Voiko lääke tappaa? Pikaista apua kiitos!

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Voiko lääke tappaa? Pikaista apua kiitos!

Viesti Kirjoittaja f_isu »

Käsittääkseni voi.

Sain uuden (eri kuin aluksi) lääkkeen pilkkutautiin. Uusi lääke on: Waterlifen Protozin (Sera costapur - vanha lääke). Annostellut olen ohjeen mukaan. Pidin kahden vuorokauden tauon, ennenkuin aloitin uuden lääkityksen.

Tuo vanha lääke ilmeisesti vei neontetroilta palat pyrstöjen kärjistä, ja nyt tuo uusi lääke tappaa noita tetroja urakalla (eilisen ja tämän päivän aikana kuollut 3).

Apua kaivataan. Kärsinkö vain kalakuolemista vai mitä? Tällä hetkellä ei kaloissa pilkkuja enää näy, joten uskallanko lopettaa lääkkeen käytön?

Ja miten on veden vaihto /kasvien yms. pesu? Voinko jo tänä iltana pestä ja vaihtaa vedet (ei kaikki - semmoiset 70%)
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Miten lääke vaikuttaa typpibakteereihin? Oletko mitannut nitriittiä?

Oletko varma diagnoosistasi? Siis varmastiko pilkkutauti?
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

liina kirjoitti:Miten lääke vaikuttaa typpibakteereihin? Oletko mitannut nitriittiä?

En.

Oletko varma diagnoosistasi? Siis varmastiko pilkkutauti?
Ainakin pilkut hävisivät. Kalojen evissä ei ollut alunperin mitään häikkää.


Osaisitko neuvoa tuon vedenvaihdon kanssa? Ja miten oli sen lääkkeen lopetuksen kanssa?
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

En usko, että se lääke vaikutti niihin pyrstöihin - olen itse käyttänyt protozinia hyvin tuloksin.

Mutta totta, lääke voi tappaa. Kaikki nuo kemikaalit ovat haitallisia kaloille ja siksi kalaa ei koskaan lääkitä arvauskeskus periaatteella eikä etenkään turhaan. Terveitä kalojakaan ei ole syytä kiusata lääkkeella, joka voi heikentään niiden kunnon ja sairastuvat. (Pilkkutaudissa tosin on lääkittävä koko akvaario!)

Kuurin loputtua tulee vesi suodattaa aktiivihiilen läpi, jotta rippeet saadaan poistettua vedestä. Pilkkutaudin ollessa kyseessä kuuria jatketaan vielä viikon verran, kun pilkut kaloista ovat hävinneet (itse lääke ei tehoa pilkkuihin).
Viimeksi muokannut VilleJ, 13:13, 31.01.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

f_isu kirjoitti:
liina kirjoitti:Miten lääke vaikuttaa typpibakteereihin? Oletko mitannut nitriittiä?
En.
Osaisitko neuvoa tuon vedenvaihdon kanssa? Ja miten oli sen lääkkeen lopetuksen kanssa?
http://www.aquahoito.info/suomi/index.html
Mitä tuolla sanotaan, siihen luottaisin. En ole lukenut tautiosiota sieltä, mutta ihmettelen puheitasi pesuista. Vedenvaihdollahan lääke lähtee.

En tiedä sinun lääkkeestäsi, mutta jotkut lääkitykset vahingoittavat akvaarion bakteerikantaa ja silloin nitriitti voi nousta. Nitriitti on erittäin myrkyllistä kaloille - siis tappavaa. Vedenvaihdolla pääset sekä lääkkeestä että nitriitistä. Mutta lue ensin tuon linkin tautisivut, minulla ei ole kokemusta eikä tietoa, vain kuulopuheita kuukauden ajalta täällä.
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

liina kirjoitti:ihmettelen puheitasi pesuista. Vedenvaihdollahan lääke lähtee.

Vedenvaihdolla pääset sekä lääkkeestä että nitriitistä.

Juuri kalakuolemien takia olen vaihtamassa vettä. Eläinkaupassa minulle sanottiin, että lääke voi olla liian vahvaa neontetroille - siitä mitä nyt on tapahtunut, niin ilmeisesti onkin. Ja koska noita pilkkuja ei nyt hetkeen ole näkynyt, niin ajattelin, josko uskaltaisin vaihtaa vettä ja jättää lääkkeen laittamatta. Säästyisi edes muutama yksilö.
monniainen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 15:16, 13.03.2003

Of course!!

Viesti Kirjoittaja monniainen »

Totta kai lääke voi tappaa,mutta en usko tuon johtuvan lääkkeestä,vaan sen väärinkäytöstä.
Aloititko lääkkeen käytön liian aikaisin??8O Olisi kannattanut pitää ainakin neljän vuorokauden tauko, tai vaihtaa vettä ennen uutta lääkettä.
Jos aloitit, kyse on luultavasti yliannostuksesta. :cry:
Kyseinen lääke ei sovi mm. piikkisilmille,ja joillekkin muille lajeilla normaalina,vaan sitä täytyy laittaa vähemmän.
Muistitko pitää niitä päivien taukoja?
Varokaa! Akvaariohulluus on tartuvaa!
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Re: Of course!!

Viesti Kirjoittaja f_isu »

monniainen kirjoitti:Aloititko lääkkeen käytön liian aikaisin??8O Olisi kannattanut pitää ainakin neljän vuorokauden tauko, tai vaihtaa vettä ennen uutta lääkettä. Muistitko pitää niitä päivien taukoja?

Ohjeessa lukee: Pidä vähintään kahden vuorokauden tauko, kun vaihdatlääkityksen toiseen.

Ja näin tein. Vaihdoin myös osan vedestä, kuitenkin vain n. 20% - ilmeisesti aivan liian vähän.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Tauon pituus eri lääkeiden välillä riippuu lääkkeistä eli miten kauan lääke poistuu kalan elimistöstä. Sitähän ei nopeuttaa.

Vedestä lääke poistuu kun ensin tehdään pari 75% vedenvaihtoa ja mahdollisesti vielä aktiivihiilisuodatus lisäksi.

Lääkkeet ovat aina myös myrkkyjä. Siihenhän niiden teho juuri perustuu. Loiset ja bakteerit kestävät niitä heikommin kuin kalat. Toisille loisille ja kaloille tuo ero kestävyydessä voi olla pieni. Sillon yliannostus varsinkin jo taudin heikentämille kaloille voi olla kohtalokas. Lääke tappaa. On siksikin tärkeää ensin selvittää kyseiseen tautiin tehokas lääke ja käyttää sitä käyttöohjeen mukaisesti.

Uusia kaloja tulee harrastuksen piiriin jatkuvasti, ja osa niistä voi kestää lääkkeitä heikommin, kuin lääkevalmistajat ovat testeissään muille lajeille selvittäneet.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Ne ohjeet välipäivistä koskevat todennäköisesti saman yrityksen tuotteita, esim vaihto myxazinista protoziniin jne.. Joka tapauksessa... Välipäivät ovat siinä mielessä turhia, koska se vanha lääke poistetaan vedestä aktiivihiilillä suodattaen allasta 24h. Sen lisäksi välipäivien aikana lääkkeen teho heikkenee, mistä seuraa, ettei se tapa kaikkia örkkejä vedestä -> örkit tulevat vastustuskykyisemmeksi ja niiden tuhoamiseen tarvitaan suurempi annos lääkettä kuin normaalisti.

Pilkkutaudin ollessa kyseessä aikaa ei ole odotella mitään 2 vrk saati neljää. Vanha lääke poistetaan välittömästi aktiivihiilellä, vaihdetaan mahdollisesti vettäkin ja uusi lääke lisätään akvaarioon. Sama periaatteessa pitäisi tehdä myös, kun lääkekuuri loppuu - eli aktiivihiilisuodatus ja uusi lääkintä kerta. Muutoin veteen kumuloituu lääkeainetta ja siitä hajonneita yhdisteitä, jotka ärsyttävät kaloja.

Pilkkutaudissa hoidon pääpiirteet:

1. Tehdään mahdollinen vedenvaihto (jottei heti tartte tehdä sitä)
2. Lisätään lääke ohjeen mukaan
3. Ilmastetaan vettä ja nostetaan lämpötilaa parilla asteella
4. Sammutetaan valaisin ainakin ensimmäisiksi päiviksi, jatkossa voidaan pitää lyhyitä valohetkiä (kasvien takia).
5. Kuurin loputtua vaihdetaan vettä ja jatketaan lääkitystä, jotta kaikki örkit kuolevat, vaikka kaloissa ei olisikaan näkyviä pilkkuja, voi niitä siitä huolimatta olla pohjassa/vedessä ja näin varmasti onkin.
6. Kun pilkkuja ei ole näkynyt pitkään aikaan ja kuuria jatkettu toinen viikko, niin lopuksi vaihdetaan vettä ja suodatetaan mieluusti vielä aktiivihiilen läpi, jotta haitallisista yhdisteistä päästää eroon ja ne eivät enää aiheuta kaloille harmia.
7. Säädetään lämppäri takaisin normaaliin lukemaan.

Pilkkutaudin pitäisi olla pois.
jarvij kirjoitti:Tauon pituus eri lääkeiden välillä riippuu lääkkeistä eli miten kauan lääke poistuu kalan elimistöstä. Sitähän ei nopeuttaa.
Onkohan valmistajat edes tuota tutkineet?

Ainakin itse olen mieltänyt välipäivät lähinnä siksi, etteivät valmisteet reagoisi keskenään. Sinänsä hullua sekin, koska eihän se valmiste/hajonneet yhdisteet sieltä vedestä poistu välittömästi ja siksi se akt.hiilisuodatus olisikin kaikkein paras vaihtoehto vanhan lääkkeen poistoon.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Vedenvaihdoilla poistetaan suurin osa lääkepitoisuuksista. Siis jos vettä vaihdetaan 75%, poistuu myös lääkkeestä 75%. Kun sama seuraavana päivänä toistetaan poistuu vielä 75% jäljellä olevasta.

Sitten voi aktiivihiilellä poistaa loput. Kalasta lääkejäämät eivät kuitenkaan noin poistu!

Pilkkutautiin löytyy loisen elinkiertoon perustuvat ohjeet täältä:
http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/ich.php#laakitys
http://www.aquahoito.info/suomi/taudit/ ... p#torjunta

Ohjeet perustuvat malakiittivihreään ja sitä sisältäviin kaupallisiin valmisteisiin. Malakiittivihreän käyttö ja saanti voi olla ongelmallista, koska se on karsinogeeninen (syöpää aiheuttava).
Möserin tekstejä pilkkutaudista:
http://www.tobias-moeser.de/ichthyo1.php
http://www.tobias-moeser.de/ichthyo3.php
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

jarvij kirjoitti:Sitten voi aktiivihiilellä poistaa loput. Kalasta lääkejäämät eivät kuitenkaan noin poistu!
Niinpä niin, mutta... Eiköhän pilkkutaudin lääkinnässä kuitenkin ole ideana se, että lääkintä aloitetaan heti, kun se havaitaan ja jatketaan siihen saakka, kunnes se on saatu tuhottua. Jos nyt odoteltaisiin sitä, että lääke poistuisi kalastakin (ns. välipäivinä - kuinka monta päivää?), niin miten käy pilkkutaudin? Saa vapaasti välipäivien aikana muhia akvaariossa, jossa ei lääkettä sen torjuntaa ole tai mahdollisesti vanhat rippeet jäljellä ja loinen muodostaa suuremman vastustuskyvyn.

En minä näe mitään muuta keinoa, kuin lääkinnän välissä vedenvaihto ja nopea aktiivihiilisuodatus. Kalan elimistöön lääke jää, sille ei voi mitään. Tästä huolimatta lääkittävä uudestaan, jottei pilkkutauti pääse lisääntymään tässä välissä.

Mitä hyötyä noista välipäivistä siis lopulta on? Bakteereiden ja loisten vastustuskyvyn kasvattaminen?

Itse olen hoitanut pilkkutaudin em. tavalla pitämättä välipäiviä ja pilkun saanut aina kerralla poistettua.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Ottakaa nyt kantaa siihenkin, onko tällä lääkityksellä vaikutuksia typpibakteereihin. Entäpä jos kuolemat johtuvat nitriitistä?
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Waterlifen lääkkeistä on mahdoton sanoa, koska niissä ei ole lainkaan tuoteselostusta - siis sitä, missä kerrotaan, mitä ainetta se sisältävät.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Siksipä minäkään en niihin miltään osin puutu. :mrgreen:
Mahdotonta neuvoa vaikuttavien aineosien osalta tuntemattomien lääkkeiden käyttöä.
Käyttää saa kuka haluaa, mutta ohjeita lienee syytä noudattaa.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

No sittenhän minun on puututtuva. 8-)

Fisu tarkistakoon altaansa nitriitin heti! Tämä on f_isulääketieteen ylioppilaan määräys.
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Lääkkeessä on siis malakiittivihreää?

Aika yksinkertainen selitys neontetrojen kuolemiin: malakiittivihreä on myrkyllistä tetroille.

Seran lääkkeet ovat aika paljon laimeampia kuin Waterlifen. Ja tetrat alkoivat heitellä veivejään, kun saivat malakiittivihreää enemmän waterlifen lääkkeestä.
Viimeksi muokannut Azkhaeracan, 16:44, 31.01.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Fishy fella.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Azimator kirjoitti:Lääkkeessä on siis malakiittivihreää?
Sen näkisi varmaankin väristä. Arvaillaan nyt kun yhdellä loppuu kohta taas kalat. Onneksi kauppias sentään auttaa aina :|
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

Azimator kirjoitti:Lääkkeessä on siis malakiittivihreää?

Aika yksinkertainen selitys neontetrojen kuolemiin: malakiittivihreä on myrkyllistä tetroille.
Lääkkeet (molemmat) sain eläinkaupasta. Olen noudattanut annettuja ohjeita. Tuossa ohjeessa lukee, että tätä lääkettä (Waterlife/Protozin) annetaan 1, 2, 3 ja 6 päivä. Ei suinkaan, että lääkettä käytettäisiin useita viikkoja. Eläinkaupassa myös sanottiin, että jos pilkkuja ei näy, voi lääkkeen käytön lopettaa. Tätä jopa suositeltiin tetrojen ja kasvien hyvinvoinnin kannalta.

f_isu - pää aivan sekaisin erilaisista ohjeista....
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Kun pilkkuja ei näy, ja lääkkeen käyttö lopetetaan, niin mitä...
Joo, pohjassa vielä olevat kehysvaiheet odottelevat kaikessa rauhassa ja niistä sitten parveilijat lähtevät liikkelle, ja kun lääkettä ei enää vedessä ole, niin siitä vaan kalojen kimppuuun. :frown:
Ja kierre jatkuu.. ja jatkuu... :roll:
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

f_isu kirjoitti:
Azimator kirjoitti:Lääkkeessä on siis malakiittivihreää?

Aika yksinkertainen selitys neontetrojen kuolemiin: malakiittivihreä on myrkyllistä tetroille.


Lääkkeet (molemmat) sain eläinkaupasta. Olen noudattanut annettuja ohjeita. Tuossa ohjeessa lukee, että tätä lääkettä (Waterlife/Protozin) annetaan 1, 2, 3 ja 6 päivä. Ei suinkaan, että lääkettä käytettäisiin useita viikkoja. Eläinkaupassa myös sanottiin, että jos pilkkuja ei näy, voi lääkkeen käytön lopettaa. Tätä jopa suositeltiin tetrojen ja kasvien hyvinvoinnin kannalta.


Olihan se annostus varmaan oikein, mutta todennäköisesti Waterlifen lääkkeessä on malakiittivihreää joka on tappanut neontetrojasi.
Kun käytit Seran Costapuria(vaikuttava aine:malakiittivihreä) alkoivat tetrojen evät "rispata". Ja sitten kun käytit Waterlifen Protozinia, joka on voimakkaampaa, alkoivat tetrat kuolla.
Toki kalojen kuolemiin voi olla jotain muutakin osana.
Fishy fella.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Nyt haluisin perusteita sille, miksi tetrat kuolevat malakiittivihreään? Jotkin tietyt tetrat vai kaikkiko? Ja mistä tieto on peräisin?
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

Olen lukenut aiheesta joskus aikoja sitten jostakin, valitettavasti en muista. Mutta ainakin Liaanista löytyy tällä hetkellä "todisteita" :) : http://www.liaani.com/akvaario/kalalaake.html
Fishy fella.
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Lainaus sivuilta: "Malakiittivihreä on MYRKYLLINEN TETROILLE ja muille pienille karppilohille sekä joillekin monneille ja pienille kirjoahvenille. Joissakin malakiittivihreäpohjaisissa väriaineissa on sinkkiä, joka on myrkyllinen kaikille kaloille. [] Myrkytykset aineelle ilmenevät hapenpuuteoireina; kalat haukkovat henkeä pinnalla. Käytössä kannattaa olla varovainen, sillä usein myrkytys on parantumaton. Malakiittivihreä on aina myrkyllisempää uudessa, vastaperustetussa akvaariossa."

Eipä tuossa nyt oikein selvinnyt se syy. Miksi mal.vihreä aiheuttaa hapenpuutosoireet? Syy fysiologinen kalassa vai kemiallinen reaktio vedessä - hapen väheneminen / sitoutuminen? Mikä siitä tekee myrkyllisempää uudessa kuin vanhassa akvaariossa?
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

" malakiittivihreä (25 mg/l), natriumpermanganaatti (4,0 mg/l), natriumkloridi (5000 mg/l) ja kuparisulfaatti (1,0 mg/l) ei vaikuttanut nitrifikaatioprosessiin"
Täällä lisää lääkityksien vaikutuksista nitrifikaatioon.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”