Hyvä kun kysyit
Kyselkää toisetkin.
Kursiin karkea osajako:
lauantai:
9:00 - 11:00 kurssin järjestäytyminen, akvarioisen sisustamisen teoriaa ja materiaalien esittelyä
12: 30 - 15 Sisustuksien valmistamista
Sunnuntai:
9:00 - 11:00 sisustuksien valmistamien jatkuu niin pitkälle kuin ne ehtivät kuivua
12:30 - 17:00 valutekniikan esittely (aineet, muottien tekotapojen esittely ja valutekniikan työvaiheet). Tätä ei tällä kurssilla enemmälti voida tehdä, koska jo mallien kuivumiseen luonnossa menisi yli viikko. Työvaiheet kuitenkin käydään läpi. Lsäksi esitellään valmiita malleja ja annetaan ideoita valutekniikkaan.
Ryhmäjaosta ja siitä, mitä kukin voi tuoda mukanaan kannattaa tosiaan keskustella.
Liitto toki hankkii jotain, mutta tuskin kaikkea tarvittavaa.
Eräs vaikeimmin hankittava tuote tulee ilmeisesti olemaan latex muottien tekoon, jollei jollain ole siitä tietoa. Kyseessä on vesiliukoinen latex, joka kovettuu muutamassa tunnissa, ja on mahdollisimman edullista.
Sune tuo mm. 25 kg säkin Sika Top Seal 107:ää, maavärejä sekä akvaariolakkaa.
Kursilaiset voisivat tuoda:
hiekkapuhalllushiekkaa, pestyä harjusoraa (raekoko nyrkistä hiekkaan). Mangrovejuuria, mpanejuuria ja luonnosta kerättyjä lehtipuiden juurakoita.
Mielelläään myös kuivuneita lehtipuiden juuiria hiekkakuoppien tms. reunoista (juurien paksuus parista sentistä hiusjuuriin) .
Panen lisätietoa näistäkin sivulleni jatkossa päivittäin.
Kyselkää, kyselkää ja kyselkää. Mita enemmän saan tietää kurssilaisten tarpeista ja toiveista ennakkoon, sitä paremmin kurssi onnistuu.
Ilmeisesti kurssia edeltävänä perjantaina voisimme pitää talkoot, jolloin suojaamme paikat ja pystytämme työpisteet.
Sitävarten pitäisi mm. tietää montako kutakin maisenatyyppiä rakennetaan sekä miten suuria.
Sunen taidoilla yläraja on korkealla. Globen-hotellissa, Tukholmassa on Sunen tekemä noin 12 metruä korkea kalliosenä, joka ei kovin monta kymmentä kiloa paina.
Panen siitäkin joitakin kuvia jakossa esille
--------------------------
liina kirjoitti:Monikohan kupsahtaa tai saa päänsäryn jos kymmeniä taustoja tai kiviä aletaan tehdä ei niin hengittämiseen turvallisilla aineilla?
Hyvä kun kysyit. Vain osa työvaiheista on siinä mielessä hankalia. Lakkaus esimerkiksi voidaan tehdä viimeiseksi ja tuulettaa huonetila sen jälkeen. Kaikki tullaan suunnitelemaan etukäteen.
Taustoja ei tehtäne kymmeniä, vaan muutamia ja siten että kaikki halukkaat oppivat.