Tänään aamulla unisilla silmilläni katselin akvaarioon ja näin kutua, monnisten kutua. Monniset kutivat varmaan 7-8 päivien välisenä yönä tai 7 päivän iltana. Kudun laukaisi lämmön tiputus ja hyttysentoukat.
Kutua on noin 45 munaa (suurin ennätykseni tähän mennessä
Joista puolet on täysin valkoisia ja puolet läpikuultavan valkoisia, jonka sisällä on valkoinen palluro. Kummat nyt näistä ovat homehtuneita ja kummat kehittyneitä?
Ensimmäisen kudun huomasin aamulla ja siirsin sen 7 litraiseen "konjakkilasiin", jossa varusteina lämmitin ja ilmapumppu.
Pohjalla on kourallinen hiekkaa, mikä saattaa koitua myöhemmin ongelmaksi. Veden otin pääakvaariosta.
Toisen kudun huomasin äsken, ennen koneelle tultuani klo 19.00 ja siirsin sen "konjakkilasiin". Selviävätköhän poikaset tässä, vai pitääkö ruveta hommaamaan suurempaa?
Jätin hieman munia pääakvaarioon, jos ne selviäisivät muiden ahneilta suilta ja muilta möröiltä.
Ja sitten kysymyksiin:
Mitä annan poikasille ruuaksi? Omista JBL:n poikasruokaa, kolmeen eri vaiheeseen. Ensimmäinen purkki on ihan polyä, toinen jo selvästi erotettavaa hiutaletta ja kolmas vähän suurempaa hiutaletta.
Pärjäisivätkö poikaset pelkällä teoliisella ruualla vai tarvitaanko artemiaa? En ole täkäläisistä eläinkaupoista artemiaa bongannnut, joten ilmoittakaa kaikki minulle, jos teillä on myydä artemian lepomunia .
Kaikki neuvot aiheeseen liittyen ovat tervetulleita!


