Sinirihmojen sukupuolierot

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
riikka.lappi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 84
Liittynyt: 12:35, 17.10.2001
Paikkakunta: Joensuu

Sinirihmojen sukupuolierot

Viesti Kirjoittaja riikka.lappi »

Lueskelin tuossa netistä tietoa sinirihmoista ja törmäsin useampaankin eroavuuteen eri lähteiden välillä. Eli kumpi sinirihmoista, uros vai naaras on pienempi? Toisessa luki toista ja toisessa toista. Naaraan selkäevä ilmeisesti pyöreämpi, uroksen terävämpi. Miten muuten sukupuolet erottaa toisistaan?
Tyhmiä kysymyksiä ei olekaan, on vain tyhmiä vastauksia...
nannu
Member
Member
Viestit: 389
Liittynyt: 00:55, 08.01.2003
Paikkakunta: Oulun eteläinen

Viesti Kirjoittaja nannu »

Ostaessa sinirihmoja kokoerot eivät nuorista kaloista kerro varmasti sukupuolta. Myös nuorien kalojen selkäevät eivät välttämättä ole niin kehittyneet, että niistä varmasti sataprosenttisesti erottaa esimerkiksi koiraan (tosin kokenut kauppias/akvaristi siihen varmaankin kykenee). Minä olin ostavinani sinirihmanaaraan, sillä sen selkäevät oli lyhyt ja pyöreähkö, mutta nyt on "tyttö" kasvattanut oikein kunnon teräväkärkisen ja pitkän selkäevän ja siis kokenut silmissäni sukupuolenvaihdoksen.
Mikäli haluaa ostaa naaraan, kannattaa valita sellainen, jonka selkäevä on selvästi pyöreä ja todella lyhyt, jospa se varmemmin "pysyisikin" tyttönä.
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Viesti Kirjoittaja skare »

Minun sinirihmakalapariskuntani koiras oli naarasta hiukan pienempi ja hoikempi, naaras taas oli suuri ja pullea. Naaraan selkäevä on pyöräkkä, kun taas koiraan selkäevä on selvästi suipompi ja teräväkärkisempi.

Kutuaikaan koiras muuttuu väreiltään tummemman siniseksi, ja evissä olevat "helmet" kirkastuvat ja näkyvät selvästi.
riikka.lappi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 84
Liittynyt: 12:35, 17.10.2001
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja riikka.lappi »

Tutkiskelin eilen vielä sinirihmojani, joita on siis kolme ja joista kaksi selvästi yhtä suurempia. Kahdella suuremmalla on komeammat värit, muttei tuo pienempikään nyt niin paljoa poikkea. Isommilla on terävät selkäevät ja pienellä pyöreämpi. Kalat ovat suhteellisen kookkaita (+/-10cm), ikää en tarkasti tiedä, kun tulivat kaverilta.

Ajattelin vaan varmistaa sukupuolet, koska altaassani on mahdollisesti vielä joku päivä kahakka käynnissä, jos koiraita on useampi. :? Pöntössä (325l) asustelevat nimittäin myös kääpiörihmakoiras ja hänen kaksi vaimoaan.

Tähän asti kaikki on kuitenkin mennyt todella rauhallisesti, kunhan eivät vain pesää ala kyhäämään. Ja siitähän voi ite huolehtia lisäämällä hiukan virtausta.

Lisää kommentteja sukupuolista otetaan vielä vastaan. Kuvia en pysty tähän hätää toimittamaan. :(
Tyhmiä kysymyksiä ei olekaan, on vain tyhmiä vastauksia...
Hella
Starting Member
Starting Member
Viestit: 45
Liittynyt: 23:20, 05.06.2003

Viesti Kirjoittaja Hella »

Jatkan tähän että: erottaako esim. hunajarihman sukupuolen samallalailla selkäevästä, vai mistä sen erottaa..?
jarvimar
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 15:18, 08.03.2003
Paikkakunta: Jyväskylä /JAS

Viesti Kirjoittaja jarvimar »

Hella kirjoitti:Jatkan tähän että: erottaako esim. hunajarihman sukupuolen samallalailla selkäevästä, vai mistä sen erottaa..?
Hunajauros on selkeästi värikkäämpi kuin naaras. Ainakin siis minulla Olli on komea kuin joulukuusi, Elli taas hopeanharmahtavana kaunis
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”