Ympäristöminsteriön Tiedote!

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tuukkis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1519
Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Paikkakunta: Espoo

Ympäristöminsteriön Tiedote!

Viesti Kirjoittaja Tuukkis »

No niin nyt se myrkyn lykkäsi.Nimittäin ympäristöminiseriössä on meneillään hanke akvaarioiden pidon luvanvaraistamiseksi.
Elikä jos tulevaisuudessa meinaa hankkia akvaarion niin pitää käydä erillinen kurssi akvaarion pidosta kotiolosuhteissa,kurssin pituudeksi on ajateltu noin puolta vuotta,eikä sillä ole väliä onko akvaarioita ollut ennen, sillä niiden pito tulee luvanvaraiseksi ja kurssin hinnaksi on ajateltu noin 1000€ aikuisilta(yli 20vuotta) ja lapsilta 500€ lukukaudelta.

Lapset joutuvatkin käymään kahden lukukauden kurssin jolloin yhteishinnaksi tulee sama kuin aikuisille.

Lisäksi on meneillään hanke jolla kiellettäisiin luonnosta tuotujen kalojen pito kotiakvaarioissa.Joten kaikki luonnosta tuodut kalat pitää palauttaa asuinsijoilleen harrastajan omalla kustannuksella vankeusrangaistuksen uhalla.

Myöskin viljeltyjen kalojen myyntiin tullaan asettamaan ns.harrastusvero joka lisätään kalojen myyntihintaan myyjäliikkeessä,verosta on tulossa noin 45% suuruin kalaa kohti.
Näin siis meidän vihreät virkamiehet ovat salaa meiltä päättämässä.

Lopuksi tähän että meriakvaristeille on tulossa erikoisvero ns.energian tuhlausvero sillä heillähän on tunnetusti liikaa sähköä kuluttavia härveleitä ja heitä on rangaistava erityisesti kovemman mukaan sanoo ympäristöministeriön tutkiva vanhempivirkamies Bertil Lagertsam.
In numbers of ten the power is in one.
Fisustaja
Senior Member
Senior Member
Viestit: 797
Liittynyt: 17:15, 17.03.2004
Paikkakunta: Espoo, Otaniemi / AHH
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Fisustaja »

Voi ei kohta on varmaan ulosottomies ovella... 8O No ei sentään tostahan näkee jo kolmannessa kappaleessa että toi on täyttä ****** :mrgreen: Mutta melko onnistunut aprillinpila. 8-)
Jo yli puolet elämästä akvaarioiden parissa.
Antin & Annen kotisivut
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Oikein! :P

Kalojen ja meritähtien kiduttajat kouluun ja rahat pois.
bettaboy85
Senior Member
Senior Member
Viestit: 834
Liittynyt: 20:43, 11.09.2002
Paikkakunta: helsinki

Viesti Kirjoittaja bettaboy85 »

Uskon tän vasta huomenna. Itseasiassa tuskin ees silloin
kalaneiti
Member
Member
Viestit: 330
Liittynyt: 04:06, 24.10.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja kalaneiti »

Heh aika katala yritys.. [;)]

Mutta vaikka totta olisikin, ei käytännössä kovin järkevä systeemi, sillä vähän niinkun tv-lupa tarkastaja - kuka hullu päästää hänet sisälle, ja jos ei päästä, mistä ne tietää mitä fisuja sulla purkissa on :roll:

Vaan eipä maalailla piruja seinille.. :mrgreen:
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Kyllä tuollainen laki ja määräykset oli vakavasti suunnitteilla Ruotsissa, ja jos se olisi mennyt läpi, niin sama olisi tullut Suomeenkin.

Siinä onneksi ei akvaariohaarastus ole mukana, sillä niin kovaa oli vastustus. Mm. netissä kerättiin nimilistaa parillakin palstalla.

Itsekin olin ministeriössä keskustelemassa aiheesta.

Varsinaisena syynä rajoituksiin olisivat olleet mm. erittäin vaarallisiksi luokitetllut kalataudit ja niiden leviämien EU:n alueella. Olisivat rajoitukset koskeneet kalojen maahantuontia, viljelyä ja myyntiä. Lisäksi todellakin olisi ollut koulutusta ja läpäistävä tutkinto. Laajamittainen yksityinenkin kalojen myynti (huutokaupat jne.) olisi tullut luvanvaraiseksi.

Ohessa ote minulle tulleesta lausuntopyynnöstä Ruotsista (olen poistanut henkilötiedot):
"Vid Akvariets Dag diskuterade vi hur Jordbruksverkets nya föreskrift om tillståndskravet för att ha t.ex. akvariefisk i större skala skulle utformas. Jag vet inte om du vet svaret, men här är en länk till den. Akvariehobbyn belades inte med några restriktioner.

Nu har vi fått en ny remiss från Jordbruksverket, som egentligen berör det som kallas vattenbruk, men som i varje fall tangerar akvariehobbyn. Det står klart utsagt att det regelverket inte gäller minuthandel, och det är ju de kontaktytorna som akvaristen har. Å andra sidan så är vi ju beroende av odlingar och grossister också. Jag hoppas att du har möjlighet att hjälpa oss med litet rena fakta som skulle göra vårt svar mer sakligt. Bakgrund och några frågor finns i bifogade word-dokument.
"

Liitteenä oli Jordbruksverketin lausuntopyyntö.

Jos nuo lait ja määräykset olisivat toteutuneet sellaisinaan, se olisi käytännössä merkinnyt akvaarioharrastuksen loppua. Tuo kaikki on tapahtunut kuluneen talven aikana Ruotsissa ja meillä.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Mirkku
Junior Member
Junior Member
Viestit: 117
Liittynyt: 12:04, 20.09.2001

Viesti Kirjoittaja Mirkku »

Jos nuo lait ja määräykset olisivat toteutuneet sellaisinaan, se olisi käytännössä merkinnyt akvaarioharrastuksen loppua.
Miten lait ja määräykset sitten toteutuivat? Tarkoitan tuliko muutoksia tiukempaan suuntaan kuin mitä olivat olleet siihen asti?
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Mirkku kirjoitti:
Jos nuo lait ja määräykset olisivat toteutuneet sellaisinaan, se olisi käytännössä merkinnyt akvaarioharrastuksen loppua.
Miten lait ja määräykset sitten toteutuivat? Tarkoitan tuliko muutoksia tiukempaan suuntaan kuin mitä olivat olleet siihen asti?
Tiukkenivat huomattavasti, mutta eivät koske akvaarioita lainkaan!
Päätös on ruotsiksi luettavissa Jordbruksverketin sivuilta, mutta itse en ole siihen tutusnut, koska se koskee siis muita koti- ja harrastuseläimiä sekä niiden pitoa ja kauppaa, kuin akvaariokaloja.
http://www.sjv.se/net/SJV/Startsida/%c4 ... eterin%e4r
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”