Nyt on kultiksilla hätä

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
RanChu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 22:38, 04.09.2004
Paikkakunta: Helsinki

Nyt on kultiksilla hätä

Viesti Kirjoittaja RanChu »

Nyt on huntupyrstökultakaloilla hätätilanne.
Kaikki alkoi kun akvaarioon tuli uusi komeetta tulokas. Ensin yksi neljästä vanhemmasta kalasta sairastui ilmeisesti eväruttoon ja jouduttiin lopettamaan koska selvästi kitui. :( Altaaseen lisättiin tuolloin kuuri tetra medica gold oomedia (yleisbakteerilääke erityisesti kultakakoille) .Kaikki näyttikin pari viikkoa jo taas normaalilta mutta sitten taas yksi sairastui, mutta tällä kertaa oireet ovat aivan erilaisia ja muillakin esiintyy vaivoja.
Vaikein tapaus aloitti sairastamisen kun sille ilmaantui reikä keskelle huntupyrstöä, arvelimme että se oli itse aiheuttanut reikänsä (kun evärutto ei yleensä tee reikiä). Reiästä repesi kuitenkin koko evä alaspäin ja nyt sillä on myös pieniä verestäviä jälkiä kyljissä ja etuevien juuressa näkyy punaista tulehdusta. Lisäksi kala möllöttää pohjalla ja harvoin liikkuessaan liikkuu täysin kyljellään. Muutenkin todella sairaan oloinen. Tämä muutos oli tapahtunut viikonlopun aikana joten eilen huomattuamme sen lisäsimme samantien veteen vaikean tapauksen lääkityksen vaatiman määrän gold oomedia.
Muilla kaloilla oireena ovat samaiset etuevien juurien tulehdukset, hieman epänormaali uinti, punaiset jäljet kyljissä (pieniä, ei kovin pahan näköisiä) ja yhdelle on ilmaantunut vaalea laikku päähän.
Mikä siis voisi olla tämä tauti ja mitä tälle pitää tehdä? :cry: Kaiken hyvän lisäksi ensimmäisen kalan kuoleman jälkeen kultsut joutuivat muuttamaan omasta altaastaan toiseen kun niiden omaan asuntoon tuli homeremontti ja sehän tietysti lisää stressiä. Niiden oma allas on 250l ja siellä kaikki vesiarvot olivat kunnossa (no2, ph, kh, lämpötila) ja väliaikaisessa asunnossaan kokoa on hieman vähemmän eli 180l. Tässäkin arvot ok, ph n. 7.5, kovuus n. 8, nitriittiä lähes nimellisesti ja lämpötila 24. Suodattimena altaassa on kultiksille hieman vaatimaton eheimin classic 2213.

Neuvoja ja apua otetaan kiireesti vastaan :(
RanChu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 22:38, 04.09.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja RanChu »

Ainiin ja tässä uudessa altaassa vesi ei pysynyt lääkkeen lisäämisen jälkeen sinisenä vaan kirkastui yön aikana, eli onko lääke siis suodattunut tai muuten hävinnyt? :o
ryukin
Member
Member
Viestit: 304
Liittynyt: 13:22, 09.02.2004
Paikkakunta: Akvaarioharrastajat Hyvinkää (AHH)

Viesti Kirjoittaja ryukin »

Vaikea oikeastaan taudista muuta varmasti sanoa, kuin että heikolta vaikuttaa. Muutama kysymys:
- kauanko kalat ovat olleet tuossa 180-litraisessa?
- oliko allas kypsytetty ennen kuin kalat laitettiin sinne?
- onko komeetta kuinkakin uusi tulokas ja karanteenattiinko se ennen muiden joukkoon laittamista?
- tarkoittaako tuo kovuus GH:ta vaiko kH:ta?
- minkä kokoisia kalat ovat?
- altaan mitat?
- onko suodattimessa aktiivihiiltä?

Muutama asia, mitä tulee mieleen:
- nuo punaiset jäljet kyljissä voivat olla toisen kalan näykkäisyjä (tai yhtä hyvin voivat olla olematta, tämä ei ole mikään diagnoosi vaan vain yksi arvaus)
- komeetta saattaa olla liian vauhdikas kaveri noille huntupystöille kaiken kaikkiaan.
- altaasi on tai ainakin tulee olemaan liian pieni tuolle kalamäärälle. Komeetta on ensimmäinen, joka kärsii liikkumatilan puutteesta, mutta muutkin noista kasvavat - jos selviävät - sellaisiin mittoihin, että isompi allas tai uusi koti tulee kyseeseen. Myöskään niiden alkuperäinen 250-litrainen allas ei riitä aikuisille kaloille.
- pohjalla möllöttely ja hassu uinti voi olla uimarakkovaivoista johtuvaa.

Jotenkin tuntuu, että kaiken kaikkiaan nuo kaikki oireet voisivat viitata huonoon vedenlaatuun. Ensimmäiseksi selvittäisin nitriitti- ja ammoniakkipitoisuuden.
RanChu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 22:38, 04.09.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja RanChu »

Kalat ovat olleet altaassa nyt reilun viikon ja tulevat olemaan 3-4 viikkoa vielä, allasta ei ehditty kypsyttää kuin viikko kun tuon rempan kanssa tuli aika kiire, komeetta on ollut kolme viikkoa eikä sitä karateenattu vaan lisättiin kuten normaalisti, kovuus tarkoittaa kokonaiskovuutta (gh) ja suodattimessa ei ole aktiivihiiltä imemässä lääkettä pois.
Kaloja on siis neljä ja niistä kolme on n. 15cm ja komeetta tietenkin pienempi eli n. 4cm, itseasiassa se on ainoa terve kala. Punaiset laikut tuskin johtuvat näykkimisestä ja ne todennäköisemmin eivät ole taudin kannalta ne kriittisemmät kohdat.
Vedenlaadussa ei ainakaan nitriitin osalta ole moitteita testin mukaan enkä usko että tauti johtuu muutenkaan vedenlaadusta. Epäilen kevätviremiaa tai jotain muuta suolistoperäistä.

Altaan koosta en sen kummemmin kommentoi koska tämä pienempi on väliaikainen ja on tiedossa että se on pieni, samoin kuin se isompikin. Uusi allas tulee kyllä, mutta nykyisen koko ei kuitenkaan ole taudin syy.
Jokeri
Member
Member
Viestit: 445
Liittynyt: 22:42, 08.03.2003
Paikkakunta: Etelään Hesasta

Viesti Kirjoittaja Jokeri »

Lisää kysymyksiä: Millaiset ovat vedenvaihtorutiinit? Onko teillä oma kaivo vai kunnallistekniikka? Huomasin asuinpaikkasi ja toisaalla täällä foorumissa on keskusteltu tuon alueen veden laadusta, esim. sen klooripitoisuudesta. Voisiko tästä löytyä selitys?
- Keittiössäni roikkuu katosta amppeli. Jossain toisaalla se löytyy pöydän äärestä -
RanChu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 22:38, 04.09.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja RanChu »

Kunnallistekniikka juu. Normaalisti vettä vaihdetaan viikottain. Vesi on nyt ok, mutta pahimpaan ongelma aikaan vettä oli aika heikko vaihtaa ja varmasti silläkin joku osa tässä on.. MURR Riihimäen vesi 8O
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”