Järkevin ratkaisu akvaariolle kesäloman ajaksi?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
hannamaria
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:41, 18.12.2002
Paikkakunta: Tampere

Järkevin ratkaisu akvaariolle kesäloman ajaksi?

Viesti Kirjoittaja hannamaria »

Niin, eli pitäisi kaksi viikkoa olla yhtäjaksoisesti pois akvaarion luota, ja mietiskelin tässä, että miten kalaparkojen käy.

Akvaario on 128 litrainen ja siellä asustelee parvi kiilakylkiä sekä kardinaalitetroja, taistelukala uros, 3 korumonnista sekä partamonni.
Vesiarvot on tällähetkellä ok, ja akva sekä kalat hyvinvoivassa tilassa.

Mitä siis tehdä, että aiheuttaisi mahdollisimman vähän ongelmia...? :?
Holstedt
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2422
Liittynyt: 13:35, 14.11.2001
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Salo

Re: Järkevin ratkaisu akvaariolle kesäloman ajaksi?

Viesti Kirjoittaja Holstedt »

hannamaria kirjoitti:taistelukala uros.
Kaloista puhuttaessa koiras.
hannamaria kirjoitti:Mitä siis tehdä, että aiheuttaisi mahdollisimman vähän ongelmia...? :?
Paras olisi asiantunteva alaa harrastava hoitaja, joka kävisi katsomassa ja ruokkimassa pari kertaa. Jos et sellaista saa niin sitten naapurin maallikko asialle. Laitat valmiita pikkaisia ruoka-annoksia ja selkeät ohjeet.
Aloitin jo silloin kun sinä vielä leikit poneilla
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Tuolla kalastolla ruokkisin ja vaihtaisin vettä ennen lähtöä hyvin ja jättäisin kokonaan ilman ruokaa tai viikon päästä joku ruokkimaan, eihän täysikasvuisten kalojen pitäisi siinä ajassa kuolla, sanottiin toisaalla.

Minulla on sma tilanne muuten mutta pelkään kalojeni syövän toisensa, ja kun suurin osa kaloista on keskenkasvuisia en uskalla niitä jättää yksin. Sisko on lomaruokkija mutta isoin ongelma on siinä että se oppisi syöttämään joka lajille oikeaa ruokaa ja oikean määrän. Ja kun vielä saisi pidettyä äidin pois akvaarioiden luota, juhannuksen aikaan se oli omin päin mennyt laittamaan "vähän" hiutaleita sinne vaikkei niitä kukaan syö ja siskon piti hoitaa ruokinta :) .
Ruokintalaitteesta ei ole apua koska pallokalat eivät syö juuri mitään kuivaruokaa. :|
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
Ceres
Member
Member
Viestit: 390
Liittynyt: 19:42, 08.09.2002
Paikkakunta: Etelä-Savo

Viesti Kirjoittaja Ceres »

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=12363

Tuosta vinkki. Ihan kelpo sellainen.
*Moralisti - Ihminen, joka pelkää kuollakseen, että jollakin jossakin on hauskaa.*
mysli
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1308
Liittynyt: 15:15, 06.06.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja mysli »

Hmm, idiootti varma ratkaisu syntyy niin, että apteekista saataviin kannellisiin lääkemittoihin (siis sellaisiin joilla annostellaan vaikka yskänlääke) annostellaan joka päivälle oma ruokansa ja vaikka vielä joka kalaryhmällekin. Kanteen päiväys ja kellonaikakin, siis jos ruokitaan useamman kerran päivässä. Pakastusta vaativat kerta-annokset pakkaseen ja akvan viereen niistä muistutus. Ja sitten se tärkein: _kaikki_ muu ruoka lukkojen taakse, ihan kaikki. Ohjeet kirjallisena ja vielä havainnollistava taulukko johon lomaruokkija merkaa antamansa ruuat.

Voi kuulostaa hätävarjelun liioittelulta ja ruokkijasta jopa hänen älyään aliarvioivalta, mutta en keksi miten voisi mennä pieleen. Itse tekisin suurinpiirten näin, olisi kuitenkin helpompaa kuin pelätä saavatko lemmikit "ruokamyrkytyksen". [;)]
hannamaria
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:41, 18.12.2002
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja hannamaria »

Varmaankin viikon kalat pärjäisivät ilman ruokaa. Viikon päästä saisinkin sitten jo luotettavan ruokkijan. Tosin vedenvaihdot jäisivät edelleen tekemättä. Eli miten sen laita on, voiko jättää kahdeksikin viikoksi vaihtamatta? :roll:


Siellä on muuten hieno ilta :mrgreen:
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Tee ennen lähtöäsi kaksi vedenvaihtoa, parin päivän välein. Jos ruokaa ei anneta liikaa, veden pitäisi pysyä tarpeeksi hyvänä kalastollesi jos suodatuksesi ei ole alimitoitettu.

Minulla on ruokinnassa vielä se ongelma, että vaikka laittaisin kaikki pakasteruoat omiin purkkeihinsa, pitää vielä ruokkijalle opettaa missä järjestyksessä ja mihin kohtaan akvaariota ruoat laitetaan. :mrgreen: Ahneimmat ja isoimmat nimittäin nappaavat muuten kaiken tai jos kahdelle kyhmypallokalalle laittaa samaan paikkaan ruoan, siitä tulee sota. Mutta ei tässä mitään hätää...
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
dth
Senior Member
Senior Member
Viestit: 821
Liittynyt: 21:49, 17.06.2002
Paikkakunta: Helsinki/HAS

Viesti Kirjoittaja dth »

Olen myös lähdössä perjantaina reissuun 3,5 vkoksi ( 8) ), ja viime viikolla näytin akva/kisunhoitajalle kädestä pitäen vedenvaihdon, ja ruuat. Mutta silti jännittää tuo ruokinta!
Pitää kai jättää "mallikasa", minkä mukaan hän sitten laittaa sitä ruokaa. Ja menköön hiutaleilla koko lomani ajan. Hoitaja itse kauhisteli vedenvaihtoa, että pitääkö se tehdä joka viikko! Mutta nyt vaihdan itse huomenna sen, niin sanoin akvahoitajalle että kunhan teet sen ainakin kerran.. Vettä akvassa 630L, niin eiköhän tuo pärjää 3 vkoa yhdellä vaihtokerralla..?!
Annoin myös kirjallisena ohjeet miten toimia jos tulee joku sairaus kaloille. (koska kaikkihan menee yleensä pieleen silloin kun olet itse pois! oli se lomahoitaja kuka tahansa :roll: )
Life is just a big illusion, and we all believe in it...
ninnikissa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 215
Liittynyt: 12:12, 15.08.2002
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja ninnikissa »

Itse jätän altaat muuttamatta (muutto on siis käynnissä nyt, ennen lomia) ja jätän äitille vastuun. Se huolsi altaita muutenkin kun en asunut enää kotona, mutten saanut mahdutettua altaita mukaankaan.. joten eipä ole huolta [;)]
Jyrki
Senior Member
Senior Member
Viestit: 624
Liittynyt: 13:20, 29.01.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Jyrki »

Työkaverini tilasi paikalliselta 4H yhdistykseltä kesän ajaksi hoitajan, vähän maksaa mutta meneepähän rahat suoraan nuorelle.
möhkökala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 169
Liittynyt: 15:16, 24.10.2002
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja möhkökala »

Olin 2,5 viikkoa poissa,eikä mitään ollut tapahtunut, paitsi levät rehottivat. 2 kertaa viikossa kävi ruokkija, joka antoi vähän reilummat annokset.
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

Pallokala kirjoitti: Minulla on ruokinnassa vielä se ongelma, että vaikka laittaisin kaikki pakasteruoat omiin purkkeihinsa, pitää vielä ruokkijalle opettaa missä järjestyksessä ja mihin kohtaan akvaariota ruoat laitetaan. :mrgreen: Ahneimmat ja isoimmat nimittäin nappaavat muuten kaiken tai jos kahdelle kyhmypallokalalle laittaa samaan paikkaan ruoan, siitä tulee sota. Mutta ei tässä mitään hätää...
Niin, neljästä puhumattakaan :mrgreen:

Meillä sattui onnekkaasti, naapurin emäntä innostui pallokaloistamme niin että innolla on tarjoutumassa ruokkijaksi kun olemme poissa. Eihän sitä kehtaa enää edes sanoa että ei niitä nyt välttämättä tarvitse syöttää tällä aikaa jos pariksi päiväksi lähtee. Innostukseen vielä kaikeksi onneksi kuuluu se, että hän oikein vahtii kalojen ruokailua, katsoo että kaikki saavat ruokaa mutta eivät halkea. Oikein hyvä juttu, noiden pallosten ruokahalu kun vähän vaihtelee, vaikea etukäteen sanoa minkä verran minäkin päivänä menee.

Mika
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”