Janika kirjoitti:Öööh, eikö UV-lampulla ole tarkoitus tappaa kaikki pikku önnökäiset ja bakteerit vedestä?
UVC:tä käytetään pöpöjen mestaajana, eikä sitä todellakaan pidetä akvaarion päällä

UV putkia on erilaisia, esim. terraariokäytössä, eikä tarkoitettu akvaarion päälle.
sadie kirjoitti:Waterlifen Algizin nimistä ainetta, joka estää levän kasvua
Varmasti löytyy kaikkea mahdollista, mutta noitahan ei sitten käytetä, vaan puututaan siihen ongelmaan, joka levän aiheuttaa: Ja se on pieni akvaario, ylikansoitus ja hoito huonolla mallilla.
Kuten on selväksi tullut, niin haibarbit takaisin liikkeeseen tai toiselle harrastajalle, jolla on vähintään 500-litrainen allas, pitkän mallinen (juuh, tiedän Rääkky: 1000-litrainen

). Monnisille parvi. Imukuppi selville, tarkoitatko jokapaikan höylää: partamonnia vaiko ottoja? Katso netistä/kirjoista kuvia tai kuvaile kala tarkasta, jolloin joku osaa tunnistaa sen.
Vedenvaihtoja kahdesti viikossa, 1/3 menee ihan hyvin tai puolet kerran viikossa. Älä lannoita kasveja, jos on leväongelma. Vedenvanhennin? = Vedenparannusaine? Joko lämmittimen säätö oikeaan, tai uusi lämmitin tilalle; kalat kuolevat tuolla menolla taatusti.
Lähimpään kirjastoon etsimään M.Varjon akvaariokirjoja, akvaariolehtiä yms. sälää. Tai lähimpään kirjakauppaan ostamaan/tilamaan esim. Akvaario-opas (M. Varjo). Tietoa kun saa joka tuutista helposti ja vaivatta, ei akvaarion laiminlyönti selity ainakaan tiedonpuutteella.