Uusi akvaarioni vetää 275 l (125*40*55) ja hankinpa sille Aquarellin valmistaman kokopuukaapin (127*41*70). Kaappi on oikein siisti eikä siinä mitään, mutta parketti on ilmeisesti hieman epätasainen nurkasta, johon olen allasta laittamassa.
Kaapissa ei ole siis jalkoja, vaan pohjalevy (liimapuusta) on koko kaapin levyinen ja pituinen. Kaappi seisoo oikein hienosti hievahtamatta keskilattialla, mutta kun laitan sen nurkkaukseen niin se hieman keikkaa käsin auttamalla. Lattia viettää siis hieman nurkkaa kohti.
Kysymykseni kuuluukin, mitä tehdä? Riittääkö se, että laitan keikkaavan kulman alle kalustehuopaslaissin vai? Altaan alle tulee kyllä vaahtomuovi, joten mitä luulette olenko turvassa altaan vääntymiseltä?
Akvaarion alustan ongelma...
Valvoja: Moderaattorit