Lisa kirjoitti:Haa, otit sitten kuitenkin noita avainahvenaisia. En kyllä ihmettele - jotenkin niin sympaattisia otuksia lempeine nassuineen

Mitäs avaimet tykkäävät ympärillä hääräävistä monnisista? Kuinka isoja avaimia sait?
Ei ne ainakaan vielä ole pahakseen ottanu noita kuparimonnisia, kunhan antaa noita pieniä pohjatabletteja kaksi, niin saavat nekin syödä edes jotain.
Aikani kattelin altaita siellä kaupassa ja muut ahvenet olisi jääny niin pieniksi (7 cm) ja tuo nyt kumminkin kasvaa sellaseksi 10 cm pitkäksi. Nyt niillä on mittaa n. 5 cm eli lapsia vielä ovat.
Lisa kirjoitti:Oletko miettinyt amanojen tilalle jotain pientä, reipasta plekoa?
Jaa enpä ole pohtinu. Sellanen olisi kyllä hieno millä on niitä pilkkuja ja peräevän laita keltanen. Mikäs pleko se on ja kuinka suuren altaan se tarvii?
Ihastuin siihen krokotiiliplekoon mikä ui siinä yli 700 litran altaassa, hiemanko oli hieno pleko. Harmi kun ei ole tilaa niin isolle altaalle
----------
Se toinen pleko mitä ihastelin on kuu/kultajuovapleko.
Se olisi hieno jos vaan altaaseen se sopii.
Kalan aikuiskoko 15 cm.
Koira tulee illalla kotiin.
Kun se kiertyy paikalleen ja nukahtaa,
alkaa sen sydänlämpö levitä huoneisiin.
-Risto Rasa-