C-vitamiinia Turun veteen?

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
akyttala
Senior Member
Senior Member
Viestit: 538
Liittynyt: 17:28, 15.06.2005
Paikkakunta: Turku

C-vitamiinia Turun veteen?

Viesti Kirjoittaja akyttala »

Onko tarpeellista siis lisätä tuota c-vitamiinia Turun veteen, joka sillointällöin hieman maistuu kloorilta, useimmiten kuitenkaan ei lainkaan.
Varmasti te siellä asuvat paremmin tiedätte, mutta olisikohan ollut vesilaitoksen sivuilla, että veden kokonaiskloori on keskimäärin 0,2mg..

Käyttääkö kukaan turkulainen hanavettä ihan raakana kaloille vai parannatteko sitä jotenkin?

Jos tuonne c-vitamiinia lykkää, niin onko väliä minkälaisia nappuloita laitan, jos vaikka haluan pistää appelsiinin makuisia poretabletteja, niin onko niistä jotakin haittaa?

http://www.firmat.fi/vitabalans/index.php?k=1367

Tuommosen myös bongasin Säästöpörssin hyllystä, mahtaako olla kelvollinen nappula muuttamaan klooria/kloramiinia vaarattomampaan muotoon?

Haku on kulutettu jo loppuun, mutta kyllä vain silti jää aina kysyttävää..;)
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Mauttomia tabletteja, vaikka tuskin niistä flavoureista haittaa on vesitilavuudessa ainakaan.

Kannattaa ostaa sellaisia tabletteja, joissa ei ole mitään kuorta, vaan ovat sitä itseään jo päältä lähtien.
sahe
Junior Member
Junior Member
Viestit: 108
Liittynyt: 01:57, 13.05.2002
Paikkakunta: Turku, TAY

Viesti Kirjoittaja sahe »

Käytetään raakana vaihdettaessa vettä täällä Turuuss, Nummenpakall. Joskus käytetty vedenparannuainetta, mutta ei aina. Kuitenkin olosuhteiden pakosta litrat altaissa vähentyneet 54:ään ja 80:een. Vedenvaihto 1/3 vedestä kerralla n. 3 viikon välein.
Ikuisuus on aina läsnä. Elämme sitä nyt. -C. Gilman
Sami
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1889
Liittynyt: 15:47, 06.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Labyrinttiyhdistys
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Sami »

Ei suoranaisesti vastaa alkuperäiseen kysymykseen, mutta...

Aquaristic.netistä on mahdollista tilata Seachem Prime nimistä vedenparannusainetta, joka hajoittaa kloramiinin, jollaisena ainakin Helsingin Vesi lisää kloorinsa, ja sitoo kloorin. Omassa käytössäni kyseinen tuote on ollut kolmen viikon ajan ja olen ollut tyytyväinen.

Koska tuote on todella riittoisa (5ml/200L) ei sen käyttö varmastikaan aja harrastajaa konkurssiin. Esimerkiksi vajaat vajaat 15 euroa maksavalla 0,5 litran pullolla voidaan normaaliannostuksella käsitellä 20 000 litraa vettä
-Sami-
Victor von Doom
Junior Member
Junior Member
Viestit: 235
Liittynyt: 22:51, 31.05.2004
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Victor von Doom »

Turussa asuessani lisäsin akvaarioon natriumtiosulfaattia joskus vedenvaihtojen yhteydessä, mutta en huomannut kaloissa erityistä eroa verrattuna raakana lisättyyn veteen. Useimmiten en kyllä käyttänyt mitään kemikaaleja, kun pH:kin asettui veden vaihtojen jälkeen kiltisti.
Aquaristic.netistä on mahdollista tilata Seachem Prime nimistä vedenparannusainetta, joka hajoittaa kloramiinin, jollaisena ainakin Helsingin Vesi lisää kloorinsa
Ainakin tuon linkin perusteella tuo Prime vaikuttaa tavalliselta huuhaa-aineelta. Kun mainostus on luokkaa "Prime™ removes chlorine, chloramine and ammonia. Prime™ converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime™ may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime™ detoxifies nitrite and nitrate, mutta aineen sisällöstä tai toimintamekanismeista ei voida sanoa mitään muuta kuin että Primessä on bisulfiitteja, voi niille vähille rahoillekin olla parempaa käyttöä.
akyttala
Senior Member
Senior Member
Viestit: 538
Liittynyt: 17:28, 15.06.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akyttala »

Taidanpa siis vain perustettaessa kaataa tuon näytepussillisen Aquasafea altaaseen ja jättää veden parantelun siihen. Eikös kaloista sitten näe päällepäin jo hyvissä ajoin, jos klooria täytyy vedestä alkaa hajoittelemaan..
Morrgan
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 22:03, 31.08.2003
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Morrgan »

Täällä Turun keskustan lähellä vaihdetaan joka viikko kolmasosa vedestä. Yleensä laitan jotain vedenparannusainetta puoli annosta, mutta eivät kalat ole valittaneet jos se on joskus ollut lopussa. Lähinnä mielenrauhan takia tuota lisäilen.
jossuliini
Member
Member
Viestit: 456
Liittynyt: 20:19, 09.05.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Paimio

Viesti Kirjoittaja jossuliini »

Minä en parantele vettä mitenkään, ihan semmoisenaan lasken altaaseen, Tosin en vaihda koskaan puolta vesimäärästä, vaan ehkä reilun kolmasosan vajaan viikon - viikon välein.
akyttala
Senior Member
Senior Member
Viestit: 538
Liittynyt: 17:28, 15.06.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja akyttala »

Sinne meni vesi ilman mitään kummempia mömmöjä. Toisaalta klooria ei tuossa voi olla paljon, koska ihmisen suuhun ei maistu lainkaan. Eikös se maku tule jo melkoisen pienestä määrästä.
Kheira
Member
Member
Viestit: 400
Liittynyt: 15:21, 04.10.2001
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Kheira »

Minä en ainakaan itse voi juoda kraanasta tulevaa Turun vettä. Kurkkuni kuivuu karrelle ja on kipeä (kun ei juo on kaikki kunnossa) ja suihkussa iho tulee rutikuivaksi. Siispä mikä on kalojen tilanne? Juuri samasta syystä harkitsen itse jättäisikö harrastuksen aloittamatta uudelleen. Eihän siinä ole mitään järkeä laittaa kaloja veteen joka ei ole niille hyväksi.

Millä kloorin sitten saa pois, niin että se on mahdollista myös opiskelijan budjetilla? Esim. isojen akvaarioiden vesimäärän käsittely tulee melkoisen kalliiksi joillakin aqua-safeilla.
Mikael
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1138
Liittynyt: 15:11, 30.10.2001
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Mikael »

Kheira kirjoitti:Millä kloorin sitten saa pois, niin että se on mahdollista myös opiskelijan budjetilla?
Aktiivihiilisuodatin poistaa vedestä klooria.
Kheira
Member
Member
Viestit: 400
Liittynyt: 15:21, 04.10.2001
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja Kheira »

Riittääkö jos sitä laittaa suodattimeen? Kumpi parempi (sisäsuodatin vai ulkosuodatin)? Miten kauan absorboi ja paljonko esim. sataan litraan?
napne
Junior Member
Junior Member
Viestit: 62
Liittynyt: 11:42, 09.01.2003

Viesti Kirjoittaja napne »

Kheira kirjoitti: Millä kloorin sitten saa pois, niin että se on mahdollista myös opiskelijan budjetilla? Esim. isojen akvaarioiden vesimäärän käsittely tulee melkoisen kalliiksi joillakin aqua-safeilla.
Elintarvikelisäaineeksi (säilöntään) tarkoitettua C-vitamiini(=askorbiinihappo)jauhetta saanee siellä Turussakin apteekista. Täällä 20 g pussi maksoi 2,75 euroa. Aqua-webissä tuolle on näkynyt annosteluohje, jonka mukaan 1mg C-vitamiinia/litra hajottaisi 0,4mg /l kloramiinipitoisuuden. Eli yksi pussi riittää kyllä todella ison vesimäärän käsittelyyn. Haulla löytynee paljon juttua C-vitamiinin käytöstä "vedenparannusaineena" esim:
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=35813
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”