Eräässä jo monta vuosikymmentä alalla toimineessa akvaarioliikkeessä nämä minun hoitotoimenpiteet kuitenkin kuitattiin makeilla nauruilla.


En tiedä pitäisikö tässä itkeä vai nauraa!

Valvoja: Moderaattorit
Anna niitten vaan nauraa, väärässä ovat (siis akvaariokauppiaasi) mutta voisit vaihtaa tuota vettä vaikka noin 80-90l viikossa ja ei sitä suodatinta (ilmeisesti sisäsuodatin) kannata puhdistaa kuin vähintään kerran kuukaudessa ellei sitten aivan tukkoon mene.PetriL kirjoitti:On ihmeellistä miten ristiriitaista tietoa voi akvaarion hoidosta saada! Lukuisten ohjeiden mukaan olen vaihtanut 200litraisesta akvaariostani vettä 50-60litraa viikossa sekä puhdistanut tällöin suodattimen ja "imuroinut" pohjaa kevyesti parin viikon välein.
Niin täälläkin on kyllä ollut useammankin kerran puhetta Turun vedestä. Se todellakin kaipaa vedenparannusainetta, koska siinä on aina joko klooria tai kloramiinia. Eli ei siis todellakaan turhaa!Korva kirjoitti:Vedenparannus aineiden käyttö on ollut vähän niin ja näin viimeaikoina. Helpoimmalla on päästy jättämällä se kokonaan pois (mikä hyöty?). Se ainostaan maksaa ja sen hyötykin on vähän...![]()
Tosin jos tykkää käyttää, niin antaa mennä vain![]()
Tosin halvemmalla pääsisit, jos et käyttäisi
No, ovatten sitten jäänneetkin sinne vuosikymmenten päähän nykytilanteesta. Jättäisin siis huomioimatta moisen liikkeen kommentit jaktkossa täysin... Voit toki seuraavan kerran tokaista "Ehkä se oli vuosikymmenia sitten tuollaista - tervetuloa tälle vuosituhannelle!"PetriL kirjoitti:Eräässä jo monta vuosikymmentä alalla toimineessa akvaarioliikkeessä nämä minun hoitotoimenpiteet kuitenkin kuitattiin makeilla nauruilla.
Niinpä, itselleni ja akvaarionhankintaa suunnittelevalle ystävälleni on erinäisiä kertoja kehkeytynyt varsin pitkä(veteinen) eipäs-juupas-väittely vedenvaihdoista. Hänellä on ollut akvaario joskus vuonna muumio, "eikä sitä vettä silloinkaan vaihdettu ja pari kertaa vuodessa suursiivous. Eikä kuollut kuin pari kolme kalaa vuodessa!". Vesitestit ovat myös turhia, koska "niitä ei silloinkaan ollut ja ne on vain niille jotka ottaa akvaariojutut liian tosissaan" (!!). Miten ihmeessä tällaisille todistetaan, että vettä vaihdetaan kerran viikossa, ei kuussa, ja testit on tarkoitettu kaikille akvaarionomistajille, ei vain meidänkaltaisillemme tiukkapipoille...Anza kirjoitti:Sitten vielä sanovat epäilevästi, että "toisessa liikkeessä neuvottiin vaihtamaan kerran kuussa...". Milläs siinä sitten todistat että oma tietosi on sen oikeampi kuin toisen liikkeen myyjän..?![]()
Miksi siis olette sitä mieltä, että vettä pitäisi vaihtaa tyyliin 50% viikossa, jos ette pysty osoittamaan, että siitä on mitään hyötyä. Haittaakin siitä saattaa siis aivan yhtä hyvin olla.Anza kirjoitti:Milläs siinä sitten todistat että oma tietosi on sen oikeampi kuin toisen liikkeen myyjän..?
Varmasti ihan hyvä päätös. Minäkin vaihdan vettä omaan 200 -litraiseen vettä juuri samaan tahtiin kuin sinäkin. Tosin pohjaa en lappoa, kun on tuo hiekkapohja. Taitaa olla tässä harrastuksessa olla aika monta tapaa ehdä asiat "oikein".PetriL kirjoitti:Kiitos monista vastauksista!Uskoni säilyi akvaarioharrastukseen ja jatkan altaani hoitoa entiseen tapaan oli se sitten jonkun mielestä oikein tai väärin.