Mikä kotilo

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Reppuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 18:45, 11.08.2004
Paikkakunta: Vantaa

Mikä kotilo

Viesti Kirjoittaja Reppuli »

Tämä kuva on lähimpänä totuutta:
http://www.funet.fi/pub/sci/bio/life/un ... kotilo.jpg

Kotilo on tuon mallinen ja värikin suunnilleen tuollainen mutta meillä on niin että keskellä on vaaleaa ruskeaa ja ulospäin mennessä tummaa ruskeaa. Ja itse "öttiäinen" kotilon sisällä on ihan musta!
Kooltaan ovat sellaisia noin sentin läpimittaisia (ainakin toistaiseksi, niitä on ollut meillä muutamia viikkoja, tulivat varmaan uuden hiekan mukana).

Tuntuvat lisääntyvän hurjaa vauhtia :roll:
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

En usko että hiekan mukana, vaan kasvien ja vaikkapa kalojen.

Näyttääkö tutulta? Tai tämä? Ensimmäisen kuvan kotilot kasvavat hitusen alle senttisiksi, jälkimmäisen kuvan kotilolle mittaa tulee 2-3cm.

Olisko mahdollista saada kuvaa kotiloistasi? Vaikka viivoittimen päällä kyljellään.
Reppuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 18:45, 11.08.2004
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Reppuli »

Kiitos rain-!

Ne on ihan selvästi tuota jälkimmäistä kuvaa eli
http://www.arnobrosi.com/planorbis1.jpg

Just kun meidän kotilot!! Värityskin just eikä melkein tuo :)
Ovat tosiaan vasta pari viikkoa olleet ja sinä aikana kasvaneet koko ajan. Nyt isoimmat tuon 1cm kokoisia..

Ovatko postitorvikotiloita? Vai mitä?
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Isokiekkokotiloita, Planorbarius corneus, jos kasvavat vielä pari senttiä. En ollenkaan varma tuosta, sentin kokoiset isokiekkokotilopennut kun ovat hyvin pullean näköisiä. Toisaalta en ole koskaan nähnyt missään altaassa sitä toista mahdollisuutta, eli lajia Planorbis planorbis, josta tulee noin parisenttinen. Paremman varmuuden saa kun odottelee niitten kasvua.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”