Itselläni kolme kultakalaa (vielä pieniä) 380 litraisessa akvaariossa, jossa ulkosuodatin (tarkoitettu 1000 l:n akvaarioon) sekä sisäsuodatin. Hiekka valkeaa puhallushiekkaa, josta kalojen jätökset näkyvät todella hyvin
Kuinka usein puhdistatte ja siis samalla vaihdatte vettä? Suodatin pyörittää todella tehokkaasti vettä, mutta nyt ymmärrän miksi kultakaloja sanotaan sottapytyiksi..! Ja näin pieneen akvaarioon ei siis mahdu kuin kaksi isoa kultakalaa. Kolmas on jo liikaa. Kuinka siis muilla?
Siivoan akvaarion kerran viikossa. Vettä vaihdan 1/3.
Pohjan pöyhin kunnolla. Kerran kuussa nostelen juurakot, raskaat kivet ja imuroin niiden alta. Joskus jos kalojen kakkaa näyttää olevan enemmän pohjalla otan ne puhdistimella pois mutta en tee vedenvaihtoa. Akvaariossa ulkosuodatin joka todella tehokas imee hyvin liat. Muuta en tarvitse.
Hyvin harvoin.
Vettä vaihdetaan kerran viikossa, muuten ei juurikaan tarvitse tehdä mitään. Levää putsataan laseista silloin jos niihin on sellaista tullut.
Meillä vettä vaihdetaan 1/3 viikossa, mutta hiekkapohjan kakkaongelman ylivoimaisina ratkaisijana toimivat kierteissarvikotilot! Yön aikana kaikki roskat häipyvät näkyvistä talkkareiden suuhun, kertakaikkiaan mainioita otuksia. Ne eivät edes jää eloonjäämistaistelussa kultakalojen jalkoihin vaan elävät sulassa sovusa. Alkuun kyllä joutuivat kultsien suihin mutta lensivät saman tien takaisin ilmeisesti ravinnoksi kelpaamattomiksi luokiteltuina Parin kuukauden aikana ovat kasvaneet hillittömän suuriksi ja ovat kauniita katsella. Suosittelen! Ja näitähän saa ilmaiseksi muilta akvaristeilta...
Mutta eikö kotilot ole juuri ongelma joissakin akvaarioista? En tiedä kyllä niistä paljoakaan, mutta ne voi tukkia suodattimia ja lisääntyykö riesaksi asti?
Kierteissarvikotiloita ei yleensä pidetä riesana niiden hyödyllisten ominaisuuksien ansiosta (hienontavat jätteet, kuohkeuttavat hiekkapohjaa, syövät kai levääkin), jolleivat ihan älyttömästi lisäänny ja silloinkin oikeastaan vain esteettisenä haittana. Löytävät varmasti tiensä suodattimien sisään, mikä ei kyllä itsessään välttämättä ole niin paha asia, syöväthän ne suodattimen imemät mujut astetta pienemmäksi mujuksi, mutta saattavat onnistua joskus kampeamaan itsensä minkä-lie-ropellaattorin väliin jumittaen sen. Näin käy kuitenkin hyvin harvoin, joten hyöty lienee haittaa suurempi.
Muut itsestään ilmestyvät kotilot ovatkin sitten enemmän tai vähemmän riesa tuhotessaan lähinnä kasveja tai muuten vain liikuskellessaan liikaa näkösällä. Oikeanlaatuisista kotiloista löytyy paljon tietoa vaikka haulla.