Akvaarion säilytys kylmässä?

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Pingviini
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 12:44, 20.10.2003

Akvaarion säilytys kylmässä?

Viesti Kirjoittaja Pingviini »

Meillä on pieni 40 l karanteeniakvaario, jonka tarve on satunnaista. Säilytystilat ovat vähissä, joten mieleen tuli viedä akvaario säilytykseen kylmälle vintille. Ilmeisesti muu osa akvaariosta kestää hyvin, mutta silikonien pakkasenkestävyys arveluttaa. Mitä mieltä olette? Onko joku säilyttänyt akvaariota pitkään ulkotiloissa?
sani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2417
Liittynyt: 09:43, 23.01.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja sani »

Keskustelua on ollut aiemminkin, tässä hyvä linkki http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=17881
samara
Senior Member
Senior Member
Viestit: 900
Liittynyt: 18:00, 12.08.2004
Paikkakunta: Jyväskylä(Vaajakosken vieressä) Las/Lohikosken akvarioseuran Perustaja/Presidentti ;)

Viesti Kirjoittaja samara »

silikoonit kestää huonosti pientäkin pakkasta.eli kun tuot sen takaisin lämpimään niin ne saattavat lahteä irtoilemaan laseista..
kirjoplaty
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1687
Liittynyt: 15:57, 13.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kirjoplaty »

Ohoh. Meillä on ollut jotain 2 vuotta 50-litrainen allas kylmässä, lämmittämättömässä tilassa, ja tässä eräänä päivänä päätin ottaa altaan karanteenikäyttöön. Annoin altaan lämmetä päivän verran ja sitten täytin sen, eikä tähänkään asti ole vuotanut. Koitin saumoja, ja ne olivat ihan normaalin kimmoisat ja pehmeät, eivät siis kovettuneet. Ihme juttu. :?
Ville V
Senior Member
Senior Member
Viestit: 802
Liittynyt: 08:24, 15.11.2001
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Ville V »

samara kirjoitti:silikoonit kestää huonosti pientäkin pakkasta.
No mistähän tuo tieto on tempaistu 8O

Esim. Bostikin lasisilikonin lämmönsietokyky on -50°...+200°C

T:Ville
rain-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 3519
Liittynyt: 02:55, 04.11.2001
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja rain- »

Minulla oli tuolla lämmittämättömässä grillikatoksessa kolme akvaariota syksystä tammikuuhun. Tuossa ne ovat, vedet altaan sisäpuolella. Annoin tietenkin niitten rauhassa lämmetä ennen täyttämistä.

Ikivanhat (tai huonosti laitetut) silikonit voivat toki pettää syystä jos toisesta, joten kyllä ne silikonit kannatta tarkistaa ennen altaan täyttöä, huonot silikonit vaihtaa uusiin ja tehdä koeponnistus pitäen saavit ja letkut lähellä. Mutta en kyllä usko että pelkkä kylmässä pitäminen niitä silikoneja hirmuisesti kuluttaa. Mutta, tämä on vain imho ja aina kannattaa olla varovainen.
samara
Senior Member
Senior Member
Viestit: 900
Liittynyt: 18:00, 12.08.2004
Paikkakunta: Jyväskylä(Vaajakosken vieressä) Las/Lohikosken akvarioseuran Perustaja/Presidentti ;)

Viesti Kirjoittaja samara »

Ville V kirjoitti:
samara kirjoitti:silikoonit kestää huonosti pientäkin pakkasta.
No mistähän tuo tieto on tempaistu 8O

Esim. Bostikin lasisilikonin lämmönsietokyky on -50°...+200°C

T:
Ville


ihan omasta kekemuksesta tempasin!!!jos silikooni on vanhaa ja sen jätät vaikka talven yli pakkaseen niin kyllä tosta mun vanhasta (13v)altaasta se irti lähti.onhan uusi silikooni aina uusi....
epeli2
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 10:26, 12.12.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja epeli2 »

Vanhassa akvaariossa on voitu käyttää sellaista silikonia joka ei kestä pakkasta. Kyllä ne silikonitkin voivat olla kehittyneet ja nykypäivänä niitä on niin monenlaisia, että kannattaa valita tarkkaaan mitä käyttää.
Don't be a crab. Eat one.
RPekka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1313
Liittynyt: 21:53, 23.09.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja RPekka »

epeli2 kirjoitti:Vanhassa akvaariossa on voitu käyttää sellaista silikonia joka ei kestä pakkasta. Kyllä ne silikonitkin voivat olla kehittyneet
Kirkas akvaariosilikoni on kyllä niin pelkkää silikonia kuin silikoni vain voi olla.

Jos silikonit ovat pakastettaessa lähteneet irti on syynä ollut jo valmiiksi väliin päässyt vesi joka on jäätyessään repinyt silikonin lopullisesti pois paikaltaan. Todennäköistä on että pakkasessa irronneet silikonit eivät mahdottoman kauaa olisi kestäneet enää lämpimässäkään.

Aina kun ottetaan käyttöön vanhaa akvaariota tulee silikonisaumojen kunto tarkistaa ja uusia saumat tarvittaessa.
Hän joka sanoo ettei koskaan pidä antaa periksi, ei hyväksy elämän realiteetteja.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”