128 litrainen altaassani ui tätänykyä vasta partaimumonneja. Olen miettinyt pandakääpiöpariskuntaa ja jotain tetraparvea pintaan temmeltämään. Minkälaisia ovat nuo pandat? Ottavatko hengiltä kaiken muun pohjalla elävän? Entä minkälainen on parin elo yleensä ja kutuseremonia? Vai lisääntyvätkö yleensäkään seura-akvaariossa.
Pandat eivät ole ehdottomuus. Jos jokin toinen laji olisi mielenkiintoisempi, otan ilolla suosituksia vastaan.
Perhosia tai paletteja en kelpuuta, mutta muuten en ole mitenkään rajoittunut.
Kiitos jo etukäteen.
Pandakääpiöt
Valvoja: Moderaattorit
Re: Pandakääpiöt
Ottavat satavarmasti toisensa hengiltä ennen kuin ajattelevatkaan kutemista. Ei missään nimessä noin pieneen pyttyyn ja isoonkin haaremissa (ainakin yli kolmesataa). On kiukkuinen pikkupiru.smoltti kirjoitti:Olen miettinyt pandakääpiöpariskuntaa ja jotain tetraparvea pintaan temmeltämään. Minkälaisia ovat nuo pandat? Ottavatko hengiltä kaiken muun pohjalla elävän? Entä minkälainen on parin elo yleensä ja kutuseremonia?
Miten olisi vaihtoehtoisesti kääpiöakara, keltakääpiöahven tai timanttikirjoahven?
Parasta ihmisessä on koira.
-
- Katalysaattori
- Viestit: 7365
- Liittynyt: 17:01, 03.10.2001
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
- Viesti:
Jotain muuta lajia suosittelen minäkin. Pandat eivät ole kovin sopuisia ahvenia ja tilaakin on aika vähän. Mitäpä mahtaisit tykätä keltakääpiöahvenesta (linkki) tai lippukirjoahvenesta (kuva)? Molemmat varsin mukavaisia, helppohoitoisia lajeja ja sopisivat altaaseesi oikein kivasti. Parvi tetroja (esim. neontetroja tai mustaneontetroja) sekä partamonni allastovereiksi, niin pienen pytyn kalasto olisi valmis 

Kun syö kylliksensä, ajattelee sivistyneesti ja ihmeen hienosti monesta asiasta.
Kiitos vinkeistä. Kovin erilaista tietoa on tarjolla, kun yhdessäkin myymälässä kerrottiin pandakääpiöiden olevan 'suht rauhallisia', 80 litraisesta ylöspäin soveltuvia.. En ihan luottanut tuohon, joten siksi kyselin kokemuksen perään.
En havittele enää noita. Täytyypä tutustua lähemmin antamiinne kiinnostaviin vaihtoehtoihin.
En havittele enää noita. Täytyypä tutustua lähemmin antamiinne kiinnostaviin vaihtoehtoihin.