Kutuhalukkuus

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
porsas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 20:56, 04.08.2005

Kutuhalukkuus

Viesti Kirjoittaja porsas »

Onko teillä antaa vinkkejä esim hunajarihmakalojen kutuhalujen nostamiseen? Olen syöttänyt hyttysentoukkia,kun sen kuulema pitäisi auttaa asiaa mutta onko muita "piristeitä" kaupoissa tarjolla? Olisi kiva kuulla niiltä joilla kalat ovat kuteneet :roll:
PORSAS
Myfyriwr
Member
Member
Viestit: 269
Liittynyt: 18:40, 13.01.2005
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Myfyriwr »

Onko turvelisäystä/uutetta käytetty, happamuus+lämpötila yms kohdallaan?

Hunishan vaatii -erittäin- runsaan kasvillisuuden lisäksi sopiva lämpötilan ja joskus jopa matalan pintaveden tason ennenkuin kutu alkaa.

Pääasiassa kuitenkin ovat lämpötila ja suojaavat kasvit ellei sitten muu seura altaassa ole liian kiivasta hunajarihmoille.
porsas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 20:56, 04.08.2005

Viesti Kirjoittaja porsas »

Hmmm ei ole turvelisäystä mutta käyn tänään hakemassa,kiitos vinkistä :)
Kalat ovat erillisessä kutualtaassa jossa on paljon kasveja ja vettä reilut 20cm. Uros kyllä piirittää mutta naaras tuntuu olevan lähinnä kauhuissaan herran lähestymisistä :?
PORSAS
porsas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 20:56, 04.08.2005

Ei vieläkään tapahdu

Viesti Kirjoittaja porsas »

Kaikki olen tehnyt jotta hunajarihmat kutisivat ja nyt olleet jo viikon omassa altaassa. Kuplapesiä on kyllä rakenneltu mutta siihen se on sitten jäänytkin..
Kannattaako vielä odottaa vai siirränkö kalat takaisin isoon altaaseen? :cry:
PORSAS
lehtis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1560
Liittynyt: 16:35, 04.01.2005

Viesti Kirjoittaja lehtis »

Entäs jos jätät naaraan pikkualtaaseen ja syötät hyvin elävällä/pakastetulla hyttysellä. Viikon päästä laitat koiran takaisin pikkualtaaseen isosta altaastasi. Tämä saattaisi auttaa. :roll:
porsas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 20:56, 04.08.2005

Viesti Kirjoittaja porsas »

Kiitos,tuota voisi kokeilla :)
Ehkä on vielä toivoa...
PORSAS
arto_m
Junior Member
Junior Member
Viestit: 128
Liittynyt: 12:59, 23.06.2004
Paikkakunta: Imatra

Viesti Kirjoittaja arto_m »

Minä kudetin aikoinaan labyrinttikaloja onnistuneesti seuraavalla periaatteella:

Sopivat olosuhteet, eli vesikemia kohdalleen, sopivasti kasveja ja vettä kohtuullisesti. Yleensä veden korkeus oli n. 25 cm. Esimerkiksi taistelukaloille vähemmän ja helmirihmoille enemmän. Suodatus oli aina menetelmällä, joka ei kierrättänyt pintavettä liikaa.

Pistin naaraan aina ensin altaaseen. Ruokin sitä hyvin ja annoin sen kotiutua. Samaan aikaan tuokin koirastakin ihan hyvin vanhassa altaassa. Kun naaras oli ollut noin viikon verran kutualtaassa, pistin koiraan sekaan. Yleensä kuplapesän rakentaminen alkoi viimeistään seuraavana päivänä. Kutemiseen meni parisen päivää - lajista riippuen.

Koska naaras on kotiutunut uuteen altaaseen ja koiras tulee sinne vieraana, ei koiras kohtele naarasta kaltoin. Sehän tulee tavallaan naaraan alueelle. Tämä konsti tepsi minulla aina. Kutualtaani olivat 40-60-litraisia. Hunajarihmakin kuului kudettamieni lajien joukkoon.
smoltti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 49
Liittynyt: 14:15, 27.10.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja smoltti »

Minulla hunajarihma-uros aloitti kuplapesän rakentamisen heti, kun sain pintaveden rauhoitettua kasveilla. Samoihin aikoihin testasin kyllä lämpötilan säätöa asteen heitoilla, joten varmasti en tiedä kumman vaikutuksesta kutivat vai oliko seurausta molemmista. Siitä alkoi kuitenkin alituinen kutukierre. Uros piti pesää jatkuvasti ja kaksi naarasta kävi kutemassa siihen tuon tuostakin. Koiras vain taisi unohtaa siinä tohinassa ruokailla ja heikkeni lopulta kokonaan hengiltä. Kurja loppu kiitettävälle ahkeruudelle. Olisi pitänyt tajuta laskea lämpötilaa ajoissa ja antaa urokselle vähän lomaa ennen burn outia..
porsas
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 20:56, 04.08.2005

Viesti Kirjoittaja porsas »

Kiitoksia paljon vastauksista,huomenna lähtee ukko altaasta pariks päiväks.
Sitten jännityksellä seuraan tilannetta 8-)
PORSAS
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”