Muistelen lukeneeni jostakin, että joukko harrastajia puuhaisi tai olisi puuhannut maahantuontikieltoa haimonnille ja muille akvaarioon sopimattomille lajeille.
Asia muistui mieleeni, kun Turussa sivumennen näin kun alle 15-vuotiaalle harrastajalle myytiin "pohjamonneja" oikein pussillinen.
Maahantuontikielto olisi mielestäni järkevä, sillä aniharvalla on järjestää ko. lajille siedettävät oltavat. Nyt pitäisi selvittää oikeat vaikutuskanavat ja tehdä asialle vihdoinkin jotakin.
Haimonnien maahantuontikielto
Valvoja: Moderaattorit
-
- Starting Member
- Viestit: 35
- Liittynyt: 02:52, 17.02.2003
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Tampere
Haimonnien maahantuontikielto
"Mikä suomenkielen verbi kuvaa parhaiten tapaa, jolla ripsimonni syö?"
-
- Advanced Member
- Viestit: 2422
- Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
- Akvaarioseurat: HAS
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Salo
Kieltolistalle olisi tilausta. Tosin sinne mahtuisi muitakin kuin vain haimonni. Vähän kyllä kieltämättä vie fiilistä, että jotkut ns. arvostetutkin liikkeet aina silloin tällöin ottavat myyntiin esim. juuri mainittuja haimonneja.
"Ai sul on täällä tällasia myynnissä...No, vien sitten jatkossa rahani muualle."
"Ai sul on täällä tällasia myynnissä...No, vien sitten jatkossa rahani muualle."
Aloitin jo silloin kun sinä vielä leikit poneilla