Apua "uudenkäytetyn" akvaarion kasaamisessa

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
aloittelijainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:10, 28.11.2003

Apua "uudenkäytetyn" akvaarion kasaamisessa

Viesti Kirjoittaja aloittelijainen »

Elikkäs ostin tuossa n 140l akvaarion, mukana PITÄISI olla kaikki tarpeellinen.. Suodattimet sun muut oli pakattu kaikki yhteen pussiin, ja -ihanaa- olivat osissa.. Eli varustusta akvaariossa rena 245 suodatin, jonkinlainen vedenlämmitin, ilmapumput zoobeko 64 ja primo 66....
Ja nämä siis osina, eikä oikein aavistustakaan mikä kuuluu mihinkin.. Kirjastosta on jo "tilattu" pino kirjoja, mutta olisiko teillä antaa neuvoja? Saisi tuon akvaarion valmiiksi kypsymään ja kaloja odottelemaan.. Minä onneton kun en voinut kuvitellakaan tällaisen ongelman eteen joutuvani..:)

Ja sitten kertokaa myös mihin nuo tarkalleen ottaen sijoitan akvassa...
aloittelijainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:10, 28.11.2003

Viesti Kirjoittaja aloittelijainen »

No joo, kuulostaa jo omiin korviinkin tuo edellinen vähän hölmöltä.. Eli kyllä minä nuo kasattua sain, mutta jäljellä on vielä pari juttua joista olen ihmeissäni mitä ovat, kun ei niissä lue merkkejä ei mitään ja itsellä ei aavistustakaan... Mutta täytyypi odottaa että digi tulee kylään, niin varmaan selvinnee paremmin kun kuvien kanssa saan selittää.. :)

Mutta siis edelleen tuo sijoitus akvaarioon, mahd tarkasti miten ne laitan ja minne.. Ja ovatko liian pieniä?? Todennäköisesti alkuun ainakin saavat kelvata (ainakin kypsytyksen) ja kun vanhoja ovat niin kohtapuoliin muutenkin uusin ne, mutta pärjäävätkö kalat yhtään noiden kanssa?
Ebes
Senior Member
Senior Member
Viestit: 708
Liittynyt: 22:19, 02.10.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ebes »

Niillä ilmapumpuilla et 95% todennäköisyydellä tee yhtikäs mitään -> sijoitus kaapin perälle. Mikä on suodattimen teho? Jos se on noin 650 l/h niin kelpaa, muuten ei. Jos lämmitin jaksaa pitää veden lämmön sopivana ("sopiva" riippuu ihan täysin kaloista), niin kelpaa, muuten ei.

Sijoita suodatin esim johonkin nurkkaan niin että se puhaltaa vettä lähellä pintaa akvaarion keskiosaa kohti, ja lämmitin niin että suodattimen puhallus osuu siihen.
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Rena 245 sisäsuodatin pumppaa 400 litraa tunnissa. Renojen tapaan siinä lienee ihan hyvä ja kestävä moottori mutta melko pieni suodatuspatruuna. Eli ihan kelpo suodatin, mutta ei riitä yksin tämänkokoiseen akvaarioon kuin niukan kalaston kanssa. Jos sen imukupit ovat jo hajonneet, hanki uudet tai laita suodattimen johtoon pyykkipoika, joka auttaa sitä pysymään paikoillaan mutta ei vahingoita sähköjohtoa.

Suodattimen normaali sijoitus johonkin takanurkkaan veden alle, mutta mahdollisimman lähelle pintaa. Tällöin pintavesi liikkuu parhaiten ja vesi hapettuu tehokkaimmin. Mutta jos valitset kaloja, jotka eivät pidä pintavirtauksesta, laita suodatin syvemmälle. Halutessaan tavallisen sisäsuodattimen voi (melkein aina) laittaa ylösalaisin, kyljelleen tai ihan hiukan vedenpinnasta ylös.
aloittelijainen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 18:10, 28.11.2003

Minkälaiset laitteet olisi hyvät?

Viesti Kirjoittaja aloittelijainen »

Tuntuisi äkikseltään että voisi olla helpompaa ja turvallisempaa katsella hieman uudemmat laitteet akvaan.. Eli minkälaisia tuohon suosittelette, että tehot sopivat?
Capri
Starting Member
Starting Member
Viestit: 10
Liittynyt: 14:42, 23.11.2003
Paikkakunta: Kotka
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Capri »

Kyselin aiemmin kalastoa ja suodatinta omaan 140 litraiseen. Lisa vastasi minulle seuraavaa:

Kannattaa tuolta tekniikka-puolelta tsekkailla sitä mattosuodatinta, jos vähänkään sattuu kiinnostamaan. Sen verran halvempi vaihtoehto kuitenkin on. Tuohon altaaseen suosittaisin muuten ulko- sekä sisäsuodattimen kaveruussuhdetta (esim. Eheim professionel 2224 + Eheim aquaball 2210) eikä se välttämättä ole kukkarolle kovinkaan ystäväll
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Nopeammin suoraan mattosuodatin sivuille:
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaari ... index.html
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Ebes
Senior Member
Senior Member
Viestit: 708
Liittynyt: 22:19, 02.10.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ebes »

Ei millään pahalla ketään aloittelijaa kohtaan, mutta kun olen nuo muutamat "aloittelijaisen" viestit lukenut, niin huomaan että akvaariotietämys ja kirjallisuudesta oppiminen ei välttämättä ole se vahvin osa-alue. Voi J.Järven ja muidenkin mattosuodattimen rakentelu- / tekniikkaosuus mennä niin kovasti yli hilseen että suosittelen vain kaivamaan kuvetta ja hankkimaan kaupasta suodattimen.

Jos tuo Rena on ehjä niin sen ohelle kun ostaa pinen ulkosuodattimen niin pääsee jo hyvin alkuun.
tilli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 226
Liittynyt: 13:40, 08.02.2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja tilli »

Ebes kirjoitti:Ei millään pahalla ketään aloittelijaa kohtaan, mutta kun olen nuo muutamat "aloittelijaisen" viestit lukenut, niin huomaan että akvaariotietämys ja kirjallisuudesta oppiminen ei välttämättä ole se vahvin osa-alue. Voi J.Järven ja muidenkin mattosuodattimen rakentelu- / tekniikkaosuus mennä niin kovasti yli hilseen että suosittelen vain kaivamaan kuvetta ja hankkimaan kaupasta suodattimen.
Tuo oli vähän ylimielisesti sanottu. Eihän tällä henkilöllä ole ollut kuin päivä aikaa tutustua kirjallisuuteen, mikäli viestiketjuun on uskomista.
m-haapala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 213
Liittynyt: 14:41, 12.07.2003
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja m-haapala »

Eikä mattosuodattimeen liity mitään ihmeellisen vaikeaa, kun on hyvät ohjeet, jotka täältä kyllä löytyy ja lisääkin saa. Ei ne ulkosuodattimetkaan letkuineen, hanoineen ja massoineen mitään yksinkertaisiiden riemuvoittoja ole.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”