Kotilonnapsija sekä ulkosuodatin 600 litraiseen altaaseen

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Kotilonnapsija sekä ulkosuodatin 600 litraiseen altaaseen

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

600-litraisessa altaassa hurja kotilo-ongelma. Ajattelin noita palloja... Miten menettelevät etelä-amerikkalaisten viivakirjoahventen parissa, niitä on puolitusinaa, pohjalla költsäilevät pari isoa plekoa ja corydoraksia.

...niin, tai muuta luontaista kotilonnapsijaa, joka sopisi tuohon lootaan... Tiikerinuoliaisistakin on täällä tainnut olla puhetta. Niistä ei kokemusta mutta tulipyrstö oli tuossa altaasta ostettaessa neljän viivakirjoahvenen kera, ja sille annettiin nuijanukutus heti kun oli saatu kotiin, niin mahdotonta jahtausta ja viivojen ahdistelua. Mahtaako olla luontojaan samankaltainen, ainakin ruumiinmuoto vähän samaan vivahtavainen.

Nuo pallot taitavatkin olla lajiakvaariokampetta, eli en niiden apuun taida turvautua.

Toivotonta hommaa on tää vastentahtoinen kotilofarmin pito.

Suosittelisikos joku ystävällisesti ihan merkin kera ulkosuodatinta, joka sopisi tuohon meidän pönttöön. Nuo surkeat sisäsuodattimet pitää pikimmiten vaihtaa, mutta me tilataan vehje toiselta paikkakunnalta ja tarvittaisiin ihan selkeät ohjeet. Mattosuodatin aiheutti miehessä kauhunsekaisen paniikkireaktion, katseli nääs jjärven hienot kuvasarjat eikä itsellään pysy minkäänlainen työkalu kädessä. Eli pysytellään toistaiseksi ulkosuodatimessa.
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

Ainakin meillä ja muilla tuntemillani palloharrastajilla kimalaispallokala tulee mainiosti toimeen muiden kalojen kanssa. Ts. ainakaan se ei ahdistele kämppiksiä, se on eri asia miten muut kalat suhtautuvat siihen. Huonon kokemuksen olen kuullut (tai täältä lukenut) vain neontetrojen kanssa, mutta samassa altaassa oli lisäksi kääpiöpallokaloja joita voi olla suurempikin syy epäillä evien napsijoiksi kuin kimalaisia. Meillä kimalaiset eivät ole vahingoittaneet edes kardinaalitetroja.

Kimalaispallokalan tehosta kotilonhävittäjänä löytyy juttua vaikka kuinka paljon tuolta muut kalat ja eliöt -osastolta. Se on erityisesti postitorvikotiloille suoranainen ekokatastrofi.

edit: Mattosuodattimesta vielä: muistaakseni mattosuodatinta viimeksi virittäessä tarvitsin yhden ainoan työkalun. Se oli tavallinen keittiöveitsi jolla leikkasin matosta sopivan palan. Vähemmän asentamista pumpussa sen taakse oli kuin ulkosuodattimen letkujen virittelyssä, kun en vaivautunut valmista mutkaputkea kummempaa ulostuloa laittamaan.

Mika
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Suodattimeksi suosittelisin Eheimin 2260:a :) iso pytty, mutta ei suinkaan ollenkaan liian järeä jos kalastoa on vähänkin reilummin.

Pytyn tilavuus on 18 litraa (nettotilavuus kuitenkin muistaakseni 13 litraa), ja siitä 2/3 täyttäisin ehfisubstratilla ja 1/3 ehfimechillä, ja päällimmäiseksi vanua. Joku suosittelee varmasti soraa, mutta minä sinnikkäästi jaksan uskotella itselleni ettei nuo eheimin laskelmat ihan puutaheinää ole, elikkä luulen että nuo massat ovat soraa paljon paremmat :P
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

Kiitokset vastauksista, alan tutkimaan tuota eheimiä ja jätän miehen ja leipäveitsenkin ihan omiin oloihinsa...

eh, oliskos hinta-arviota tuosta pöntöstä?
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Tuossa linkissä mikä oli edellisessä vastauksessani oli Saksan hinta, eli 240e, Suomessa saa varautua tuplahintaan, minkä lisäksi massatkin maksavat aika pirun paljon :? Saattaisi tuo asteen pienempikin pytty, 2250 (hinta Saksassa 190e) riittää jos kalasto ja ruokinta on kevyttä.
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

terve iekku ja kiitos avustasi. tutkin itsekin tarkemmin nuo saksankaupan sivut, eikähän tuo hinta oo ollenkaan paha, jos ne täällä kotimaassa ovat niin hurjan paljon kalliimpia. Vielä typeriä kysymyksiä: Katsoin noita nimeämiäsi massamateriaaleja. Minkäs kokoinen pakkaus, kun oli eri kokoja, eli millaisia määriä noita sisäjuttuja osaan tuohon isompaan pänikkään hommata? Taitavat tietysti tuossa saksankaupassakin neuvoa ja palvella, kun oli kontaktiosoitteet...

visasta on paljon iloa!
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Suodatin kannattaa kyllä ylimitoittaa ja sitten kuristaa virtausta, jotta siitä saa biologisesti tehokkaamman. Ja lisäksi pari tehokasta sisäsuodatinta roskia keräämään.

Tai mattosuodatin ja se leipäveitsi, jolloin suodattinen hinnassa voi säästää huomattavasti, mutta siis kukin tyylillään :mrgreen:
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

jarvij kirjoitti:Suodatin kannattaa kyllä ylimitoittaa ja sitten kuristaa virtausta, jotta siitä saa biologisesti tehokkaamman. Ja lisäksi pari tehokasta sisäsuodatinta roskia keräämään.
Paljonkos tehokkaampi se biologinen suodatus olisi jos 2260:n virtausta kuristaisi vaikkapa 20%? 8)
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

e.pipo kirjoitti:terve iekku ja kiitos avustasi.
Eipä kestä :)
e.pipo kirjoitti:Vielä typeriä kysymyksiä: Katsoin noita nimeämiäsi massamateriaaleja. Minkäs kokoinen pakkaus, kun oli eri kokoja, eli millaisia määriä noita sisäjuttuja osaan tuohon isompaan pänikkään hommata?
Jos tosiaan oikein muistan niin tuon 2260:n nettotilavuus on n.13 litraa. Sanoin että mechiä 1/3 ja substraattia 2/3, mutta tosiaan nuo aquaristikshopin pakkauskoot eivät oikein tue tätä...Substrat on noista massoista kuitenkin ehdottomasti se tärkeämpi (ja valitettavasti kalliimpi), ja jotkut käyttävät sitä ainoana massana ulkosuodattimissaan. Elikkä minä kehottaisin ostamaan 2kpl 5 litran pänikkää substrattia ja sitten 2 tai 3 litran pönttöä mechiä, kun viehän se vanukin hieman tilaa.

Tuon mechin muuten voisi melkein korvata jonkin halvemman merkin vastaavalla makaroonilla, vaikkapa näillä ZooBestin keraamisilla putkeloilla. Pari euroa halvempaa, ajaa suodattimessa saman asian ja pakkauskokokin on sopivasti 2 litraa :P

Ah, tuli muuten mieleen että laavakivi voisi olla substraatille varsin oiva korvike...sitä kun ajattelin itse jatkossa ostaa jos massoja joudun uusimaan. Niitä olisi esim. ZooBestillä ja taitavat tulla paljon substrattia edukkaammaksi :) Sitä en sitten vanno ovatko ihan yhtä hyvää kuin tuo substraatti...
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

iekku kirjoitti:Tuon mechin muuten voisi melkein korvata jonkin halvemman merkin vastaavalla makaroonilla, vaikkapa näillä ZooBestin keraamisilla putkeloilla. Pari euroa halvempaa, ajaa suodattimessa saman asian ja pakkauskokokin on sopivasti 2 litraa :P
Pakkauskoko on 2 kiloa, mutta luulisi tuon nyt kuitenkin olevan suht koht saman verran. Toinen vaihtoehto on Tipp! "merkittömät" keramiikkaputkilot, joita saa litroittain.

Ja noitten lisäksi sitten vielä tarpeeksi isot pussukat karkeata ja hienoa "vanua", niin alkaa paketti olemaan kasassa.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Ramppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 12:52, 30.07.2002
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kotilonnapsija sekä ulkosuodatin 600 litraiseen altaasee

Viesti Kirjoittaja Ramppa »

e.pipo kirjoitti:600-litraisessa altaassa hurja kotilo-ongelma. Ajattelin noita palloja... Miten menettelevät etelä-amerikkalaisten viivakirjoahventen parissa, niitä on puolitusinaa, pohjalla költsäilevät pari isoa plekoa ja corydoraksia.

...niin, tai muuta luontaista kotilonnapsijaa, joka sopisi tuohon lootaan... Tiikerinuoliaisistakin on täällä tainnut olla puhetta. Niistä ei kokemusta
Kotilo-ongelmaan suosittelen loistobarbeja. Syövät ainakin pienet kotilot pois, asiasta on visuaalinen havainto... :roll:

R
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

Kiitos vielä kaikista neuvoista! Olen tullut kuitenkin siihen tulokseen, että kotilo-ongelmani onkin muuttunut pelkästään positiiviseksi.

Tuossa olenkin ihmetellyt syvästi, kun kasvit rehottavat, vaikka mitään lannoitusta ei ole tarjottu aikoihin. Mutta siitähän saanen kiittää vain näitä kymmeniä tuhansia kierrekotiloita, jotka muuttuivat sitten vihollisista ystäviksi... Ja kun lamppu sammuu kello yhdeksän iltasella, en vilkaisekaan altaan suuntaan, niin esteettinen ongelmakin häipyy. Päiväsaikaan heput mylläävät pääsääntöisesti pohjassa, vaikka toki niitä torkkuu läjäpäin kantojen koloissa ja kivien lomassa elleivät kokoonnu nyrkin kokoisiksi palleroiksi pinaatinlehtiin...
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

... vielä kuitenkin kotiloajatuksia:
Fundeerasin tuota tiikerinuoliaispuolta. Viivakirjoahvenet (puoli tusinaa) sekä 3 kpl parikymmentäsenttisiä plekoja ja corydorakset, millainen soppa syntyisi tikruista? Nehän kasvavat niin tuhottoman suuriksi ja ovat vielä parvikaloja. Ja eikös tiikerit ole Aasiasta?. Olisikos mielipidettä, menisivätkö tuohon altaaseen ja mikä olisi tilanne sitten kun kasvelevat? Ja kieltämättä ajatuksena oli vielä että jospa vaikka muutama kierrekotilokin kelpaisi niille evääksi..
Lisa
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 7365
Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lisa »

Tikruja ei tule yhdistää monnisten kanssa mahdollisen silmähävikin takia. Monniset saattavat siis päästä simmuistaan, jos tikrut äkkäävät ne :?
Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

Niinpäs ne tikrut taitavat tehdä, lueskelin niistä lisää toisaalta. Ei taida löytyä etelä-amerikkalaisia kotilonnapsijoita, jotka passaisivat muuten tuonne viivojen ja näitten pohjaheppujen sekaan :(
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Jos en ihan pölöjä muistele niin katinkultamonni on ameriikasta ja popsii kotiloitakin :) Kokonsa puolesta niitä pitäisi mahtua pyttyysi parvi. Haulla varmaan löytyy lisää, voisin itsekin vilkaista...

Ja olihan tuolla puhetta kimalaispallokaloista, eikö semmoinen kävisi?
sabri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 99
Liittynyt: 01:29, 01.07.2002
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja sabri »

Eikös harmovampyyriplekokin syö kotiloita?
Naura ittelles ennenku muut kerkiää!
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

Tsekkasin katinkultamonnit, veikeän näkösiä otuksiahan nuo... Voisivat olla ihan kivoja, palloset tuntuvat niin hassuilta kun on tottunut noihin viivoihin, kalanmallisiin kaloihin :D
Haluaisikohan joku kommentoida kalastoa yleensä: eli puolitusinaa viivakirjoahventa, kolme 20 senttistä plekoa sekä tarkennetun laskun jälkeen 9 corydorasta, joista kolme kuparia ja 6 albinoa. Lisäksi on partispari sekä heidän lukuisista kuduistaan 1 hengissä selvinnyt pikkupartis (kolmisen senttiä pituutta). Niin ja noitamonni. AIka pohjapainotteista on, mahtunevatko katinkultamonnit tuonne vielä?
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

No eiköhän tuonne noita pikkusinttejä kivasti mahdu. Ne kun vielä ovat niin joviaalia sakkia, eivät hätistele ketään eivätkä tunnu "mitättömän" näköisinä muidenkaan mielestä olevan vaivan arvoisia. Jopa meidän muuten vähän äksy partisukko antaa parin-kolmen katinkultamonnin jyystää samaa kesäkurpitsan siivua, muut kalat kuten levikset se kyllä komentaa syrjemmälle. Katinkultamonnit kun eivät tarvitse myöskään mitään omia pesäkoloja tms. vaan liikuskelevat pitkin pohjia ja laseja.

Mika
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Kuparimonnisia suosittelisin ottamaan ainakin sen 3 vielä lisää niin niillä olisi parvi, ei tuolla niin mahdottoman täyttä vielä ole :)
e.pipo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 22:51, 06.07.2003
Paikkakunta: peräpohjola

Viesti Kirjoittaja e.pipo »

Tilannetiedotus: Operaatio altaan siirto siirtyy ainakin tovin: Viivakirjoahvenet intoutuivat aamulla kutemaan ihka ensimmäisen kerran! Taidetaan antaa olla kalasoppa nyt tuollaisena ja katsotaan kuinka kehittyy. Täytyy ruveta kaivamaan tietoa viivojen kudusta tuolla haulla... Jännittävää!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”