Kannosta irtoavat palaset

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
minelan
Junior Member
Junior Member
Viestit: 133
Liittynyt: 23:03, 08.05.2004
Paikkakunta: Loviisan Valko
Viesti:

Kannosta irtoavat palaset

Viesti Kirjoittaja minelan »

Ovatko kannosta irtoavat, aivan pienet palaset, omiaan huonontamaan
veden laatua.

Mittasin tänään useallakin testillä akvaarioni veden arvot ja ne näyttävät olevan ihanteelliset kiekoille ja lehtikaloille, mutta nämä kalat tulevat kotiin vasta ensi viikon loppupuolella.

Tänään toin kuitenkin kotiin kasvit. Kääpiökirjoahvenia 6, topaasiplekon, mangoplekon, harjaplekon ja verkkopiikkiplekon.


Edit: korjattu kirjoitusvirhe otsikossa.
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

Kannattaako Kiekko- ja Lehtikaloja yhdistää? :roll:
..Riippuen millaista puu on. Kovat mangrovejuurakon osaset ei ainakaan täällä ole haitannut. Laho mössö voi olla sitten toinen asia.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Panetko nuo ihanteelliet arvot esille. Mielellään sähkönjohtavvuden kera.
Kalliit kalat = kallit mittausvälineet, jotta kalat pysyvät kunnossa ja terveinä. :D
Eiköhän tuo kiekkojen ja lippulehtikalojen yhdistäminen aikanaan selviä. Monelle lienee jo selvinnyt miten siinä voi pahimmoillaan käydä.
Viimeksi muokannut jarvij, 21:44, 07.07.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
Latta
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 22:50, 26.06.2004

Viesti Kirjoittaja Latta »

Meillä on 400litraisessa yksi suuri kanto ja toinen hieman pienempi.. pienempi on ilmeisesti pehmeämpää puuta ja partamonnit sitä mutustaessaan palaisia irrottavat. En ole itse huomannut sen huonontaneen veden laatua. Meillä virtaus kuljettaa palaiset useimmiten yhteen kohtaan, josta ne on helppo imuroida pois veden vaihdon yhteydessä.

Itse jynssäsin kantoja ennen akvaan laittamista hammasharjalla, jotta sain ne pienet irtonaiset palaiset pois ja muut roskat, kyllä niitä aika paljon lähtikin :)
iekku
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 1313
Liittynyt: 12:38, 06.11.2001
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja iekku »

Noh, tuota. Jos kaloja rupeaa putoilemaan lähiaikoina niin se ei todennäköisesti ole sen kannon syytä :roll:

Eli tuskinpa niistä kannonpalasista vaaraa on.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”