Akvaariota vaivaa kalataudit

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Ariadne
Junior Member
Junior Member
Viestit: 74
Liittynyt: 20:24, 18.02.2003
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ariadne »

Viksu, suosittelen kertomaan ne vesiarvot ja kaiken muun tarvittavan, sillä voin vakuuttaa, että täältä saat hyviä neuvoja.

Ymmärrän kuitenkin Viksua siinä, että hän on aluksi epäileväinen täältä saatujen neuvojen suhteen, sillä kun itse en vielä ollut rekisteröitynyt tänne, ajattelin, että koko foorumi on täynnä ihmisiä, jotka kuvittelevat olevansa parhaimpiakin akvaristeja, vaikka vaan turhaan tekevät yksinkertaisista asioista monimutkaisia. Kuitenkin mitä enemmän luin täältä juttuja, huomasin, että täällähän on ihan oikeasti osaavaa porukkaa, joilta saa hyviä neuvoja ja ohjeita. Tulipa sitten itsekin rekisteröityä.

Eilen jopa opiskelin kiljupöntön tekoa, kun kohta valmistuu 180 litrainen, niin jos vaikka semmoisen laittaisi sinne (ei siis sitä kiljupönttöä akvaarioon) :D
on se rankkaa olla pieni ja karvainen - onneksi minä olen vain pieni
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Toivon hartaasti että Akvaristi-lehti tulee jatkossa täyttämään nuo tarpeet. Maamme johtavat akvaristit kirjoittavat sinne. Kirjaa ei kannata painattaa, koska menekki on pieni, mutta lehti.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Viksu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 13:21, 20.06.2003

Viesti Kirjoittaja Viksu »

En ole käynyt täällä vähään aikaan..
Veteni ei ole hapanta, vaan ph on 7 eli neutraali.
En ymmärrä miksi kaikki epäilevät vesiarvojeni olevan huonoja. Jos vesitestini sanovat veden olevan hyvä, en ymmärrä mitä sanomista joillakin olisi muka siihen.
Olen vaihtanut vettä useammin, mutta palettikalan silmä on yhä turvonnut. Sen on myös jatkanut syömälakkoaan, ja päätin ettää lopetan sen huomenna.
Ne platyt voin antaa ystävälleni (ne eivät ole sairaita.)
Itseasiassa ainoa sairas kala tällä hetkellä on palettikala.
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

Viksu kirjoitti:En ymmärrä miksi kaikki epäilevät vesiarvojeni olevan huonoja. Jos vesitestini sanovat veden olevan hyvä, en ymmärrä mitä sanomista joillakin olisi muka siihen.
Mitä nuo hyvät arvot ovat, kait ne testit kertovat enemmän kuin vain että OK?
Viksu kirjoitti:Olen vaihtanut vettä useammin, mutta palettikalan silmä on yhä turvonnut. Sen on myös jatkanut syömälakkoaan, ja päätin ettää lopetan sen huomenna.
Harmillista, mutta kalan kannalta parempi ratkaisu todellakin jos näin kauan on sairastanut.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
millia
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5666
Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja millia »

Viksu, lue tämä
Hella
Starting Member
Starting Member
Viestit: 45
Liittynyt: 23:20, 05.06.2003

Viesti Kirjoittaja Hella »

Eli testaatko sinä edes muita arvoja kuin tuon pH:n jos et niin mistä voit tietää että kaikki muutkin arvot ovat "kunnossa"
Ihmiset haluavat arvot numeroina sillä se mikä toiselle ehlä on ok voi olla toiselle ei ok..
Lea
Junior Member
Junior Member
Viestit: 126
Liittynyt: 01:23, 19.04.2003
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Lea »

Ei Viksu niitä vesiarvoja mittaa, muutenhan se olisi jo laittanut, että nitriitti nollassa, nitraatti 100mg/l :twisted: ,kh 3 ja ph 7 esimerkiksi, mutta minä epäilen, että se ei tiedä testeistä yhtään mitään ja sempä takia vain kiertää kysymykset.Onkohan koskaan edes nähnyt muuta kuin sen ph testin, jos nyt sitäkään omistaa....
Täytyy myöntää, että joskus 5 vuotta sitten itsekkin pidin akvaariota, mutta en mitannut vesiarvoja, joskin vettä vaihdoin runsaasti ja kalasto oli yhteensopiva.
Sitten Siniriutan Kimi mulle eräänä päivänä ihmetteli, että "etkö omista testejä" ja otin siitä heti opikseni ja hyvä niin.Nyt stsekkaan n.kerran kuussa vesiarvot, koska ne on pysynyt pitkään vakaana joka viikkoisten 50-70 % vedenvaihdoilla.Mutta heti jos jotain ilmenee, niin äkkiä testaamaan vesi ja taas tiedetään missä mennään.Hyvä ihminen OSTA NE TESTIT !! Sitten näet, onko vesi todellakin sopivaa kaloillesi ja riittääkö vedenvaihtorutiinisi.Esim.jos nitraatti on koholla, niin se kertoo, että vettä täytyis vaihtaa heti ja paljon !
mysli
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1308
Liittynyt: 15:15, 06.06.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja mysli »

Ja jos testit todella osoittavat veden olevan kunnossa, voidaan syytä ongelmiin alkaa etsiä muualta ja jättää niistä jankuttaminen sikseen puolin ja toisin.
Viksu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 13:21, 20.06.2003

Viesti Kirjoittaja Viksu »

Minulla on nitriittitesti, eikä senkään mukaan mikään ole vialla.
No, kerrotaan totuus.
Minähän hankin akvaarion ainoastaan ensin ostaakseni kalat ja kiduttaakseni niitä sekä katsovan niiden kuolevan. Sehän on tunnetusti hyvin hauskaa ajanvietettä!
millia
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5666
Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Viesti Kirjoittaja millia »

No älä sitten kerro testituloksia, niin mekään emme juuri voi muuta kuin arvailla mikä saattaisi ehkä kenties tai mahdollisesti olla pielessä.
Tämä on turhauttavaa :frown: Halua olisi kyllä auttaa, mutta kun ei anneta siihen mahdollisuutta.
Heidi_80
Junior Member
Junior Member
Viestit: 198
Liittynyt: 14:35, 09.01.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Heidi_80 »

Tuolla on kerrottu mielestäni aika hyvin syyt siihen miksi kalat sairastuvat ja kyllpä se vääränlainen ympäristö tai seura niihin tauteihin yleisimmiten johtaa ellei kala ole ollut jo sairas kaupasta tuodessa.

http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/johdanto.php

Ei täältä saa apua jos et suostu kertomaan pyydettyjä tietoja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”