No jotta siksihän minä kun on helpompi tuo ulkosuodatin hankkia ja laittaa toimintaan. En ollenkaan epäile mattosuodattimen tehoa ja jos olisin vasta perustamassa tuota akvaariota, mattoon kenties päätyisin. Eli sen seuraavan akvaarion kanssa sitten.jarvij kirjoitti:Ihan vain , jotta miksi olet kallistunut ulkosuodattimeen? Mattosuodatin on ihan yhtä tehokas, helposti kokonaan naamioitavissa, sijaitsee kokonaan akvaarion sisällä eikä sitä tarvitse huoltaa.
Edullisempikin on!


Ulkosuodattimesta vielä sellainen kysymys, että jos hankin esim. sen EHEIM 2028:n, niin onko siihen jotkin tietyt massat olemassa vai onko niissäkin paljon eroja?
Edit: Toinenkin kysymys: paljonko kyseisestä suodattimesta kannattaisi maksaa? Yhden liikkeen sivuilta katsoin että olisi massoineen 290 euroa.