"Ammutaanko täällä välillä yli"?

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Marimer
Member
Member
Viestit: 324
Liittynyt: 15:08, 23.08.2004

Viesti Kirjoittaja Marimer »


onneksi kaiken maailman älykääpiöiden takia ollaankin asetettu eläinsuojelulaki: Linkki eläinsuojelulakiin. Erityisesti:

akvaario on tarvittaessa varustettava kannella tai peitelasilla siten, että kalat eivät pääse hyppäämään sieltä pois. Akvaarion yhdellä sivulla on oltava näkösuoja, jollei akvaarion kasvillisuus tai muu sisustus anna kaloille riittävää suojaa. Akvaarion veden määrän, laadun, lämpötilan, vesipinta-alan ja veden syvyyden on oltava sopivat ottaen huomioon kalalaji, kalojen koko ja lukumäärä. Vettä on vaihdettava tai puhdistettava säännöllisesti siten, että sen laatu pysyy hyvänä. Kuollut kala on poistettava akvaariosta välittömästi.

Akvaarion sisustuksen ja pohjamateriaalin on oltava kaloille sopiva. Kaloilla on tarvittaessa oltava sopivia piiloutumispaikkoja.

Kalaryhmiä, -parvia ja -lajeja yhdistettäessä tai luotaessa uusia kaloja ryhmään on erityistä huomiota kiinnitettävä kalojen yhteensopivuuteen ja kalojen parvikäyttäytymiseen.
Tulosta Nikita tuo ja sitten ystävälliseen sävyyn sen kanssa tuttavalle juttelemaan. Ja lisää vaikka AW:n osoite lapun loppuun... :P
Jospa edes hän myöntäisi virheensä eikä syyttäisi niistä muita. Se, että jotain kohdellaan vielä huonommin ei oikeuta ketään tekemään mitään.
Cofu
Member
Member
Viestit: 370
Liittynyt: 21:54, 14.01.2004
Paikkakunta: Kouvola, Klas

Viesti Kirjoittaja Cofu »

Minusta on turha vedota ajanpuutteeseen, vaikka on perhe yms. Jos ei ole aikaa lemmikille, sitä ei kannata ottaa, kuka ottaa koiran jos sitä ei jaksa hoitaa (vedetään taas tämä koira tähän). Siis mikä tahansa lemmikki.

Akvaariota pystyy hoitamaan "halvalla" ja helposti, kunhan vain perehtyy asioihin. Ei akvaarioon tarvitse hankkia muuta kuin sitä peruskalaa ja kasvia jos ei muuta halua, kukaan ei pakota ryhtymään miksikään ekspertiksi mutta perusasiat on oltava hallinnassa. Tunti viikossa+ruokinnat päivittäin ei mielestäni vie paljoa aikaa eikä vaivaa. Akvaarioon ei ole pakko investoida satoja euroja, kunhan se vain toimii. Minulla menee kaksi-kolme tuntia viikossa tuohon 600L altaaseen, lisäksi olen töissä joka päivä n. iltaseitsemään, hoidan akvaarioseuran asioita, teen kotityöt. Myöskin hoidan kissani, leikin niiden kanssa joka päivä monta tuntia, samalla pidän vielä parisuhdettani avokkini kanssa yllä ja yritän nukkuakkin joskus. Ja jää vielä aikaa istua tässä koneen edessä, sekä opiskella lisää akvaarioasiaa. Täytyy kyllä myöntää että lapsia ei tähän hässäkkään vielä mahdu, ehkä sitten joskus kun työpäivä loppuu klo 16 [;)] .

Tällä hetkellä minulla ei ole kuin yksi allas, koska nyt ei yksinkertaisesti riitä mielenkiinto enää pitämään toista yllä. Joskus on jostain luovuttava vaikka kuinka tekisi mieli toteuttaa unelmansa. Eikä rahatkaan riitä, ehkä sitten joskus on taas varaa investoida satoja euroja altaaseen ja kaloihin mutta ei nyt. Tuon altaamme arvo on tällä hetkellä pikaisesti laskettuna reippaasti yli 1000€, mukaan lukien kaikki laitteista kaloihin ja sisustuksiin. Enää ei mene rahaa kuin vain sen ylläpitoon, mitään ei tarvitse hankkia jos ei ole pakko, eikä siihen ollakkaan ihan heti mitään ylimäärästä ostamassa. Laitteiden uusiminen on tosin pikkuhiljaa edessä, alkaa nuo vanhimmat vedellä viimosiaan.

Ja mikäköhän oli tämän pointti, en varmaan tiedä enää itsekkään :mrgreen: . Joka tapauksessa, yritän nyt kovasti sanoa vielä että kenenkään ei ole pakko tietää kaikkea kaikesta mutta oppia voi ottaa vastaan. Jos itsellään on virheellistä informaatiota, miksei tilannetta voi korjata ilman suurta showta, kun tieto on päivitetty. Jos kala vahingossa tietämättömänä laitettu liian pieneen altaaseen, miksi se joutuu viettämään silti loppuelämänsä siinä "kun se on ollu tossa jo niin ja niin monta vuotta ja onnellinen on ihan varmasti". Onko sitten liiaksi ylpeydelle korjata tilannetta?
Ex-nick: Cofeingirl
jonyp
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 14:13, 06.11.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja jonyp »

Azimator kirjoitti:Vaikka samoja asioita onkin jo muistuteltu pariin otteeseen niin sanonpa silti:

Jos ei halua/ole kiinnostunut luomaan kaloille viihtyisiä sekä sopivia olosuhteita, olisi parempi jättää koko harrastus ja keskittyä vaikkapa kiiltokuvien keräilyyn.
Kalaa väärissä olosuhteissa voisi verrata tavallaan keskitysleiriin: pienissä ylikansoitetuissa tiloissa jossa taudit leviävät.

Samalla kun laittaa vaikkapa sen tiikerinuoliaisen poikasen yksin(!) 150 litraiseen akvaarioon voisi miettiä laittavansa mastiffin pennun kasvamaan iäkseen 1,5m*1,5m laatikkoon josta se ei pääsisi pois. Olisi selvää että koiran elinikä lyhenisi huomattavasti ja se jäisi taatusti kitukasvuiseksi. (Niin teorianahan tämä vain toimii.)
On ymmärrettävää, että tietenkään kaikki ihmiset eivät varmana halua keskittyä niin kovasti akvaarioharrastukseen. Jos silti jostain syystä akvaarion ja kaloja omistavat, tulisi niitä hoitaa kuitenkin asianmukaisesti ;)

Maalaisjärjellä pääsee kalojen aikuiskoon tietäessään melkoisen pitkälle. Varmasti 30cm kasvava kala tarvitsisi tilaa ainakin 500 litraa. Sitten taas kalan luonne, vilkkaus ja muut tarpeet esim. parvikaloilla useita lajitovereita asettavat taas allaskoolle uusia kriteereitä.
Varmastikaan kovin usein allaskoosta puhuttaessa ei "ammuta yli" sanomalla että jokin kala vaatii "sen ja sen verran tilaa" vaikka se oikeasti hyvin tulisi toimeen pienemmässäkin. Yleensä kuitenkin nämät perustuvat harrastajien kokemuksiin. ;)

Allasvaatimuksista marmattaja voisi itse miettiä itsensä sen kalan asemaan ja miettiä sitten marmattamisen aiheellisuutta uudestaan :)

Sama pätee myös kalojen yhteensopivuuksissa ja vesiolosuhteiden luomisessa.
Voi miettiä vievänsä kirahvin pohjoisnavalle jääkarhujen kanssa... Tai miten olisi oma Musti taikka Mirri Saharassa.
Kalathan ovat tunnetusti ympäristönsä suhteen vielä vaativampia kuin nisäkkäät. Edelliset vertauksetkin ovat hiukkasen lieviä ;)

Ei se kyllä ihan sama ole että pidetään koiraa laatikossa. Sen paikka ei ole siellä kun taas kalan paikka on tietääkseni akvaariossa. Jos kuitenkin olet onnistunut pitämään kalat hengissä akvan ulkopuolella niin onnittelut siitä.
Myöskään kaikilla ei ole mahdollista luoda kaloille parasta mahdollista ympäristöä eikä se tarkoita sitä että harrastuksesta pitäisi luopua sen takia. Joillain ei yksinkertaisesti ole varaa.
Ja kyllä sen mustin ja mirrin sinne saharaan voi viedä jos siltä tuntuu
JustinSan
Senior Member
Senior Member
Viestit: 752
Liittynyt: 00:50, 13.07.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JustinSan »

jonyp kirjoitti: Ei se kyllä ihan sama ole että pidetään koiraa laatikossa. Sen paikka ei ole siellä kun taas kalan paikka on tietääkseni akvaariossa. Jos kuitenkin olet onnistunut pitämään kalat hengissä akvan ulkopuolella niin onnittelut siitä.
No on se sinänsä kun lähdetään laskemaan puhtaasti vaikkapa kymmenen kardinaalitetran massaa verrattuna keskikokoiseen koiraan niin tulos on suunnilleen tuhatkertainen ero.
Eli jos täysikasvuista dobermannia voidaan pitää yksiössä, niin siitäkun lähetään vähän tekemään jakolaskuja niin esim. neontetran elintila vaikkapa 100-litraisessa on suhteessa moninkertainen.
Myöskään kaikilla ei ole mahdollista luoda kaloille parasta mahdollista ympäristöä eikä se tarkoita sitä että harrastuksesta pitäisi luopua sen takia. Joillain ei yksinkertaisesti ole varaa.
Ja kyllä sen mustin ja mirrin sinne saharaan voi viedä jos siltä tuntuu
Mitäh? Mistä lähtien se kaloille hyvin soveltuvat olot vaativat ihan hirmuisesti rahaa?
Jos tosiaan on niin persaukinen että ei pysty niitä muutamia perushankitoja rahoittamaan pitkälläkään aikavälillä niin sitten kannata kyllä ehdottomasti siirtyä vaikka marjanpoimintaan.
Siis eihän tässä kitinässä ole mitään järkeä :roll:

"Myöskään kaikilla ei ole mahdollista hankkia formula-autoa eikä se tarkoita sitä että harrastuksesta pitäisi luopua sen takia. Joillain ei yksinkertaisesti ole varaa."

Siis herranjestas, mietihän nyt hyvä mies vähän mitä höpiset.
"Normal Person + Anonymity + Audience = Total Fuckwad." - Penny Arcade
jonyp
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 14:13, 06.11.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja jonyp »

JustinSane kirjoitti:Siis eihän tässä kitinässä ole mitään järkeä :roll:
No lakkaa sitten kitisemästä
Mako71
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 15:18, 16.11.2004
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mako71 »

Mielenkiintoista, että koirat tulevat keskusteluun mukaan. Koiraihmisenä tiedän, että ko. lemmikin omistajat suhtautuvat vähintään samalla fanaattisella innolla koirien oikeuksien puolustamiseen kuin akvaarioihmiset kalojen suhteen. Välimuotoja ei ole, on vain oikea ja väärä tapa.

Koiraihmisen mielestä koiraa ei kertakaikkiaan voi pitää kaupunkiolosuhteissa eli kerrostalo-yksiössä ja maalla taas ymmärtämättömät ihmiset pitävät niitä joko häkeissä tai sitten irtaallaan, voi kauhistus! Eikö siellä maalla ole koirapuistoja?!

Mitäs, jos perustettaisiin kaupunkeihin kalapuistoja, isoja akvaarioita, joissa omia kalojaan voisi käyttää aamulenkillä?
jonyp
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 14:13, 06.11.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja jonyp »

Mako71 kirjoitti:
Mitäs, jos perustettaisiin kaupunkeihin kalapuistoja, isoja akvaarioita, joissa omia kalojaan voisi käyttää aamulenkillä?
Loisto idea :twisted:
Azkhaeracan
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1302
Liittynyt: 19:02, 04.12.2002
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen

Viesti Kirjoittaja Azkhaeracan »

jonyp kirjoitti:Ei se kyllä ihan sama ole että pidetään koiraa laatikossa. Sen paikka ei ole siellä kun taas kalan paikka on tietääkseni akvaariossa. Jos kuitenkin olet onnistunut pitämään kalat hengissä akvan ulkopuolella niin onnittelut siitä.
Myöskään kaikilla ei ole mahdollista luoda kaloille parasta mahdollista ympäristöä eikä se tarkoita sitä että harrastuksesta pitäisi luopua sen takia. Joillain ei yksinkertaisesti ole varaa.
Ja kyllä sen mustin ja mirrin sinne saharaan voi viedä jos siltä tuntuu


No vertauskuvallisesti on. Kala ei pääse mahd. liian pienestä akvaariostaan muualle, mutta koira normaalisti pääsee ulos jaloittelemaan. Kun koira laitetaan aitaukseen tai laatikkoon iäkseen, se on samassa tilassa kuin suureksi kasvava kala pienessä purkissa.
Lähinnä ontuvalla vertauksellani yritin saada ihmiset ajattelemaan kalojen todellisia tarpeita, jotkut täällä niitä eivät näemmä ajattele.
Mutta näinhän se vain on että "viisas" ihminen kuvittelee olevansa kaikkien muiden lajien yläpuolella niin korkealla, että hänellä olisi muka jokin oikeus alentaa muita eläimiä, ja sitten kiduttaa niitä.
"Se on vain kala! Laitetaan se tuonne purkkiin, ***kat sillä väliä onko sen siellä hyvä olla." -Näissä tapauksissa olisi parempi todella siirtyä johonkin muuhun harrastukseen.

Jos ei kykene luomaan jollekin kalalle kohtuullisia olosuhteita, niin miksi sellasta sitten pitäisi hankkia?
Jos omistaa 250 litran akvaarion ja haluaakin olla tiikerikirjoahvenen omistaja, kyllä aikuinen ihminen varmasti ymmärtää että ajatus on mahdoton ja siirtyy siihen Seeprakirjoahveneen. Taikka sitten ostaa sen 600 litraisen tiikerikirjoille. Jos taas ei halua/pysty jostain syystä antamaan sille kalalle mahdollisuutta kunnon tiloihin, niin kannattaa ehkä sen hankinnasta luopua ja hankkia sitten sellainen kala jota kykenee hoitamaan ja pitämään asianmukaisesti.
Se on sitten asia erikseen jos on hankkinut vaikkapa jonkin kalan 570 litraiseen akvaarioon ja joku alkaa valittamaan että tilaa pitäisi olla 600 litraa, tuo taitaa mennä hiukan pilkunviilaamiseen.

Oma "tienistini" tällähetkellä kuukaudessa on 40-70 euroa ja hyvin pysyvät pystyssä 470, 200 ja 100 litraiset akvaariot. Kyllähän tämä harrastus veisi älyttömästi rahaa jos kaikki hienoudet ostaisi. Pienelläkin budjetilla silti pärjää ihan OK. :)
Viimeksi muokannut Azkhaeracan, 10:14, 19.11.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Fishy fella.
jonyp
Starting Member
Starting Member
Viestit: 35
Liittynyt: 14:13, 06.11.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja jonyp »

Azimator kirjoitti:
jonyp kirjoitti:Ei se kyllä ihan sama ole että pidetään koiraa laatikossa. Sen paikka ei ole siellä kun taas kalan paikka on tietääkseni akvaariossa. Jos kuitenkin olet onnistunut pitämään kalat hengissä akvan ulkopuolella niin onnittelut siitä.
Myöskään kaikilla ei ole mahdollista luoda kaloille parasta mahdollista ympäristöä eikä se tarkoita sitä että harrastuksesta pitäisi luopua sen takia. Joillain ei yksinkertaisesti ole varaa.
Ja kyllä sen mustin ja mirrin sinne saharaan voi viedä jos siltä tuntuu


No vertauskuvallisesti on. Kala ei pääse mahd. liian pienestä akvaariostaan muualle, mutta koira normaalisti pääsee ulos jaloittelemaan:) Kun koira laitetaan aitaukseen tai laatikkoon iäkseen, se on samassa tilassa kuin suureksi kasvava kala pienessä purkissa.
Lähinnä ontuvalla vertauksellani yritin saada ihmiset ajattelemaan kalojen todellisia tarpeita.
Mutta näinhän se vain harmiksi on että "viisas" ihminen kuvittelee olevansa kaikkien muiden lajien yläpuolella niin korkealla, että hänellä olisi muka jokin oikeus alentaa muita eläimiä, ja sitten kiduttaa niitä.
"Se on vain kala! Laitetaan se tuonne purkkiin, ***kat sillä väliä onko sen siellä hyvä olla." -Näissä tapauksissa olisi parempi todella siirtyä johonkin muuhun harrastukseen. Tuota hain takaa. ;)

Jos ei kykene luomaan jollekin kalalle kohtuullisia olosuhteita, niin miksi sellasta sitten pitäisi hankkia?
Jos omistaa 200 litran akvaarion ja haluaakin olla tiikerikirjoahvenen omistaja, kyllä aikuinen ihminen varmasti ymmärtää että ajatus on mahdoton ja siirtyy siihen Seeprakirjoahveneen. Taikka sitten ostaa sen 600 litraisen tiikerikirjoille. Jos taas ei halua/pysty jostain syystä antamaan sille kalalle mahdollisuutta kunnon tiloihin, niin kannattaa ehkä sen hankinnasta luopua ja hankkia sitten sellainen kala jota kykenee hoitamaan ja pitämään asianmukaisesti.
Se on sitten asia erikseen jos on hankkinut vaikkapa jonkin kalan 570 litraiseen akvaarioon ja joku alkaa valittamaan että tilaa pitäisi olla 600 litraa, tuo taitaa mennä hiukan pilkunviilaamiseen.

Oma "tienistini" tällähetkellä kuukaudessa on 40-70 euroa ja hyvin pysyvät pystyssä 470, 200 ja 100 litraiset akvaariot. Kyllähän tämä harrastus veisi älyttömästi rahaa jos kaikki hienoudet ostaisi. Pienelläkin budjetilla silti pärjää ihan OK. :)

Olet kyllä ihan oikeassa sitä en väitä ollenkaan. Vertauskuva vaan ei ollu ihan hyvä
JustinSan
Senior Member
Senior Member
Viestit: 752
Liittynyt: 00:50, 13.07.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JustinSan »

jonyp kirjoitti: No lakkaa sitten kitisemästä
Nyt taitaa alkaa pahasti jo paukut loppumaan? :roll:

Kerro nyt, pliis, odotan suurella innolla, minkä logiikan mukaan akvaario on jokin perusoikeus kaikille, niillekin keitä ei pätkääkään nappaa koko akvaarion pito ja joilla ei ole edes "varaa" pitää akvaariota?

Kerrotko mikä seuraavassa loogisessa ketjussa menee arvon maistereiden mielestä vinoon:
pieni akvaario -> pienet kalat, iso akvaario -> isot kalat?
Tai tässä:
organismi = poikanen(pienempi)->kasvua->täysikasvuinen(isompi)?

Siis en nyt edelleenkään ymmärrä mikä tässä teillä nyt on tämä vouhotuksen aihe.
Tässäkään ketjussa ei ole näkynyt edelleenkään muutakuin toisen osapuolen kärjistettyjä väitteitä joiden mukaan nykyvaatimukset ovat luokkaa "neontetra tuhatlitraiseen" (joka on ilmeisen vääristelevä ja valheellinen väittämä alunalkaenkin) ja sitten toisella puolella varsin yksinkertaisesti esitetty "väittämä" jonka mukaan isojen kalojen tulisi olla isoilla altaissa jota ne voisivat elää ja kasvaa normaalisti.

Pyydän, pliis, valaise minua pahaista kettutyttöä.
"Normal Person + Anonymity + Audience = Total Fuckwad." - Penny Arcade
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

JustinSane kirjoitti:Kerro nyt, pliis, odotan suurella innolla, minkä logiikan mukaan akvaario on jokin perusoikeus kaikille, niillekin keitä ei pätkääkään nappaa koko akvaarion pito ja joilla ei ole edes "varaa" pitää akvaariota?
Kenties voisi vedota lakiin? :D

Tulee mieleeni akvaarioiden yleisyys ja markkinointi - toisaalta laki ja yksilön vastuu - sekä myös eilinen akvaarionäyttelyn yhteydessä esitetty ihmetys esillä olleiden kalojen pienistä purkeista.

Eikö olisikin aivan upea visio akvaarioiden luvanvaraisuus ja markkinoinnin ja kalakaupan loppuminen, tilanne jossa vain todelliset harrastajat jäisivät ja hoitaisivat tarvitsemansa ilman lieveilmiöitä?

foxy lady
:)


(edit typo)
Viimeksi muokannut 111na, 11:43, 19.11.2004. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

liina kirjoitti:Eikö olisikin aivan upea visio akvaarioiden luvanvaraisuus ja markkinoinnin ja kalakaupan loppuminen, tilanne jossa vain todelliset harrastajat jäisivät ja hoitaisivat tarvitsemansa ilman lieveilmiöitä?
Jaiks, tuohan tarkoittaisi, että joutuisi piilottamaan akvaarion jos lupatarkastaja tulee ovelle. Tarvii vaan isomman peiton kuin tv:n päälle. :mrgreen:
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

kylpyankka kirjoitti:Tarvii vaan isomman peiton kuin tv:n päälle. :mrgreen:
Peitoilla sisustus olisi muodissa. :mrgreen:

Ongelma tulee siinäkin vastaan, ettemme voi erottaa harrastuksesta myös sisustuksellisia ja muita viihdearvoja nemokaloineen liittyen myös 'vakavaan' kiinnostukseen. Kun harrastaja esittelee yleisölle hienoa harrastustaan, ei voida siitä myöskään erottaa 95% uusia innostuneita, jotka vain kilauttavat kassalipasta seuraavaksi ja ihmettelevät sitten täällä eikö tämä kalojen pito olekaan niin siistiä.

Miksi harrastajan uudet isot altaat näyttävät heti pieneltä? Halutaan vain lisää niitä nemoja ja sitäkin voisi moittia vastuuttomaksi ja lapselliseksi.

Jospa akvaariolupaan vaadittaisiinkin kasvifysiologiaa, vesikemiaa, eläinoppia, käyttäytymistieteitä... sekä tietysti etiikkapainotteinen filosofian kurssi, unohtamatta peruskysymystä mitä on onni?


Edit:

PS. Vaikka se uusi allas olisi vain lummetta varten, voisi harrastuksen aina jollain tavalla ilkkua järjettömäksi ja vastuuttomaksi. Meni nyt hieman sivupolulle kalan huonosta, paremmasta ja hyvästä ympäristöstä, mutta toiminnan lieveilmiöineen hyvä harvoin on akvaario.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

liina kirjoitti:Jospa akvaariolupaan vaadittaisiinkin kasvifysiologiaa, vesikemiaa, eläinoppia, käyttäytymistieteitä... sekä tietysti etiikkapainotteinen filosofian kurssi
Jeees, meikäläisellä olisi lupa jo plakkarissa! Paperi on kuitenkin vain paperia, eli jonkinlainen asennemittari olisi myös tarpeen..
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
-Antti-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 932
Liittynyt: 15:03, 18.07.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja -Antti- »

Mitä ihmeen vakavaa harrastusta? Mitä ihmeen eettistä kalojen pitoa? Siinä ei ole mitään moraalisesti kestävää kun ihminen elävillä luontokappaleilla itseään viihdyttää. Kalat kuitenkin ensin taka-alalle, tärkeämpää on kieltää ensin korkeampien selkärankaisten perverssi ehdollistaminen ihmisen toimesta, tarkoittaen tietysti koirien ja kissojen täydellistä kieltämistä ilman mitään lupamahdollisuuksia. Koe-eläimiksi voisi olla jossain tapauksessa eettisiä ja moraalisia perusteita, mutta ei missään nimessä lemmikiksi! pelkkää huvia! Ja niitä kauheita rotuja! 30% kaikista koirista pitäisi välittömästi lopettaa, koska ne ovat kääpiöityneitä, raajoiltansa epämuodostuneita jne..
Poltetaan tällaiset lemmikkialaan liittyvät kirjat roviolla ja jos ei auta niin seuraavaksi poltetaan...

Ja jos alkuperäisen kysymyksen joten kuten muistan niin joo: välillä mennään yli näissä jutuissa... :roll:

Antti
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Jees, Antti! Eettisyyden korostaminen täällä on ollut usein näkyvää, mistä on tullut aina mieleen ihmisen uskomaton kyky selittää tekonsa parhain päin. Eipä silti, etteikö juuri ne puheenvuorot ole olleet parasta antia, kerrankin asiaa mietitään. Aina törmätään pienten muutosten tärkeyteen ja toisaalta sellaisen näennäistoiminnan kyseenalaistamiseen ja radikaalimpaan ajautumiseen.

Huomautan ettei radikaali tarkoita suppeasti jotain yleisiä ohjeita tai terroritekoja, vaan voi olla myös yksilön itsenäistä ajatusta ja toimintaa, joka sovittaa osaltaan maailman vääryyttä ja ristiriitaa todellisuuden ja ymmärryksensä kanssa.
JustinSan
Senior Member
Senior Member
Viestit: 752
Liittynyt: 00:50, 13.07.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JustinSan »

-Antti- kirjoitti:Mitä ihmeen vakavaa harrastusta? Mitä ihmeen eettistä kalojen pitoa?
Sitä, että luodaan kaloille edes auttavasti luontaisia vastaavat olot jossa ne voivat toteuttaa, ainakin johonkin rajaan asti, luontaisia tarpeitaan.
Kun puhutaan loppupeleissä niinkin yksinkertaisista eläimistä kuin kalat, ei tämä edes ole mitenkään ylivoimaisen vaikeata.
Siinä ei ole mitään moraalisesti kestävää kun ihminen elävillä luontokappaleilla itseään viihdyttää.
Oma akvaarioharrastukseni juontaa juurensa lähinnä vilpittömään kiinnostukseen luontaisten biologisten prosessien tarkkailuun. Viihdyke? Ehkäpä. Onko se väärä premissi? Onko edes olemassa oikeita premissejä?
Tarkoittaako tämä sitä, että kun se nyt kerran on jo valmiiksi niin "moraalisen kestämätöntä", että kerran vahinko on jo tehty, sen jälkeen on aivan sama vaikka pitäisi oskaria vesilasissa?
Kalat kuitenkin ensin taka-alalle, tärkeämpää on kieltää ensin korkeampien selkärankaisten perverssi ehdollistaminen ihmisen toimesta, tarkoittaen tietysti koirien ja kissojen täydellistä kieltämistä ilman mitään lupamahdollisuuksia. Koe-eläimiksi voisi olla jossain tapauksessa eettisiä ja moraalisia perusteita, mutta ei missään nimessä lemmikiksi! pelkkää huvia! Ja niitä kauheita rotuja! 30% kaikista koirista pitäisi välittömästi lopettaa, koska ne ovat kääpiöityneitä, raajoiltansa epämuodostuneita jne..
Itseasiassa olen samaa mieltä. Ilman ironiaa ja sarkasmia. Olen ihan vakavasti sitä mieltä, että kaikkein "puhtaimpien" sisäsiitosrotujen "valmistus" tulisi lopettaa. En sinänsä näe lemmikkien pitämisessä mitään erityisympiä eettisiä ongelmia, kunhan lähtökohdat ovat lemmikissä, eivät ihmisessä. Eläinten liiallinen inhimillistäminen on lähinnä typerää.
Poltetaan tällaiset lemmikkialaan liittyvät kirjat roviolla ja jos ei auta niin seuraavaksi poltetaan...
Lemmikkikirjoissa on monesti ihan pätevääkin tavaraa, mutta valitettavan usein ongelma on siellä lukijapäässä, ei niinkään kirjoittajissa. Jotkut ihmiset kun eivät millään malta ymmärtää sitä, että jos teksti on painettu kansien väliin ja levitetty ympäri maailmaa, se ei tee siitä mitään jumalaista totuutta vaan yleensä lähinnä edustaa yhden yksityisen henkilön henkilökohtaisia näkemyksiä asiaan.
Ja jos alkuperäisen kysymyksen joten kuten muistan niin joo: välillä mennään yli näissä jutuissa... :roll:
Antti
Kohtuus kaikessa ;) Kyllä, täällä ammutaan välillä yli, kovaa ja korkealta. Täälläkin pyörii monia dogmeja joita en itse suoraan allekirjoita ja kieltämättä jonkin verran ärsyttää nämä Oikean Akvaristin perusteesit jotka jokaisen Oikean Akvaristin tulee osata ulkoa ja joiden kanssa tämän tulee välittömästi hyökättä antiteesien esittäjiä kohtaan säilyttääksen arvonsa ja Oikean Akvaristin statuksensa yhteisön pääosan keskuudessa.
Ei siinä, etteikö siellä olisi varsin rationaalisiakin ohjeita ja neuvoja, mutta eniten itseäni lähinnä ärsyttävät ne silloin kun ne ovat vain "ulkoaopeteltuja" fraaseja ja iskulauseita. Klassista propagandaa ilman kyseenalaistamista, oma ajattelu kunniaan!

Mutta en edelleenkään ymmärrä. Puoltaako tämä jotenkin sitä, että isoja kaloja saisi pitää ilmeisen rajoittuneessa elinympäristössä? Ja ei rajoittuneella elinympäristöllä en nyt viittaa mihinkään ihmisten itse asettamiin määrityksiin, kiveen hakatut "minimialtaat" ovat kuitenkin aina loppupeleissä makuasioita ja yhteisön sisällä luotuja keinotekoisia rajoja. Viittaan lähinnä siihen, että jos kala jää huonojen elinolojen takia esim. juuri kääpiökokoiseksi josta seuraa biologiasta tunnettuja fysiologisia häiriöitä.
Viimeksi muokannut JustinSan, 13:38, 19.11.2004. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
"Normal Person + Anonymity + Audience = Total Fuckwad." - Penny Arcade
-Antti-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 932
Liittynyt: 15:03, 18.07.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja -Antti- »

"Vakavin harrastaja" Suomessa taitaa olla Ismo Korjula, jonka viisaat sanat voisivat hieman valottaa mitä vakavampana harrastuksena sopii pitää: "Killiharrastus ei ole vain kalojen uittamista akvaariossa, kuten tuntuu olevan nykysuuntaus suomalaisessa akvaarioharrastuksessa. Killiharrastus on kalakantojen kasvatusta ja ylläpitoa."

Kuka kasvattaa ja ylläpitää kalakantoja kotonaan..?

Kalojen ja akvaarioiden koot ja niiden yhteensovittaminen on aika vaikea ja subjektiivinen juttu. Laitanpa tällaisen pähkinän: kuinka suuren akvaarion ruutana tarvitsee ja kuinka suureksi sen kuuluu kasvaa akvaariossa? Pohdintaa "helpottamaan":

"Tiklaslammen ruutanoiden pituudet olivat yksivuotiaina olleet välillä 3,5-2,1 cm keskipituuden ollessa 2,6. Vastaavasti koko järviruutana-aineiston keskipituudet yksivuotiaina olivat välillä 1,9-3,3 cm keskiarvon ollessa 2,3 cm. Pisin yksivuotias järviruutana oli Pilvilammesta ja lyhin Kalajärvestä. Kuusivuotiaina Tiklaslammen ruutanat olivat olleet 16,6-22,8 cm pitkiä keskipituuden ollessa 19,6 cm. Vastaavasti aineiston järviruutanat olivat olleet kuusivuotiaina 16,0-32,2 cm pitkiä keskipituuden ollessa 22,1 cm. Szczerbowski et al. (1997) mukaan Puolassa eräässä lammessa lampiruutananaaraat olivat 1-vuotiaina 2,0 ja koiraat 1,9 cm pitkiä, kuusivuotiaina naaraat olivat 8,8 cm ja koiraat 8,6 cm pitkiä. Heidän aineistonsa järviruutanat olivat 1-vuotiaina 3,4 (naaraat) ja 3,5 cm pitkiä (koiraat), kuusivuotiaina naaraat olivat saavuttaneet 14,2 ja koiraat 12,0 cm pituuden.

Tiklaslammen ruutanoista pisin oli 25,5 cm pituinen ja iältään 7-vuotias. Vanhin Tiklaslammen ruutanoista oli 8+ ikäinen ja 22 cm pitkä. Pisin järviruutana oli pyydetty Konnevedeltä, se oli pituudeltaan 34,5 cm mutta vain 7-vuotias. Vanhin ruutana oli myös pyydetty Konnevedeltä. Se oli iältään 11+ ja pituudeltaan 29,3 cm. Kaikki aineiston Tiklaslammesta pyydetyt ruutanat olivat vähintään 5-vuotiaita, 6-vuotiaita oli 9, 7-vuotiaita 7 ja 8+ ikäisiä siis yksi kappale (Liite 5). Vastaavasti kaikki aineiston järviruutanat olivat vähintään 7-vuotiaita, 8-vuotiaita oli 4, 9-vuotiaita 3 ja 10+ ikäisiä siis yksi kappale"

Antti
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

-Antti- kirjoitti:Ja niitä kauheita rotuja! 30% kaikista koirista pitäisi välittömästi lopettaa, koska ne ovat kääpiöityneitä, raajoiltansa epämuodostuneita jne
JAIKS! Älä meidän mäyräkoiria, ne ei ole yhtään viallisia :mrgreen:

Eikun tosissaan: Verrataanpa mäyräkoiraa ja vaikkapa... hmm... Koikarppia [;)]

Otetaan mäyräkoira joka ei syö oikeanlaista ruokaa, ei saa liikuntaa, elinolot ovat likaiset ja koiralla on sisä- ja ulkoloisia. Koirasta tulee laiha, sen luut jäävät pieniksi/hauraiksi/epämuodostuvat, lihakset surkastuvat (jolloin oman massan kantaminen vaikeutuu, esim. selkä menee notkolle) koira sairastelee ja loiset aiheuttavat jatkuvan tulehdustilan ja anemian.

Uskoisin että samassa jamassa oleva koikarppi saa samat oireet! Paitsi että liikuntaa karppi ei saa ulkoilulla vaan pyrähtelemällä tarpeeksi suuressa altaassa (=ulkoallas). *eli sehän saa ulkoilua! Kappas kun välähti :mrgreen: *

Mikä siinä on niin vaikea käsittää? :(

Liiasta tilasta kalalla ei ole haittaa, siinä tulee vaan harrastajan lompakon nyörit vastaan. Mutta liian pieni tila... [}:)]

Eilen sai selittää (humalaiselle) tyypille miksi ei kahta-kolmea papukaija-ahventa (blood parrottia siis) voi laittaa 63l altaaseen! Haukkui minut aivopestyksi fanaatikoksi kun sanoin minimin olevan siinä lähempänä 500l jos altaaseen muitakin kaloja haluaa. Asianosaisen kanssa keskustellaan tänään pitkään ja hartaasti mm. muiden mielipiteiden arvostamisesta ja tietotaidon aliarvioimisesta... [}:)] [}:)]
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

-Antti- kirjoitti: Pohdintaa "helpottamaan"
Ruutanoista lisään vielä ääripäänä erään kuulemani (ja näkemäni) noin viiden metrin levyisen umpeenkasvavan metsälammen (alunperin luultavasti savi- tai hiekkakuoppa) ruutanat, jotka pienenevät pienenemistään, ollen 80-luvun alussa enää viisisenttisiä. Ainakaan isompia sieltä pohjamudasta ei talvella löytynyt. Kerrottiin että 50-luvulla siinä oli vielä vaaksan mittaisia kaloja. Sieltähän voisi mennä katsomaan, onko se kasvanut jo ihan umpeen sammaloitunut ja mitä kaloille kuuluu.

Siinä vasta sopeutumisen mestari ja kummallinen elämänmuoto! Se voi talvehtia jopa pohjaan asti jäätyvissä lammissa pohjamudassa kehittäen omaa pakkasnestettään jäätymistä vastaan. Ja eikö järviruutana ole ihan sama laji, mikä kasvaa ainakin kiloiseksi toisaalla?


Vastataan vielä pähkinään. ;)

Se ei tarvitse minkäänkokoista akvaariota, mutta kasvaa suureksi, jos on paljon ravintoa tarjolla.

Suureksi kasvaneen ruutanan lämpötilan voisi alentaa nollaan, niin se lakkaisi vaatimasta lisää tilaa. :mrgreen:
Viimeksi muokannut 111na, 14:04, 19.11.2004. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

liina kirjoitti:Ja eikö järviruutana ole ihan sama laji, mikä kasvaa ainakin kiloiseksi toisaalla?
Näin olen ymmärtänyt. Onko siis akvakalojen kääpiöittäminen liian pienissä altaissa ns. luonnollista toimintaa; kala jää pienemmäksi koska se sopeutuu vallitseviin olosuhteisiin, ainoana tarkoituksenaan vaan jäädä henkiin :mrgreen:
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
-Antti-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 932
Liittynyt: 15:03, 18.07.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja -Antti- »

JAIKS! Älä meidän mäyräkoiria, ne ei ole yhtään viallisia
Enhän minä oikeasti. Halusin vain osoittaa, että jokaisella on omat moraalikäsityksensä ja kaikkea voi kyseenalaistaa. Halusin myös osoittaa, että kalat kuitenkin ovat suurimmalle osalle ihmisiä fileitä, pihvejä ja puikkoja. Ei ehkä ole aina tarkoituksenmukaista heittää hirveätä moraalista lokalastia ihmisen päälle, joka toimii kyseenalaisesti. Asialliset ohjeet riittävät.

Rajatapauksissa voisi joskus mennä hiljempaa. Muistuu mieleeni (haku ei toimi) taannoinen tapaus kympin uutisten loppukevennysakvaariosta (karannut sammakko taisi olla se varsinainen juttu), jossa ui parissa sadassa litrassa iloisesti terveitä kaloja "aivan väärin yhdisteltynä" ja "ihan liian pienessä tilassa". Ei sitä tosin moni tohtinut sanoakaan kun olivat näyttäneet niin pirun hyvinvoivilta. [;)]

----------

Taitaa ruutana olla poikkeuksellisen sopeutuvainen tuossa kasvussaan, mutta kaloille on tyypillistä sopeutuminen olosuhteisiin myös kasvun puitteissa. Senkin suhteen voi miettiä onko esim. sana "kärsimys" liitettävissä (lievään) kääpiöitymiseen. Ei sillä, että olisi asiana jotenkin täysin hyväksyttävä, mutta taasen hieman malttia..

Antti
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Joo ja sitten kun aina varoitellaan yliruokinnasta, näkevät kalat nälkää. Korvatulpat kai pitäisi laittaa kun ei kestä sitä parkua. Taikka sitten on ottamatta sellaisia kaloja, mitä ei pysty hyvinvoiviksi hoitaa. Mutta tuo kääpiöityminen onkin nyt aika kova pähkinä - ja se kärsimys. Ihmisen kärsimystähän se tavallaan on.

Ravinnon huonommuudesta ja epäsäännöllisyydestä johtuu suureksi osaksi akvaariokalojen pienempi koko luonnonoloihin verrattaessa. Luonnossa esimerkiksi parveilee aina kausittain erilaisia hyöteisten toukkiakin todella runsaasti ja kalan päivä muutenkin pitkälti koostuu jatkuvasta ruuan etsimisestä ja löytämisestä.


Nyt menen.
[;)]
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

Hmm, joskus tulee tuota eettisyyttä pohdittua myös niin, että oikein suunnittelussa, riittävän kokoisessa akvaariossa ja hyvässä hoidossa kaloilla on myös varsin lokoisat oltavat. Niillä ei ole riskiä tulla syödyiksi, ravintoa riittää, olosuhteet pysyvät tasaisina ym. Tauteja voi tietenkin akvaariossakin olla, jopa enemmän kuin luonnossa johtuen tiheämmästä asutuksesta. Mutta osaa niistä voidaan menestyksekkäästi hoitaa lääkkein.

Kuitenkin, yleisesti ottaen, suurempi osa kaloista kuitenkin jäänee henkiin akvaoloissa verrattuna samankokoiseen populaatioon luonnon vesissä ja osa kuolee ihan vanhuuteenkin (no pätee varmasti vesistöihinkin, kunhan kala vain ensin pystyy kasvamaan niin suureksi että suunnilleen ainoaksi viholliseksi jää ihminen). -Henkiin ja lisääntymään akvaariossa jää muitakin kuin vain niitä supersopeutuvimpia yksilöitä.

Viljellyt kalat eivät tiedä paremmasta kuin akvaario jossa ne asustelevat. Olisivatkohan ne mieluummin jääneet syntymättä, jos olisivat itse saaneet valita..?
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
sika
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 15:18, 10.08.2004
Paikkakunta: pori

Viesti Kirjoittaja sika »

Ruutana on ruutana ja taimenkin on taimen, vaikka mereen vaeltava taimen saattaa kasvaa kymppikiloiseksi samassa ajassa kuin synnyinseudulleen jäävä samasta kudusta syntynyt "purotaimen" ehtii jotenkuten sataan grammaan. http://www.luontoliitto.fi/taimen/html/ ... mukka.html

Samoin esim. ahvenen kasvuvauhti on meressä monipuolisemman ravinnon ansiosta aivan toista luokkaa kuin jossain pikkujärvessä ja kuha kasvaa Keski-Suomessa lähinnä lämmön takia paljon hitaammin kuin vaikkapa Virossa. Tuskin nopeammin kasvavat kalat sen onnellisempia ovat kuin hidaskasvuisemmat lajitoverinsa?

Ei tämä silti satalitraisessa tankissa lojuvasta muilta kaloilta syömättä jääneillä hiutaleilla elävästä isopurjeplekosta onnellista puroplekoa tee...
If something is hard to do, it´s not worth doing.
-Homer Simpson
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”