PH (tippa) 7,5
GH (tippa) 3
Ja liuskalla:
No3 10
No2 0
GH 3-5
KH ~3 (tulos oli todella epäselvä...
PH 7,2
Arvot olivat muuten samat kuin aina ennenkin, mutta PH oli noussut selvästi. Se on aiemmin ollut aina 6,5-6,8. Mieleeni heräsikin epäilys siitä, että akvaarioon olisi joutunut jotain ylimääräistä (limua tms). Voiko sellainen nostaa äkillisesti PH:ta asteella ja ennenkaikkea onko nopea asteen nousu riittävä syy kaikkien kalojen kuolemiin?
Teija oli ohjeeni mukaan vaihtanut heti 80 % vedestä ja laittanut ilmastuksen päälle. Tässä vaiheessa partis oli ainoana ollut hengissä, mutta lötköttänyt kannon päällä pökkeröisenä. Vedenvaihdon jälkeen se oli piristynyt ja on yhä hengissä. Teija mainitsi myös, että suodattimen imukuppeihin oli kasvanut jonkinlaista "höttöä", jonka hän oli tarkkaan raapinut pois. Sitä ei ollut enään. Olisikohan se voinut olla jotain bakteerikasvustoa? Ajatellen teoriaa limusta/mehusta vedessä, voisiko veteen lisätty sokeri saada moista aikaan?
Vaikea juttu, akvaario tuntui olevan hyvässä kunnossa muuten, kasvit kukoistivat eikä leväongelmia ollut. Pohjakaan ei ollut tukkeutunut, kuten aluksi pelkäsin. Teija vaihtelee nyt vesiä ja menen taas viikon päästä testailemaan vettä. Jos arvot on ok, uskoisin että sinne uskaltaa tuoda uudet kalat. Vai mitä sanotte?
Rustaan vielä tuonne ostetaan-osastolle ilmoituksen, mutta tällä hetkellä olemme ajatelleet seuraavanlaista kalastoa: taisto (lasten ehdoton suosikki), kardinaalitetroja, monnisia (kupari?) ja jo olemassa oleva partis. Mahtaisiko keltään löytyä ylimääräisenä?
Jos jollekulle tulee mieleen joku muu syy, josta tämä joukkokuolema olisi voinut johtua, niin otetaan ilolla kaikki tiedonjyvät vastaan.
Susa





