
Onko kukaan huomannut samaa omissa altaissaan?
Valvoja: Moderaattorit
Niin, mutta ymmärtääkseni kaloilla ei pitäisi olla tällaista "kelloa", varsinkaan mainitsemillani rubiiniseebrakaloilla tai tetroilla (tiikerinuoliaisista en tiedä). Ne kuulemma reagoivat pääasiassa valon määrän vaihteluun (ja "tunnistavat" näin vuorokaudenajat).PaulaP kirjoitti:On niillä pirun tarkka kello, en voi muuta sanoa.
Syno lähes itse kirjoitti:Kellosta, kompassista ja vastaavista perusasioista voi lukea Reebsin kirjasta, joka on saatavissa ainakin amazonista.
Ehdollistuminen on ihan selvä juttu. Omatkin kalat tietävät että lasiin naputtaminen tarkoittaa ruokaa.tiolpu kirjoitti:Ehdollistumisen olen huomannut varsin selkeästi. Tullessani töistä olen ruokkinut kalat lähes välittömästi. Joten, kun huoneiston ovi kolahtaa kiinni niin kalat alkavat tanssahdella river dancea ruokintanurkkauksessa. Elikäs oven kolahdus=ruoka-aika