Nettikauppavinkki

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Karpalokarhu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 20:04, 10.10.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Tapiola

Nettikauppavinkki

Viesti Kirjoittaja Karpalokarhu »

Netissä vähän surfaileville vinkki: http://www.interaquaristik.de.

Sattumalta löysin tieni tuohon nettikauppaan hakiessani co2-syötön rakentamiseen liittyvää tavaraa. Sivusto on saksankielinen.

Uuden tilaajan osalta "luotettavuuden tarkistaminen" Visalla maksettaessa vei lähes kaksi viikkoa, mutta tavara tuli kotiin asti kannettuna kuudessa päivässä sen lähettämisestä (välissä oli viikonloppu) ja mikä parasta sain kaiken tilaamani. Mielenkiintoinen löytö ... :D



Karpalokarhu
Akvaario -onni vai oma risti kannettavana?
Inia
Akvaariosisustaja 2005
Akvaariosisustaja 2005
Viestit: 1133
Liittynyt: 11:54, 07.02.2003
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Inia »

Täältä ei sitten kannata tilata elävää. Tilasin nimittäin leväkatkarapuja 13 kpl ja perille tuli 8 päivän kuluttua 1 kpl, muut olivat kuolleet ja hajonneet. Syytän tuosta pitkää kuljetusaikaa sekä huonoa pakkaamista, vettä oli enemmän kuin ilmaa. Pussi ei ollut mitenkään pullollaan ilmaa, vaan näytti että se oli vain suljettu, eli ilman osuus oli jäänyt todella vähäiseksi (kaksi desiä?), vaikka sivuillaan kehuvat huolellista pakkaustekniikkaansa. Onneksi oli kaksi pussia päällekkäin, sillä sisäpussissa oli selvä reikä. Kasvit olivat heikossa kunnossa, osittain jo mädäntyneitä, saa nähdä tuleeko noista mitään. Pakattu nekin melko ilmattomasti muovipusseihin, vaikka tilaa laatikossa olisi ollut. Lajit olivat oikeat. Muut (pienet) tavarat tulivat moitteettomasti, yksi kiertovesi pumppu oli tosin pienempitehoinen kuin tilaamani.

Laitoin sähköpostia nettikauppaan jo ennen kuin he olivat lähettäneet paketin ja kysyin voisinko vaihtaa yhden tilaamistani katkarapulajeista toiseen, minulle vastattiin seuraavana päivänä ettei se onnistu. Laitoin saman tien viestin että haluan peruuttaa tilauksen jos se on mahdollista. Tähän ei vastattu. Kolmen arkipäivän kuluttua viestistäni, tuli tieto että paketti on lähtenyt matkaan, päivä oli tiistai, huolimatta tilauksen yhteydessä tekemästäni pyynnöstä, että paketti lähettetäisiin maanataina.

Kalliiksi tuli, mutta tulipa testattua tämäkin kauppa.
Karpalokarhu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 20:04, 10.10.2003
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo, Tapiola

Viesti Kirjoittaja Karpalokarhu »

Kiitos, että kerroit kokemuksistasi. On hyvä tiedostaa riskit.

En itsekään tilaisi sieltä elävää, vaikka mm. kotiloita ja kalojakin voisikin tilata. Elävän pitäisi päästä vieläkin lyhyemmässä ajassa perille :|

Itse suosin luotettavaa Aquaristikshopia, koska tavaran saa edullisemmin kuin Interaquaristik:sta, vaikka toimitusaika onkin pitempi. Itse käytän Interaquaristik:a silloin, kun en saa tiettyä tavaraa tavanomaisimmista kohteista.
Akvaario -onni vai oma risti kannettavana?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”