
Hirveästi monissa keskusteluissa kiinnitetään huomiota altaan levättömyyteen. Onko se sitten loppupeleissä hyvä vai huono?Koralliriuttoja voisi ehkä oikeammin kutsua leväriutoiksi, kerran enitenhän siellä kasvaa levää.
Levien häviäminen altaastakin taitaa monasti johtua siitä, että levä käyttää loppuun tietyn aineen. Synteettisillä suolasekoituksilla saa kai melkoisen hyvää merivettä aikaiseksi. Pitäisiköhän vettä vaihtaa 100% päivässä, että kaikki ravinteet pysyisivät kuten meressä?
Tietysti leväviidakkona kasvava akvaario ei ehkä ole hirveän vetävän näköinen, mutta onko se terveempi, kuin kliininen nykyisen kaltainen akvaario? Onko kellään osunut tämän suuntaisia pohdintoja käsitteleviä artikkeleita silmiin?