Kääpiökynsisammakko

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
nallu80
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1147
Liittynyt: 14:05, 20.03.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pori

Kääpiökynsisammakko

Viesti Kirjoittaja nallu80 »

Tietääkö kukaan hyviä nettisivuja, joissa on tietoa kääpiökynsisammakosta?
Kaitsu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 91
Liittynyt: 19:32, 24.09.2002

Viesti Kirjoittaja Kaitsu »

Tässä on linkki, josta löytyy jos jonkinnäköistä:


http://www.herpetomania.fi/sammakkolamp ... apkyn.html

On muitakin, mutta hae googlesta hakusanalla kääpiökynsisammakko, niin luulisi löytyvän. Se on myös minun suosikkieläimeni (kääppäri).
~Kaitsu~
platy
Junior Member
Junior Member
Viestit: 78
Liittynyt: 16:43, 20.10.2004
Paikkakunta: Tammela
Viesti:

Kääpiökynsisammakko

Viesti Kirjoittaja platy »

tässä joitakin tietoja joita löysin itse etsiskellessä noita sivuja toivottavasti niistä on jotain hyötyä.Lähtöisin: Kongo, Nigeria
Pituus: nyt 4cm , täysikasvuisena 5cm
Sukupuolierot: Ei näkyviä eroja
pH: 6,5 - 7,5
Lt: 23 - 30 Celsiusta
KÄÄPIÖKYNSISAMMAKKO (Hymenochirus boettgeri)
Kääpiökynsisammakko kuuluu sammakoiden alalahkoon Aglossa ja siinä kielettömien sammakoiden heimoon pidae. Hymenochirus-sukuun kuuluu kaksi lajia: H.boettgeri ja H.curtipes, joista edellinen on yleisempi terraariomarkkinoilla. Lajit erottaa parhaiten toisistaan nuijapäinä. Kääpiökynsisammakko on kotoisin Keski- ja Länsi-Afrikasta (Kongosta). Se on ruumiinmuodoltaan litteä, ja sillä on pienet, pyöreät silmät, joissa ei ole silmäluomia. Selkäpuoli on vaaleanruskea, ja siinä on tummia täpliä. Nahka on karhea. Vatsapuoli on vaalea. Laji kasvaa vain n. 3,5 sentin mittaiseksi. Sammakot ovat sukukypsiä noin 9 kuukauden ikäisinä. Naaraat kasvavat hieman koiraita suuremmiksi ja niillä on hieman pidempi pyrstö. Koirailla on myös eturaajojen takana pieni näppylämäinen rauhanen. Ainoastaan koiraat kurnuttavat.
Parille kääpiökynsisammakolle akvaarion tulisi minimissään olla 40-litrainen, mieluiten noin 60-litrainen - johon mahtuu haluttaessa muutama yksilö lisääkin. Akvaarioon hankitaan suodatin, jonka aiheuttama virtaus säädetään mahdollisimman vähäiseksi. Myös nk. ilmakiven voi halutessaan hankkia, mutta se ei ole välttämätön. Lämmittimen avulla vesi pidetään 25 asteessa. Lämmitin kannattaa sijoittaa toiseen päähän akvaariota kuin suodatin. Akvaarion yleisvalaisin (loisteputki) säädetään olemaan päällä 12 tuntia vuorokaudessa. Veden pH-arvon tulee olla n. 7,6-7.8, ammoniakkia ja nitriittejä mahdollisimman vähän. Akvaarion pohjalle laitetaan soraa tai vaikkapa muovimaton kaistale. Oikeita kasveja tai muovisia kasveja sijoitetaan luomaan piilopaikkoja. Pohjalle laitetaan kivia ja mahdollisesti jokin puunkarahka tai -juurakko. Vesi vaihdetaan aika ajoin osittain puhtaaseen (esim. 1/4 viikottain). Sammakot eivät nouse koskaan kuivalle maalle, joten kuivan maan osuutta terraariossa ei tarvita. Pieni kelluva taso, jossa sammakot voivat roikkua ja levähtää hetken, on hyvä kuitenkin olla olemassa. Esimerkiksi pintakasvit kuten vesihyasintti sopivat tähän tarkoitukseen erinomaisesti.
Sijoitettaessa kaloja samaan akvaarioon sammakoiden kanssa, otetaan aina riski, että kalat voivat tartuttaa sammakoihin jotain sairauksia. Aggressiivisia kaloja ei pidä missään nimessä hankkia. Kuitenkin muutamaa kalalajia on menestyksekkäästi pidetty samassa terraariossa kuin kääpiökynsisammakoita. Kaloja ei saa hankkia liian montaa yksilöä, ihan vain muutama pohjaa puhdistamaan, sillä sammakot stressaantuvat herkästi. Useimmat kalalajit syövät lisäksi ruoat nopeasti ennen sammakoita, jotka voivat sitten jäädä kokonaan ilman ruokaa. Jos kaloja välttämättä halutaan sijoittaa samaan akvaarioon, varminta on hankkia pari kolme kalaa seuraavista lajeista: leväbarbi ja Corydoras-suvun monniset (kupari-, albiino-, täplämonninen).
Aikuiset kääpiökynsisammakot ruokitaan joka toinen päivä. Niille annetaan ruokaa vain sen verran, että niiden vatsat hieman pyöristyvät. Sammakot syövät todella ahneesti, joten ne voivat tulla helposti yliruokituksi. Mieluiten annetaan elävää sapuskaa, aina kun se on mahdollista; liiallinen pakastekuivatun ruoan antaminen voi aiheuttaa ongelmia. Ruoaksi kelpaavat mm. verimadot, paloitellut kastemadot ja tubifex-madot. Ruoan tulee olla uppoavaa, sillä kääpiökynsisammakot syövät ruokansa pohjalla.
Kääpiökynsisammakot voivat lisääntyä terraario-oloissa. Tällöin veden arvojen on syytä olla kunnossa. Nuijapäiden hoito voi olla aluksi vaikeaa.
Kääpiökynsisammakoita ei saa käsitellä lainkaan! Ne stressaantuvat erittäin herkästi ja sairastuvat käsittelystä. Sammakot alkavat myös nopeasti kärsiä nestehukasta kuivalle maalle jouduttuaan.
Lisää tietoa sammakoista kuten myös muista mielenkiintoisista terraarioeläimistä:
Suomen Herpetologinen Yhdistys
PL 1272
00101 Helsinki
jäsenliittymiset: www.herpetomania.fi tai jasensihteeri@herpetomania.fi
Kääpiökynsisammakot

Kääpiökynsisammakot (Hymenochirus boettgeri) jäävät alle viiden cm:n pituisiksi.

Pieniä akvaariokaloja voi pitää sekä lisko- että sammakkoakvaariossa, mutta on varmistettava, etteivät kalat näyki liskoja / sammakoita. Ongelmaksi voi myös muodostua liskojen / sammakoiden ruoan saanti, jos nopeat pikkukalat ahmivat kaiken ruoan. Parhaiten liskot ja sammakot viihtyvät lajiakvaariossa.

Liskoille ja kynsisammakoille sadan litran akvaario on ihanteellinen. Sekä vesiliskot että kynsisammakot lisääntyvät akvaariossa jos ne viihtyvät. Mädin voi joko heittää pois tai antaa poikasten kehittyä. Vesiliskot eivät syö mätimuniaan eivätkä poikasiaan, mutta sammakot on siirrettävä pois kudun ulottuvilta.
Albiinomonni
Starting Member
Starting Member
Viestit: 39
Liittynyt: 12:14, 29.12.2004
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Albiinomonni »

Eli voiko sammakon pistää kovavetiseen 25 asteiseen akvaarioon jossa on kaloja "akvaarion verran"?
osteoporoosi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 197
Liittynyt: 19:51, 07.09.2003
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja osteoporoosi »

Ei voi. Sammakko pitää lajitovereista, ja on liian hidas syömään verrattuna kaloihin. Tärkein syy kalojen ja sammakoiden erottamiseen on kuitenkin sammakon uloste, joka on kaloille myrkkyä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”