Mitä mieltä tällaisesta yhdistelmästä?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Aves
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:45, 09.01.2003
Paikkakunta: pk-seutu

Mitä mieltä tällaisesta yhdistelmästä?

Viesti Kirjoittaja Aves »

Tämä on nyt tällainen hieman teini "Ottakaa kantaa!" -threadi :roll: , mutta kaipaisin kuitenkin kommentteja.

Akvaarioni on ollut käynnissä helmikuun alusta, ja kalasto on muodostunut seuraavanlaiseksi: 20 punapäätetraa, 10 pikkukirsikkatetraa, 9 marmoritapparakalaa, 6 korumonnista, 6 katinkultamonnia, 2 noitamonnia (punainen sp.) ja 1 nokkamonni.

Kaipaisin mielipiteitä kalastosta - kuulostaako se ihan toimivalta ja sopivan kokoiselta? Yhdistelmä ainakin näyttää ihan toimivan: kukaan ei näyki ketään, ja kalat elävät aika hyvin eri kerroksissa. Iltaisin muodostuu aina mielenkiintoinen punapäätetra-tapparakala-korumonnissekaparvi :mrgreen:

Pöntön koko 310 litraa, mitat 150/45/46, suodatus Eheimin 2028 ja 2048, lämpö 24-25, pH 6.4, KH ja GH 3.
Kun taivaasta sataa ruplia, ei ole säkkiä; kun on säkki, ei sada ruplia.
-Venäläinen sananlasku-
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Mitä mieltä tällaisesta yhdistelmästä?

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Aves kirjoitti:Akvaarioni on ollut käynnissä helmikuun alusta, ja kalasto on muodostunut seuraavanlaiseksi: 20 punapäätetraa, 10 pikkukirsikkatetraa, 9 marmoritapparakalaa, 6 korumonnista, 6 katinkultamonnia, 2 noitamonnia (punainen sp.) ja 1 nokkamonni.

Kaipaisin mielipiteitä kalastosta - kuulostaako se ihan toimivalta ja sopivan kokoiselta?
Mielestäni kalasto on erinomainen. Pelkkiä pieniä sävyisiä kaloja, joten tilaakin on mukavasti kaikille. Kenenkään ei pitäisi olla ryppyily-tyyppiä ja vesikerroksetkin on hyödynnetty varsin kivasti. Jos jotain tahdot hankkia lisää, niin muutama marmoritappara ja korumonninen :)

Tuo "punapäätetra-tapparakala-korumonnissekaparvi " kuulostaa varsin mielenkiintoiselta. Vähän samalta kuin edesmennyt lippukirjoahven-kiiltomonnisparveni :P
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
M1
Starting Member
Starting Member
Viestit: 1
Liittynyt: 15:59, 16.05.2003

Viesti Kirjoittaja M1 »

Onko nyt ihan varma, ettei tossa ole liikaa kaloja?! 8O

Tätä ihmettelen nimenomaan kyseistä akvaariota läheltä katsoneena, kun sen kalakanta on pikkuhiljaa tihentynyt ja monipuolistunut. Kokemusta muista akvaarioista ei sitten olekaan... Konrad Lorentzin mielipide sen sijana kummittelee päässä: kaloja on liikaa, jos ilmastusta tarvitaan ['Eläimet kertovat'] .

Entäpä, jos tuonne lisätään viimeiset suunnitellut kalat, 3 töyhtökääpiöahventa (2xnaaras, 1xkoiras)? [;)]
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”