Kaislikko avoimeen altaaseen: mikä olisi hyvä laji?
Valvoja: Moderaattorit
Kaislikko avoimeen altaaseen: mikä olisi hyvä laji?
Haluaisin tehdä kaislikon altaaseeni mutta lajin löytäminen onkin vaikeampaa kun kuvittelin. Tropicalta tai googlelta en ole löytänyt mitään hyödyllistä. Onko kukaan tehnyt mitään vastaavaa täällä? ja mitä lajia voisi ajatella? Allas on 40 cm korkea, joten kasvin pitää olla korkeampi kun tuo mutta mikään metriheinä ei oikein sovi lamppujen alle.
Minulla ei ole ainakaan vielä kokemusta mistään kaisloista akvaariossa. Muutamasta muusta kasvista on hieman. Aikomukseni on kokeilla amppelikaislaa laittaa kasvamaan altaaseen, se tosin ei yllä pohjaan joten sen asettaminen tulee kyseeseen vain osittain veden alle. Aion toteuttaa sen tukemalle kasvin akvaariossani olevan taustan ja lasinväliseen "koloon". Lisää aiheesta kotisivuillani jonne tulen tekemään enemmänkin juttua kasveista jotka menestyvät osittain vedessä. Aiheesta ei tosiaankaan ole kovasti tietoa, jos vaan joku tietää linkkejä niin laittakaa ihmeessä niitä sillä varmasti on kiinnostuneita enemmänkin. 

Mikään ei ole niin tärkeää kuin puutarhanhoito jos sekään nyt niin kovin tärkeää..
Tuosta sädekaislasta taisi olla joitain juttuja täällä aikaisemmin...
Tälläisen löysin haulla:
Tuossa olisi se korkeampi kaisla... näillä näkymin tuo taitaa olla ainoa laji mitä tuohon voi ajatella? Oliko kukaan koittanut?
http://www.tropica.com/productcard.asp?id=133B
Tälläisen löysin haulla:
löytyisiköhän tuon lopputuloksesta kuvia jostain. Tropikan kuvat kun ovat piirroksia niin niistä ei oikein saa kuvaa miltä tuo näyttää ryhmässä ja osaksi pinnan päällä.rain- kirjoitti:Tuosta kaislasta ei ole kokemusta, mutta Cyperuksia ole kokeillut.
Yritin jossain vaiheessa kasvattaa tavallista hmm "niilinkaislaa" eli Cyperus helferiä akvaariossa, mutta sen juuret olivat ihan ruskeat kun sain sitä ympäröivän mullan pois. Tietäähän siinä mitä sitten kävi. Kuoli ressu pois.
Cyperys alternifoliusta, eli sädekaislaa, minulla oli kauan poikasakvaariossa kasvamassa juuret ja pari senttiä varresta veden alla. Vaati kuitenkin suihkuttelua muutaman kerran päivässä, ettei kuivuneita lehtiä tullut.
Kaislat ovat vähän hankalia kun vaativat sen korkean ilmankosteudenkin. Mutta kivoja ne ovat =)
EDIT: Tarkennuksena, juurien (ja kasvin) huonon kunnon vuoksi ei siis C. helferi pärjännyt. Tuolla alempana iekku kommentoi, että sitä saa kasvatettua vedessä ja sehän on täysin totta. Ostakaa silloin mieluiten akvaarioliikkeestä kaisla, eikä puutarhaliikkeestä kuten minä. Ja jos ostatte sädekaislaa, niin siitä pitäkää sitten iso osa pinnan yllä. Tropicasta löytyy lisää tietoja.
Tuossa olisi se korkeampi kaisla... näillä näkymin tuo taitaa olla ainoa laji mitä tuohon voi ajatella? Oliko kukaan koittanut?
http://www.tropica.com/productcard.asp?id=133B
Jos nostais tätä kun etsintä on vielä kesken. Cyperus helferi kokeilut päättyivät kun kasveista oli jäljellä enää pienet tupot kun kilpikonnat olivat pikkuhiljaa järsineet niitä.
Seuraavaksi alkaa tuon isomman kaislan metsästys jos jostain sitä vaan saa ostaa.
Jos jollain on ajatuksia tai kokemuksia niin kuulisin mielelläni.
Seuraavaksi alkaa tuon isomman kaislan metsästys jos jostain sitä vaan saa ostaa.
Jos jollain on ajatuksia tai kokemuksia niin kuulisin mielelläni.
Viimeksi muokannut samij76, 15:15, 09.09.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
En osaa kyllä vieläkään vastata kaisla asiaan kun en ole itsekään saanut ensimmäistäkään altaaseeni, muita kasveja kylläkin ja kohtalaisen hyvällä menestyksellä. Ehkä sinun kannattaisi myös varmistaa juurten säilyminen jollakin allas systeemillä tai verkolla jolla suojaat juuret, ainakin silloin kun alat totuttaa kaislaa veteen. Juurethan ovat ne kaikken tärkeimmät joten niiden pienempikin rasittaminen totutteluvaiheessa on kohtalokasta, sillä kasvi pystyy ainoastaan ottamaan vettä ja ravinteita tehokkaasti "uusilla" hennoilla juurillaat eli vaikka juuret olisivat komeat ja vankat niillä kasvi ei ota tarvitsemiaan ravinteita vaan ne ovat lähinnä vain tarpeen maassa kiinnipysymiseen. Olen huomannut tässä reilun vuoden kokeiluissani että isommatkin kasvit vedessä tulevat toimeen vain muutamalla hentoisella juurella koska niiden tuenta on hoidettu muulla keinoilla. Tuli tämä asia mieleen kun kerroit että kilpparit järsivät kasveja.
Mielenkiintoista olisi kuulla kuinka menestyt kaislasi kanssa
Mielenkiintoista olisi kuulla kuinka menestyt kaislasi kanssa

Viimeksi muokannut Irene, 22:13, 08.09.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mikään ei ole niin tärkeää kuin puutarhanhoito jos sekään nyt niin kovin tärkeää..
-
- Elite Senior Member
- Viestit: 15316
- Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
- Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
- Viesti:
Mites muuten riisi? Saako sen itäviä siemeniä mistään?
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.