Akvaariomaailma 5/2002
Valvoja: Moderaattorit
Akvaariomaailma 5/2002
Onko Akvaariomaailma 5/2002 jo ilmestynyt? Mielestäni sen piti ilmestyä jo muutama viikko sitten, mutta ei oo meikäläisen laatikkoon vielä kolahtanut... Lasku on kyllä maksettu.
-
What Ever! ;)
- Junior Member

- Viestit: 97
- Liittynyt: 14:48, 14.04.2002
Näin sen eilen Stockmanilla, ja tarkemmin ajateltuna selailin myös sitä... Aina pitää olla niin kiire...
Edit: Epävarmuus poistettu!
Edit: Epävarmuus poistettu!
Viimeksi muokannut What Ever! ;), 17:42, 28.10.2002. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ainakin minulle se tulee milloin sattuu. Ei ole mitenkään sanottua, että se tulee vielä lähimainkaan silloin kun se on jo kaupoissa. Eikä ole kyllä vielä tullut minullekaan. Kai se on taas vain kärsivällisesti odotettava.
Jos olet pieni puu tuulisen mäen rinteellä, niin ole kaikkein paras pieni puu juuri sillä paikalla.
Odottavan aika on pitkä...en mäkään ehtis sitä lainkaan kaipailla ku en tiedä milloin sen pitäis tulla, ellei täällä sen perään huudeltaisi.
Sama juttu Koiramme-lehden kanssa, en mä osaa sitä kaipailla ennenkuin lemmikkipalstoilla aletaan puhumaan uusista artikkeleista.. Ainoot maksulliset lehdet mitä mulle muuten tulee.
-Chyental-
Itse asiassa tilattu lehti ei mitenkään välttämättä tule ensin kotiin ja sitten vasta lähikauppaan ja kioskiin. Kun lehdet lähtevät painosta, suurimman osan irtonumeromyynnistä hoitaa Rautakirja Oy (R-Kioskin omistaja siis). Posti taas hoitaa tilaajajakelun ja lehtitalo voi ostaa postilta eri hintaisia eli eri nopeuksisia palveluja jakeluun. Arvata sopii, moniko firma ostaa kalleimman ja nopeimman.KaSu kirjoitti:Miksette ota luuria käteen ja soita firmaan. Sieltä löytyy kyllä asiakaspalvelun numero. Kyllä tilatut lehdet yleensä tulee ennen tilaajille kun kauppaan.
Tulos on se, että irtonumero-ostaja näkee ensimmäisenä myyntipalstat, tuoreet uutiset (jos sellaisia kuukausittain ilmestyvässä lehdessä voi olla) ym. Tilaajan ainoa pointti on siis enää se, ettei tarvitse erikseen hakea lehteä vaan se tulee kotiin. Plus toki se, että tilaajat muodostavat erittäin suuren osan (lehdestä riippuen, esimerkiksi noin 3/4) lehden tuloista eli ovat selkein lehtitaloa ylläpitävä rahanlähde.
Tällä hetkellä yleinen tekniikka monella lehdellä on se, että tilaajia kiitetään jatkuvasti korkeilla kestotilausmaksuilla (vrt. uusien tilaajien kalastelut 30-50% alennuksilla vuositilauksesta) ja paskat välitetään heistä muuten.
Toista viikkoa ei lehden pitäisi postissa homentua. Soittakaa tilaajapalveluun (eiköhän se numero löydy edellisistä lehdistä) ja valittakaa. Suomalaisilla on ihme tapa maksaa mutta kuitenkin niellä hiljaisuudessa saamansa huono palvelu (tosin hyvästäkään ei oikein osata kiittää..)
Ötökkä ötimys, trilobiitti monsteri.
Eilen kolahti omakin postilaatikkoni ja kyseinen lehti saapui. Tällä kertaa siinä oli kannetkin kiinni. Aikaisemmin nekin ovat välillä olleet irti. Ihmetyttää miksei niiden lehtien päälle voi laittaa esimerkiksi pussia jossa ne tulisivat. Jotkin lehdet kuten tieteen kuvalehti tulevatkin tällä tavalla. Kyseessä on kuitenkin lehti jonka haluaisi säilyttää vähän pitempäänkin siistinä.
Jos olet pieni puu tuulisen mäen rinteellä, niin ole kaikkein paras pieni puu juuri sillä paikalla.
-Joo tai postittaisivat ruskeassa, huomaamattomassa kirjekuoressahmetyttää miksei niiden lehtien päälle voi laittaa esimerkiksi
pussia jossa ne tulisivat. Jotkin lehdet kuten tieteen kuvalehti tulevatkin tällä tavalla. Kyseessä on
kuitenkin lehti jonka haluaisi säilyttää vähän pitempäänkin siistinä.




