Nössö kirjoahven

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Nössö kirjoahven

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Onkohan olemassa nössömpää kirjoahventa kuin Avainkirjoahven? Tai edes yhtä nössöä? Edes melkein yhtä nössöä? :roll:
Fishy fella.
KaSu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 222
Liittynyt: 10:50, 22.10.2002
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja KaSu »

Tulipa tänään todistettua, että tuo lippukirjoahven on kanssa aikalailla nössö kun partamonni kävi syömässä kudun nenän edestä [}:)]
~Katja~
Tanja M.
Junior Member
Junior Member
Viestit: 175
Liittynyt: 10:15, 28.03.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Tanja M. »

Ei ole yhtään muuta niin nössöä kuin avainkirjoahven! Oma koiraanii on lähemmäs 15cm möhkäle, mutta antaa onnettoman pienen kääpiörihmakalan välillä hätytellä sitä. Nyt se tuijottaa varsin ihmeissään vieressä kun vastakotiutettu kääpiöakarauros taitaa omia sen suosikkikannon.... eikä tee tietenkään mitään sen estämiseksi. :roll:
vippe
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 22:33, 10.02.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja vippe »

Oman avainkirjoahven pariskuntani naaras on kaikkea muuta kuin nössö. Kun pariskunta pyöräytti ensimmäisen kutunsa naaraan ollessa vasta n.5cm pitkä, lehtikalaurokseni päätti käydä apajilla. Avainuros katsoi viisaammaksi väistää, mutta naaraalle se ei sopinut, vaan se puolusti kutua hyökkäämällä yli 15 senttisen lehtikalan kimppuun. Ei ollut lehtikala ensin uskoa silmiään (enkä kyllä minäkään...) , mutta alkujärkytyksestä toivuttuaan jätti kudun rauhaan.
Anza
Member
Member
Viestit: 431
Liittynyt: 18:33, 19.10.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anza »

Yksilökysymyksiä ilmeisesti... Omat avaimeni olivat kutiessaan kaikkea muuta kuin rauhallisia: hyökkäilivät kaiken kimppuun mikä tuli lähellekään akvaarion sitä puolta jossa kutu oli. Ja akvan pituus on kuitenkin 150 cm että ei pitäisi olla altaan koossakaan syy. Tuloksena oli, että "kolmas pyörä" -avaimen ajoivat niin henkihieveriin että jouduin siirtämään sen kokonaan toiseen altaaseen. Ajoivat sitä takaa taukoamatta, vaikka ei olisi tullut kutua lähellekään. Lisäksi ajoivat hengiltä toisen katinkultamonneistani ennen kuin ehdin tilanteeseen puuttua. Nyttemmin olen luopunut koko pariskunnasta... Uskaltaakohan sitä enää kirjoahvenia hankkiakaan jos avainkirjoahven on kaikkein "nössöin" :)
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Itselläni on neljä Avainta. Kyllä ne keskenään välillä jahtaavat toisiaan ja retuuttavat, mutta eivät kuitenkaan kovin pahasti.
Tosin tässä muutama kuukausi sitten kun ostin ison uroksen (Rapala), niin "vanha" uros eli Avis ja Rapala pitivät aika show'n: Pomottelivat toisilleen ja säksättivät, sitten alkoi suutappelu(veikeän näköistä) ja jahti, Taas suutappelu ja säksätystä. 8O Avis jäi vähän alakynteen johtuen tod. näköisesti siitä, että on hiukan pienempi kooltaan. Nyt sitten Rapala on "kingi". Aviksen ja Rapalan lisäksi on kaksi naarasta: Luna ja Piruliina.
Tosilleen avaimeni kettuilevat joskus, sitten jos tulee palettikala, niin mennään "häntä koipien välissä" pakoon. Se näyttää huvittavalta, koska avaimet ovat kaksi kertaa palettien kokoisia ja ne lähtevät pakoon.

Anza, mistä ostit avaimesi?
Fishy fella.
Jyrki
Senior Member
Senior Member
Viestit: 624
Liittynyt: 13:20, 29.01.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Nössö kirjoahven

Viesti Kirjoittaja Jyrki »

vhk kirjoitti:Onkohan olemassa nössömpää kirjoahventa kuin Avainkirjoahven? Tai edes yhtä nössöä? Edes melkein yhtä nössöä? :roll:
No sitten ei varmaan kannata pitää noita ahvenia jos ne kerran tuntuu nössöiltä, parempi varmaankin olisi että ne jahtaisivat koko ajan toisiaan ja muita kaloja ja repisivät kasveja, vai? Itselläni on lippuja ja avaimia ja ovat kaikkea muuta kuin nössöjä (paitsi mikäli rauhallisuus katsotaan nössöilyksi niin kai sitten avaimet ovat nössöjä). Suosittelen hankkimaan muita ahvenia niin saat sitten vilinää akvaarioosi eikä ole niin nössö meininki. :?
Anza
Member
Member
Viestit: 431
Liittynyt: 18:33, 19.10.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kangasala
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Anza »

vhk: Avaimet tulivat Orivedeltä käytetyn altaan mukana. Tampereella niitä näkee kyllä myytävänkin ainakin Viherkalassa. Btw, minulla olisi tämä kolmas pyörä -avain vielä jäljellä ja luopuisin siitä jos jotakuta kiinnostaa ;).
arr
Member
Member
Viestit: 489
Liittynyt: 14:33, 19.01.2002
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Tampere - TAS

Viesti Kirjoittaja arr »

Yksilökysymyksiä ilmeisesti...
Näinhän se aina on ahvenien kanssa. Siskollani on avainpari, eivätkä nuo suinkaan ole nössöjä. Pitävät puolensa ruoka-aikana, mutta eivät kuitenkaan ole aggressiivisia tai turhan territoriaalisia. Pärjäävät kuitenkin esim. lähes 20-senttisen äärimmäisen ahneen sulkaripsimonnin kanssa! Kalat ovat vielä nuoria, ja itseään isommassa seurassa.

Jos ahvenet tuntevat olonsa "kotoisaksi", kyllä niitten pitäisi olla aktiivisia ja pelottomia. Liian pieni allas, sopimattomat allaskaverit, vääränlainen vesi tai sisustus ym. tekevät ahvenista arkoja. Myös jonkin verran muuton jälkeen tälläinen käytös on luonnollista. Avaimet, kuten monet muut rauhallisempina, ehkä hieman ujoinakin tunnetut eteläamerikkalaiset, kuten viivakirjoahven, jotkut tonkijat ym. käyttäytyvät näin. Kirjoahvenet ovat kaikki yksilöitä ja käyttäytyvät omalla tavallaan, mutta kalojen elinympäristöllä on vähintäänkin yhtä suuri vaikutus kalojen käytökseen.
"It's an addiction and it can't be fixed"
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Anza kirjoitti:vhk: Avaimet tulivat Orivedeltä käytetyn altaan mukana. Tampereella niitä näkee kyllä myytävänkin ainakin Viherkalassa. Btw, minulla olisi tämä kolmas pyörä -avain vielä jäljellä ja luopuisin siitä jos jotakuta kiinnostaa ;).
Juu, Viherkalasta olen pari hommannutkin. Myös Hallerissa on ollut, mutta siihen liikkeeseen en oikein luota(nim. on tullut ostettua sieltä sairaita kaloja monet kerrat. ja eikun lääkekuuria peliin).
Voi, ottaisin sen "kolmannen pyörän" todella mielelläni, mutta minulla ei taida olla tilaa viidennelle avaimelle :(
Fishy fella.
Adrian
Junior Member
Junior Member
Viestit: 123
Liittynyt: 20:17, 14.03.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Adrian »

Eikö kyhmytonkijat oo aika nössöjä? :|
herttis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 201
Liittynyt: 11:03, 26.03.2003

Viesti Kirjoittaja herttis »

Meillä nössöjä ovat Cichlasoma Spirulum -ahvenet. Onko suom. nimi siniposkikirjoahven tai vastaava? Ne eivät ole millään muotoa päällekäyviä, paitsi kutuaikaan, mutta tämä parimme ei ole kutenut. Ovat tosi suositeltavia seura-akvaarioon. Eikä ihan pieneen altaaseen, sillä aikuiskoko on 12-15cm (?).
arr
Member
Member
Viestit: 489
Liittynyt: 14:33, 19.01.2002
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Tampere - TAS

Viesti Kirjoittaja arr »

Cryptoheros spirulum, raitakirjoahven
"It's an addiction and it can't be fixed"
Lehdykkä
Junior Member
Junior Member
Viestit: 193
Liittynyt: 12:28, 18.01.2002
Paikkakunta: Pielavesi

Viesti Kirjoittaja Lehdykkä »

Avaimetko nössöjä? :roll: Meillä kutivat jo n. viiden sentin mittaisina ja ei voi kyllä sanoa, että olivat nössöjä silloinkaan: vanhemmat ajoivat vuorotellen kaikki muut kalat altaan yhteen nurkkaan, jopa isot lehtikalat!
Ruoka-aikana, kun pohjatabuja tiputtaa, niin avaimet ovat ensimmäisenä paikalla ja omivat samantien ison alueen tablettien ympäriltä itselleen, ajavat kaikki muut kalat ympäriltä pois. Kyytiä saa myös isopurjepleko ja muuten niin pomottelevat sateenkaarikirjoahvenet..
Kyllä nössöin minulla oleva kirjoahven on lippukirjoahven, ovat niiiiiiiin alistuva kaikkia kaloja kohtaan, keskenään kyllä ne vähän nahistelevat..
herttis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 201
Liittynyt: 11:03, 26.03.2003

Viesti Kirjoittaja herttis »

mistä löydän hyvän kirjoahvensivuston? AquaBase ei ahventani löydä. Näköjään nimi on vaihtunut...
herttis
Junior Member
Junior Member
Viestit: 201
Liittynyt: 11:03, 26.03.2003

Viesti Kirjoittaja herttis »

jee löysin :mrgreen: Kiitos arr.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”