Taustakasvi pieneen akvaarioon

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Habermaier
Junior Member
Junior Member
Viestit: 119
Liittynyt: 22:25, 17.12.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Taustakasvi pieneen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja Habermaier »

Kyseessä 63l akvaario, ihan normimitat. Asukkeina vain sinineontetroja ja nyt pitäisi löytää joku ei-niin-runsaskasvuinen-kiitos-taustakasvi tuohon akvaarioon. Vesi on pehmeää ja valaisimessa on vain yksi putki. Nyt akvaariossa on karvalehteä (todella kiitettävä määrä), yksi isohko miekkakasvi ja toinen kittana. Pinnalla versoaa kattona konnanputki.

Nyt kalaset piilottelevat vain karvalehtipusikossa ja olisi tarkoitus saada akvaarion takaseinä suht kasvitäytteiseksi, että kalat uisivat myös etualalla. (Parvikoko on kuitenkin reilut 20 yksilöä, ei pitäisi olla arkuudesta kyse, vaan pikemmin uintitilasta)
Mitä tulisi ensimmäiseksi mieleen?
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Tavallista vallisneriaa minä suosittelisin taustakasviksi. Helppohoitoinen, lisääntyy nopeasti ja kasvaa pintaan asti. Ei tuki koko allasta, koska on kapealehtinen, mutta niiden välissä kalat tykkäävät puikkelehtia.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
SnowBear*
Senior Member
Senior Member
Viestit: 621
Liittynyt: 22:07, 01.03.2004
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja SnowBear* »

Vallisneria mullakin tulee ensimmäisen mieleen. Ja sitä on niin monen laista että pitäisi olla jokaiselle silmään sopiva. On tiikeriä ja spiralista ja tavallista ja jättiä....

Kuvia:

Kierteisvallisneria (onkohan oikea nimi). http://www.schaek.de/Vallisneria%20asiatica.jpg

Jättiläisvallisneria (kuvan taustalla) http://www.dennerle.de/pflanzen/landsch ... NEbild.jpg
Habermaier
Junior Member
Junior Member
Viestit: 119
Liittynyt: 22:25, 17.12.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Habermaier »

Eikö löytyisi mitään muuta? Miulla tuo vallisneria on ihan järkyttävän nopeakasvuista, ainakin isommassa altaassa, että se myös tukkii tuon pikkualtaan alta aikayksilön. Vai oisko vallisneriasta olemassa jotain kääpiöversiota? Kasvaakohan tuo kierteisvallisneria hitaammin kuin tavallinen?
doriani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1579
Liittynyt: 13:06, 07.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja doriani »

Kierteisvallisneria on ainakni minulla kasvanut ja levinnyt hitaammin kun tavallinen ja se jää huomattavasti lyhyemmäksi.
zyk0in
Starting Member
Starting Member
Viestit: 12
Liittynyt: 21:19, 24.10.2004

Viesti Kirjoittaja zyk0in »

Mieleeni pulpahti villi-idea: punarotala (Rotala macrandra). Sen sanotaan vaativan runsastakin valaistusta, mutta minulla näyttäisi pärjäävän hyvin 18 W putken allakin omassa 63 litraisessa hillopurkissani. :mrgreen: Hyvä pohja - ja nestemäinen lannoitus hyvän putken lisäksi. Tosin mikä pätee yhdessä altaassa, ei aina päde toisessa.. Eli varauksella, vain jos tietää mitä tekee.

Vähemmän villi idea voisi olla karttulehti (Heteranthera zosterifolia). Eräs voisi myös olla hapsuruoho (jonka tieteellinen nimi katosi juuri päästäni..).

Ja ne mitä itse ihan oikeasti lähtisin suosittelemaan ovat jaavansammal ja -saniainen. Niistä saa ihan mukavia pusikoita noinkin pieneen altaaseen.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”