Mikä rihmakala? (kuvia)

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
sttl
Senior Member
Senior Member
Viestit: 556
Liittynyt: 19:12, 28.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Mikä rihmakala? (kuvia)

Viesti Kirjoittaja sttl »

tämän olen hankkinut faunatteresta, ikävä kyllä kirjoitin nimen ylös lapulle ja nytten hävinnyt enkä muista mikä kala oli kyseessä, kaupassakaan ei näy enää näitä, eikä myyjä muista. Kala kooltaan 10 senttinen, oikea peto (tappoi akvaariostani kaikki macmasterit joita oli 5) ihme kyllä tetrat se jätti rauhaan.) oli kiva yllätys kun kala oli tappanut yön aikana ahvenet, olisi kiva tietää mikä kala tämä on.


http://groups.msn.com/Fisut-com/rihmakala.msnw
Majqua
Senior Member
Senior Member
Viestit: 937
Liittynyt: 00:01, 06.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Majqua »

Näyttää samalta kuin minun "helmitaistelijani", nykyisin kai "timanttitaistelija", viralliselta nimeltään betta pugnax.

Katso
http://www.ibc-smp.org/index.html sieltä species-osiosta. Tosin kuvien kalat eivät ole pelko/"en tykkää"-värityksessä kuten sinun kalasi kuvissasi.

Ovat aikamoisia petoja, kaikki pikkukalat menee yön hämärissä parempiin suihin, kasvavat reilusti yli 10 cm. Tykkäävät hapahkosta vedestä. Suuhautojia.
JukkaV
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3249
Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tuusula ja Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JukkaV »

Oletko varma, että se tappoi macmasterisi, ettei syynä olisi esim. ko. kalojen myrkytystila tms.
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).
Moonwalker
Junior Member
Junior Member
Viestit: 108
Liittynyt: 17:08, 18.02.2004

Viesti Kirjoittaja Moonwalker »

Oliko kyseessä itiksen faunatar? Siellä ainakin oli taannoin myynnissä nokkarihmakalaa, jota tuo sinun kalasi kovasti muistuttaa. Kasvaa reilu kymmenen senttiseksi ja on aika ikävä peto... Joten onnea ja menestystä:)
upa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 81
Liittynyt: 14:20, 07.09.2003

Viesti Kirjoittaja upa »

Samaisesta kalasta lienee tämäkin keskustelu

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=2975
sttl
Senior Member
Senior Member
Viestit: 556
Liittynyt: 19:12, 28.08.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

olen varma

Viesti Kirjoittaja sttl »

JukkaV kirjoitti:Oletko varma, että se tappoi macmasterisi, ettei syynä olisi esim. ko. kalojen myrkytystila tms.
Kun toin kalan altaaseen, niin seuraavan yön aikana oli kaikki macmasterit tapettu, kaikilta oli silmät nyppästy päästä irti, muuten kalat olivat kunnossa. Semmoista jälkeä se sai aikaan, vaikka aluksi kun laskin kalan altaaseen kaikki näytti päivällä sujuvan hyvin eikä se edes näyttänyt mitään kiinnostusta ahvenia kohtaan. Seuraavana päivänä vain macmasterin ruumiita ympäri akvaa, tetrat uivat ihan normaalisti sekä piikkisilmät. Näitä rihmakaloja oli aluksi 2, mutta isompi tappoi toisen, ilmeisesti se oli koiras tai jotain. Nyt tämä rihmakala elää tyytyväisenä akvassa, enää en uskalla lisätä yhtään kalaa sinne tai edes sen omaa lajitoveria, tämä kala viihtyy yksikseen. Vain tetrat pärjäävät sen kanssa. Aikamoinen rihmakala, eipä ole ennen tullut yhtä aggressiivista kalaa vastaan, varsinkaan rihmakalaa. Taistelukalakin kiltti tuohon verrattuna :roll:

Tuohon "silmät nyppästy päästä irti, muuten kalat olivat kunnossa"-kohtaan: tarkoitin sitä, että niiden muu ruumis oli ehjä, ei syöty tai kaluttu.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”