: 696
Liittynyt: 12:45, 17.12.2001
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja oppo »

Täältä löytyy myös S.Karen vinkit/osoitteet:
http://www.uta.fi/~sk63895/akvaario/muu ... a_bookmark

Ja tässä AW:n oma haku: (kirjoita tallinna*)
http://www.aqua-web.org/forum/search.php?mode=results

Myös kannattaa aina selata vanhoja viestejä.

Niin ja torilta ja liikkeistä ostetuissa kaloissa on vissiin aika iso ero. Toivon mukaan. :|




8O
Ei pidä uskoa kaikkea mitä kuulee, mutta sen voi aina kertoa eteenpäin.
Mari_P
Junior Member
Junior Member
Viestit: 51
Liittynyt: 10:41, 19.08.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Mari_P »

Kiitos vinkeistä, yritin kyllä ensin tuota hakua mutta se jokerimerkki unohtui ja hakutulos olikin sitten nolla... Jostain muistaisin kuulleeni että Rocca al Maren uudessa ostarissa olisi hyvä akvaarioliike jota ei noissa linkeissä löytynyt. Onko kukaan käynyt siellä?
lincci
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 20:15, 20.08.2002

Viesti Kirjoittaja lincci »

Kävin kyseisessä liikkeessä heinäkuussa. Jos ei muuten ole alueelle asiaa, esim. huvipuistoon tai eläintarhaan, mielestäni sen akvaarioliiikkeen takia sinne on turha mennä. Hinnatkaan ei ole niin paljon halvempia, että sieltä kannattais mitään ostaa. Toki jos sinne suuntaan menee, niin kyllähän siellä katseltavaa löytyy, eipä tosin niin paljon kun kotimaisissa liikkeissä.
Elmiira
Member
Member
Viestit: 359
Liittynyt: 21:23, 05.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Sipoo

Viesti Kirjoittaja Elmiira »

Itse olen kaksi kertaa käynyt Akvarist -nimisessä paikassa (Tartu mnt 51).
Ekalla kerralla paikka oli hieman nuhjuisen oloinen, mutta nyt heinäkuussa siellä oli touhu muuttunut. Kalat hyväkuntoisia ja altaat siistejä. Olen aina Tallinnan reissut yhdistänyt ehfisubstratin ostoreissuun ja ko. paikasta saa ihan kohtuuhintasta tavaraa. Eläviä öttiäisiäkin löytyy samoin pakasteita. Myyjät joko osaa tai ei osaa suomea, mutta hyvin sitä pärjää kun puhuu selvää suomea :D

Tämä paikka löytyy Stockmannin kulmalta lähtevän tien varrelta (vasemmalta). Se on siinä vasemmalla puolella.
Mari_P
Junior Member
Junior Member
Viestit: 51
Liittynyt: 10:41, 19.08.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Mari_P »

Olisikohan tuo sunnuntaisinkin auki...? Pyöräytimme eilisiltana tuonne Saksanmaalle sen verran muikean tilauksen että enää olemme lamppua vailla :roll:

Siellä Stockmannin lähistöllä oli myös kivan oloinen lemmikkiliike. Jos löytyisi edes noille kissoille uutta kivaa. Viime reissulta mukaan tarttui hieno kissan vinkuhiiri jollaisia en ole Suomessa vielä nähnyt...
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Elmiira kirjoitti:Itse olen kaksi kertaa käynyt Akvarist -nimisessä paikassa (Tartu mnt 51). Tämä paikka löytyy Stockmannin kulmalta lähtevän tien varrelta (vasemmalta). Se on siinä vasemmalla puolella.
Onko tuo nyt tuo oikea kadun nimi? Täältä http://www.uta.fi/~sk63895/akvaario/muu ... a_bookmark löytyy Akvarist-liikkeelle Tallinna mnt katu, jota en löytänyt koko Tallinnasta. Kysyin sitten vastaantulijalta, missä Tallinna 51mnt sijaitsee, niin sanoi, ettei koskaan ole kuullutkaan ja epäili, että on jossain muualla Viroa.

Laguun ja Reti olivat molemmat kauheita paikkoja, joten niihin en ensi kuussa ainakaan eksy. Kävin juuri toissa päivänä siis Tallinnassa ja tarkotus on mennä ensi kuussakin, kun matkustaminen on sen verran halpaa..
Merenneito
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 01:35, 26.05.2003
Paikkakunta: Turku

Tallinna ja akvaarioliikkeet

Viesti Kirjoittaja Merenneito »

Mari_P kirjoitti:...Pyöräytimme eilisiltana tuonne Saksanmaalle sen verran muikean tilauksen että enää olemme lamppua vailla
Mistäs sieltä Saksasta voi tilata suoraan tavaroita? Olen Eheimin sivuilla pyörinyt, enkä ole löytänyt mitään ostoskorityyppistä palvelua.

Silmissäkö vikaa?
~~~~~~~~~~~~~~~
Kauneus on pinnan alla.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Onhan noita pilvin pimein. Tässä pari malliksi:
http://www.aquaristikshop.de/
http://www.aquaristikshop.net/
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Mari_P
Junior Member
Junior Member
Viestit: 51
Liittynyt: 10:41, 19.08.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Mari_P »

aqua2002 kirjoitti:
Elmiira kirjoitti:Itse olen kaksi kertaa käynyt Akvarist -nimisessä paikassa (Tartu mnt 51). Tämä paikka löytyy Stockmannin kulmalta lähtevän tien varrelta (vasemmalta). Se on siinä vasemmalla puolella.
Onko tuo nyt tuo oikea kadun nimi? Täältä http://www.uta.fi/~sk63895/akvaario/muu ... a_bookmark löytyy Akvarist-liikkeelle Tallinna mnt katu, jota en löytänyt koko Tallinnasta. Kysyin sitten vastaantulijalta, missä Tallinna 51mnt sijaitsee, niin sanoi, ettei koskaan ole kuullutkaan ja epäili, että on jossain muualla Viroa.
Tallinna mnt voi löytyä kyllä varmaan mistä vaan mutta kyseessä onkin katu Tartu mnt joka löytyy kartasta esim täältä: http://www.tallinn.ee/eng/kaart?MapZoom ... rtu+mnt+51

Merenneito: Aquaristikshopista tilailimme silloin viime syksynä hyvin tuloksin.

-Mari-
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Hyvä! Pitää korjata tohon omaan paperiin oikea kadun nimi.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

aqua2002 kirjoitti:Laguun ja Reti olivat molemmat kauheita paikkoja
Minusta tämä väite vaatisi nyt pieniä perusteluja, koska mielestäni kyseessä on kaksi varsin normaalitasoista akvaarioliikettä jopa Suomen mittapuulla mitattuna. Kummassakaan en muista koskaan nähneeni kuolleita tai selvästi sairaita kaloja ja molempien liikkeiden taso on pysynyt samanlaisena läpi vuosien, joka sekin olisi iso saavutus jo Helsingissäkin.

Piipahdin viikko sitten eräässä pariisilaisessa akvaarioliikkeessä Eiffelin eteläpuolella. Merivesitarjonta yllätti, koska kyseessä oli hyvin pieni liike, ja elävää kiveäkin oli tarjolla iso akvaariollinen. Makeavesikaloille oli uhrattu kokonainen seinällinen erittäin hyvin hoidettuja myyntialtaita - niillä oli kokoa arviolta 20 litraa. Jokainen myyntiallas oli lisäksi laitettu varsin täyteen kasveja. Malaweja oli iso akvaariollinen heti näyteikkunassa. Olen joskus aiemmin etsiskellyt Pariisista enemmänkin akvaarioliikkeitä, nyt kävin vain tässä yhdessä joka osui sattumalta kohdalle.

Makeavesiakvaristina asuisin paljon mieluummin Tallinnassa kuin Pariisissa tai vaikkapa Istanbulissa vaikkeivät ne Tallinnan liikkeet ihan täydellisiä olekaan.
Fisu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 553
Liittynyt: 22:01, 24.01.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tre, Finland
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fisu »

maisu kirjoitti:Olen joskus aiemmin etsiskellyt Pariisista enemmänkin akvaarioliikkeitä, nyt kävin vain tässä yhdessä joka osui sattumalta kohdalle.
Pont Neuf:in ja Pont au Change:n välimaastossa joen rannassa Samaritainen lähellä on muutama kauppa aivan vieri vieressä, mutta niistä ei kyllä mitään kovin erikoisia fisuja löydy. Putiikit ovat enemmänkin koiranpentu linjalla. Matelijoista löytyy varaaneja yms isoa kivaa ja selkärangattomista esim. juoksujalkaisia (tosin silloin kertaa kun niitä piti tuoda tuliaisiksi, ei niitä näkynyt missään...)
Kari
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Nuo ranskalaiset paikannimet katoavat muististani samantien, mutta sen ison kirjatorin läheisyydestä löytyi edellisellä visiitillä suurehko ja kunnollisen oloinen akvaarioliike. Enimmäkseen merivesipuolta oli myynnissä. Vuosi taisi olla jotain niinkin esihistoriallista kuin 1997.
Viimeksi muokannut Maisu, 14:13, 23.06.2003. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

maisu kirjoitti:
aqua2002 kirjoitti:Laguun ja Reti olivat molemmat kauheita paikkoja
Minusta tämä väite vaatisi nyt pieniä perusteluja, koska mielestäni kyseessä on kaksi varsin normaalitasoista akvaarioliikettä jopa Suomen
Jaa, no en sanoisi, että voisi verrata suomalaisiin liikkeisiin. Toisessa ei ollut lainkaan kaloja (Reti?), jotain akvaariotavaraa vain... Laguunissa (?) oli sitten muutama allas, jossa ällöttäviä mutantteja hirviöitä (kultikset) uiskenteli ja bloodparrot:eja kanssa. Lajeja oli vain muutama, kasviksista ei juuri tietoakaan, muutamia kasveja näytti olevan altaissa. Tai no, jos muovikasveja ostaa niin sitten... Liikkeiden valikoimiin näytti kuuluvan myös maljat ja pienet 10 litran akvaariot.

Enpä eksy toiste noihin paikkoihin. Toivottavasti paljon kehuttu Akvarist ei osoittaudu samanlaiseksi. Se on taaskin sitten ihan makuasia, mistä kukin tykkää.. Minä en tykännyt kummastakaan liikkeestä.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

aqua2002 kirjoitti:Jaa, no en sanoisi, että voisi verrata suomalaisiin liikkeisiin. Toisessa ei ollut lainkaan kaloja (Reti?), jotain akvaariotavaraa vain... Laguunissa (?) oli sitten muutama allas, jossa ällöttäviä mutantteja hirviöitä (kultikset) uiskenteli ja bloodparrot:eja kanssa. Lajeja oli vain muutama, kasviksista ei juuri tietoakaan, muutamia kasveja näytti olevan altaissa. Tai no, jos muovikasveja ostaa niin sitten... Liikkeiden valikoimiin näytti kuuluvan myös maljat ja pienet 10 litran akvaariot.
Retissä, siis tässä Tatarin 3:n liikkeessä, on yksi iso huoneellinen myytäviä ja melko nätisti sisustettuja akvaariokokonaisuuksia ja toinen samankokoinen huoneellinen kaloja ja kasveja. Kaloja on kaksi akvaarioseinällistä, kasveille on erillinen allaskompleksi. Nämä huoneet löytyvät yläkerrasta ja hieman paremmalla asenteella varustettu matkalainen olisi varmasti osannut akvaariohuonetta kysyäkin.

Lagoonissa altaita on vähemmän, kuitenkin n. 12 kpl ellen ihan väärin muista, ja minusta siellä on ehdottomasti kaupungin kiinnostavin kalavalikoima erikoisine monneineen, puikkokaloineen ja suppusuineen. Blood Parrotteja en viimeksi nähnyt, samoin oli hävinnyt kultakalamalja. Lagoonissa on myös erittäin kunnollinen kasvivalikoima, esimerkiksi viimeksi käydessäni siellä oli upeita miekkakasveja, järkyttävän suuria melalehtiä ja niin komeita kurttukriinumeita etten ole vastaavia nähnyt milloinkaan suomalaisissa kaupoissa. Olen ostanut Lagoonista kasveja useaan otteeseen, samoin Retistä.
anni
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 18:58, 04.11.2001
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja anni »

Retissä on kaksi kerrosta ja kalat ovat siellä ylhäällä.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Ai on vai? Mistä sinne toiseen kerrokseen pääsee? Siinä oli muistaakseni kaksi ovea, kun liikkeeseen mentiin ja meinasin kokeilla sitä toistakin ovea, mutta siinä oli joku lappu "suljetud" tjst, en puhu viroa - päättelin sen tarkoittavan "suljettua" :D
anni
Starting Member
Starting Member
Viestit: 28
Liittynyt: 18:58, 04.11.2001
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja anni »

Juuri siitä suljetusta ovesta. Jos oli lukossa täti taisi olla tauolla, mutta kyllä se useimmiten auki on ollut.

Ovi on ainakin talvisin visusti kiinni, mutta ollaan vissiin himpun verran härskimpiä kun on aina reilusti sisään menty. :roll:
tiger
Member
Member
Viestit: 381
Liittynyt: 13:55, 13.04.2004
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja tiger »

Jatkampa tänne keskusteluun...

Matka tallinnaan on edessä. Ajattelin käydä tutuissa

rocca al maren kalakkeessa
siinä a-akvariumissa mulla kadulla

En ole käynyt ennen, mutta suositeltu:
akvaristissa-tartu nmt kadulla.

Ehkä yhden vielä ehtisi käydä. Olisiko jotain suositusta?
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

tiger kirjoitti:Jatkampa tänne keskusteluun...

Matka tallinnaan on edessä. Ajattelin käydä tutuissa

rocca al maren kalakkeessa
siinä a-akvariumissa mulla kadulla

En ole käynyt ennen, mutta suositeltu:
akvaristissa-tartu nmt kadulla.

Ehkä yhden vielä ehtisi käydä. Olisiko jotain suositusta?
Montako päivää ajattelit olla siellä? Jos vain päivän niin unohda Rocca al Mare ja mene Retiin osoitteessa A. Lauteri 8, ihan siinä Stockan takana.

Minä käyn mieluummin Lagoonissakin kuin Kalakessa. Ellei Kalake sitten ole petrannut ihan hurjasti sitten viime näkemän.
tiger
Member
Member
Viestit: 381
Liittynyt: 13:55, 13.04.2004
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja tiger »

aa..

sinnekös se reti muutti. ok. sinne siis. Laguun on mulle uusi tuttavuus. Taidampa siis mennä tällä kertaa laguun, reti, a-akvarium siis.

Joku suositten Akvarium oy tuolla tartu nmt:llä. En vielä kurkkinut kartasta kyllä miten osuu samalle suunnalle, mutta se olis ehkä mahdollista puristaa päivään.

Niin päivän vaan tällä kertaa. Menen tokii taas vähän myöhemmin keväällä uudestaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”