n. 80 litraa ja kääpiöpalloja?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
menninkäinen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 67
Liittynyt: 22:39, 19.05.2004
Paikkakunta: Turku

n. 80 litraa ja kääpiöpalloja?

Viesti Kirjoittaja menninkäinen »

Eli olisiko ihan kuolleena syntynyt ajatus laittaa tohon n. 80 litraseen akvaan

6-8 kääpiöpallokalaa
1 pieni partis
3-6 nuolimonnia

Jos noi ei käy niin antakaa muita ehdotuksia, noi pallot ois ihan must. Ne näköjään oikeesti vie kokonaan mennessään...
JustinSan
Senior Member
Senior Member
Viestit: 752
Liittynyt: 00:50, 13.07.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JustinSan »

Partis on ehkä nyt pieni, mutta kasvaa varmasti ja turhankin isoksi, miksi siis turhaa edes laittaa sitä? Otot kyllä pystyvät hoitamaan tuon kokoisen pytyn levänsyönnin ihan itsekseenkin ilman pienintäkään ongelmaa. Itselläni on 75-litraisessa tällä hetkellä 6 ottoa ja levää ei ole tippaakaan ;)

Kääpiöpallokaloista sen verran, että kyllä ne varmaan tuonne mahtuisivat kunhan sukupuolijakauma on sellainen, että pieneen pyttyyn ei joudu liian montaa keskenään rähisevää koirasta. Mutta uskoisin, että sisustukseen panostamalla nuo kuitenkin mahtuvat tuonne aivan mainiosti.
"Normal Person + Anonymity + Audience = Total Fuckwad." - Penny Arcade
menninkäinen
Junior Member
Junior Member
Viestit: 67
Liittynyt: 22:39, 19.05.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja menninkäinen »

Ok, partis saa mennä tohon toiseen.

Mutta, mietin vaan sitä, että mites noi pallot ja nuolimonnit tulis toimeen, kun noi otot tarvii vartaavaa vettä ja kestääkö pallot sen? onko kenelläkään kokemusta vastaavasta yhdistelmästä? ja mimmoiset määrät sitten olisi sopivia? Eikös noi kääpiöpallot tykkää 1koiras + 2-3 naarasta yhdistelmästä?
sera1
Member
Member
Viestit: 281
Liittynyt: 14:54, 21.02.2003
Paikkakunta: Savo

Viesti Kirjoittaja sera1 »

Minulla on punapyrstöpalloja ottojen kans ja hyvin on toiminut yhteiselo.
Pallot eivät ole ottoja nyppineet.
Virtausta altaassa on paikoittain melko paljon, mutta ei se ole palloja häirinnyt.
Murphyn sanoin "Avatun purkin sisältö mahtuu vain suurempaan purkkiin".
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”