Laitetuulettimeen lisää kierroksia ?

Meri- ja murtoveden akvaariot, kalat, tekniikka ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Ari
Junior Member
Junior Member
Viestit: 106
Liittynyt: 12:56, 27.10.2002
Akvaarioseurat: FOMA
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Laitetuulettimeen lisää kierroksia ?

Viesti Kirjoittaja Ari »

Minulla on kaksi 12 cm laitetuuletinta (PC-tuuletinta). Ensimmäisen ostin halvalla Biltemasta vuosi sitten ja toisen hinnakkaamman Nexus merkkisen vastaikään tietokonekaupasta (itseasiassa ostin 1. Nexusen jo ennen Bilteman tuuletinta, mutta siitä enemmän ihan lopuksi).

Ongelmana on, että minusta kumpikaan ei liikuta ilmaa mitenkään tehokkaasti. Kädellä hädintuskin tuntee ilmavirtauksen ja esim villalanka ei reagoi mitenkään virtaukseen kymmenien senttien etäisyydellä tuulettimesta. (Nexus merkkituuletin on kuitenkin lähes äänetön verrattuna Bilteman halpistuulettimeen eli siinä mielessä parempi ostos.)

Muuntajani merkinnät ovat:
230V, 50Hz, 20W
3.0, 4.5, 6.0, 7.5, 9.0 ja 12.0 V
800mA 9.6VA (max)

Tuulettimissa lukee: 12V 0.33A

Voisiko joku sähkölaitteista enemmän ymmärtävä neuvoa, voiko tällaisista 12 cm tuulettimista saada enemmän tehoa esim muuntajaa vaihtamalla tai mitä voisin tehdä ?

Nimimerkki: jo yhden Nexusen käräyttänyt
Shaynah
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 20:20, 19.01.2005
Paikkakunta: Järvelä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Shaynah »

Ainoa tapa nostaa tehoja on nostaa jännitettä, tuolla muuntajalla pääset vain 12V asti, joka on tuulettimien nimellisjännite. Se että kuinka paljon ne kestävät ylijännitettä on toinen asia, mutta joitakin voltteja ylijännitettä ne kyllä kestävät. Eli muuntaja josta lähtee esim. 16V ja 1A riittäisi, mielellään säätöä välillä 12V - 16V. 1A siksi, että 12V:lla virtaa puhaltimet vievät 0.33A * 2 = 0.66A, jännitettä nostamalla nousee myös virran kulutus, ääni ja tuuletusteho.

Ja tietenkin kannattaa huomioida, että reilu ylijännite vähentää tuulettimien ikää merkittävästi. Tuuletustehon lisääminen voisi olla helpompaa lisäämällä tuulettimia (en tiedä tilasta, joka on käytössä). Kohtuullisen halpoja 12V povereita saa vanhoista ATX povereista, helposti 12V linjasta saa ulos 8A. Yhdistää ATX liittimestä nastat 13 ja 14, niin saa poverin käyntiin.

Ja tietenkin tuulettimet tulee kytkeä rinnan eli vierekkäin ,ei peräkkäin.

Muista tarkistaa napaisuus ennen sähköjenkytkentää.
Cano
Junior Member
Junior Member
Viestit: 174
Liittynyt: 16:18, 15.03.2002
Paikkakunta: Raisio

tuuletin

Viesti Kirjoittaja Cano »

Et millään saa vaikka hieman pidemmältä puhallettua tavallisella pöytätuulettimella allasta? Näin ainakin minulla ja pysyy n. 900W valojen alla allas hyvin max 27 asteessa.

-Cano-
cW
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 19:41, 04.02.2002
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja cW »

Kyllä 12cm puhaltimen pitäisi puhaltaa ja tuntua ihan selvästi, kaikkein hiljaisemmista (ja siis usein tehottomimmista) en tosin varmaksi sano. Kuten jo olet testaamalla todennut, jännitteen nostaminen yleensä vain rikkoo puhaltimen. Käyttämässäsi virtalähteessä saattaa silti olla mahdollisuus parantaa tilannetta. Aika monissa halvoissa virtalähteissä muunnon ja tasasuuntauksen jälkeen ei ole kunnollista suodatusta. Käytännössä esimerkiksi puhaltimilla tämä johtaa niiden käynnin "pätkimiseen" ja sitä kautta huomattavastikin matalampiin kierroksiin, joka sitten taas heikentää puhallustehoa.

Riittävä suodatus on varsin helppo lisätä itse. Tarvitset yhden elektrolyyttikondensaattorin. Sen jännitteenkeston olisi hyvä olla ainakin kaksinkertainen verrattuna käytössä olevaan jännitteeseen, tässä tapauksessa 25V on ihan hyvä. Kondensaattorin kooksi riittää 4700 mikroF tai vaikka 6800 mikroF, isompi on ainakin periaatteessa parempi vaikka tässä kohtaa ei käytännössä eroa juurikaan syntyne. Kondensaattori kytketään virtalähteen napoihin rinnan, eli - navat keskenään yhteen ja + navat keskenään yhteen. Sitten vaan puhallin normaalisti kiinni ja kokeilemaan. Kondensaattorin voi myös kytkeä "lennossa" kiinni, tällöin puhaltimen kierroksien nousun kuulee yleensä varsin selvästi mikäli virtalähteen suodatuksessa on ollut puutteita.

Jos tämä ei auta, niin siinä tapauksessa ainoa vaihtoehto taitaa olla hankkia lisää puhaltimia.

BTW, jos olet pitänyt molempia tuulettimiasi yhtä aikaa kiinni, niin olethan kytkenyt ne rinnan etkä sarjaan?
coeliac disease
Ari
Junior Member
Junior Member
Viestit: 106
Liittynyt: 12:56, 27.10.2002
Akvaarioseurat: FOMA
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ari »

Kiitoksia kaikille erittäin asiantuntevista vastauksista. Harkittuani eri vaihtoehtoja olen päätymässä Canon ehdottamaan erilliseen "pöytätuulettimeen", joka kytkeytyisi päälle/pois automaattisesti veden lämpötilan mukaan.

Vaikuttaa siltä, että en saa riittävästi tehoja veden jäähdyttämiseksi tavallisen PC:n laitetuulettimen avulla (valaistus: 2x 250W + 4x 54W + 2x 24W +4x 18W). Tähän asti olen käyttännyt vain yhtä tuuletinta, mutta en usko kahdenkaan paljoa lisää auttavan. Sen sijaan pikaisen kokeilun tuloksena pöytätuulettimen antama puhuri on ihan omaa luokkaansa verrattuna noihin laitetuulettimiin.
Mikael
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1138
Liittynyt: 15:11, 30.10.2001
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mikael »

Hiukan ihmettelen miksi sinulla tuo 12 cm puhallin on niin tehoton. Itselläni on vastaavanlaisia 2 kappaletta katon sisällä (tosin suoraan 230V rasiasta) ja ne pitävät 2x400W + 4x54W aiheuttaman lämmön kurissa vielä normaaleina kesäpäivinä. Helteellä olen lisäksi käyttänyt apuna tuollaista "pöytätuuletinta" ala-altaan päällä ja siksi tiedän myös tuulettimien tehoerot.

12cm tuulettimet työntävät katon tuuletusrei'istä ulos selvästi tunnettavan lämpimän ilmavirran.
Ville V
Senior Member
Senior Member
Viestit: 802
Liittynyt: 08:24, 15.11.2001
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Ville V »

En huomannut teksitistä, että onko kyseessä tasavirtatuulettimet? Jos on, niin onhan muuntajan ulostulo tasajännitettä ja onhan puhaltimen pyörimissuunta oikea.

T:Ville
Ari
Junior Member
Junior Member
Viestit: 106
Liittynyt: 12:56, 27.10.2002
Akvaarioseurat: FOMA
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ari »

Ville V kirjoitti:En huomannut teksitistä, että onko kyseessä tasavirtatuulettimet? Jos on, niin onhan muuntajan ulostulo tasajännitettä ja onhan puhaltimen pyörimissuunta oikea.

T:Ville
Tuulettimessa on merkintä DC ja muuntajassa AC-DC ja tuuletin pyörii oikein päin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Meri- ja murtovesi”