Tarvikkeiden hankintoja

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
hiase
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 13:06, 17.10.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Piipsjärvi

Tarvikkeiden hankintoja

Viesti Kirjoittaja hiase »

Nyt kun akvaario toiminnassa, niin aloittelevalla harrastajalla heräsi pari kysymystä kaikista mahdollisista "kulutustarpeista", joita tässä pitää muistaa hankkia :) Elikkäs ruokaa nyt varmastikin pitää olla, mutta mitähän muuta kannattaisi olla kaapissa? (kun ihan joka päivä ei nyt pääse akvaariokaupassa käymään). Akvaario on tilavuudeltaan 400 l. Tällä hetkellä siellä on 8 täplämonnia, 4 piikkisilmää ja 1 partamonni (lisää tulossa lähiaikoina).

Pahoittelut, jos tästä on jo aihe (en löytänyt etsimällä) ja pitihän sitä ensimmäinen viestikin saada aikaiseksi ;)
Pelkkä aloittelija
Senior Member
Senior Member
Viestit: 867
Liittynyt: 10:56, 28.12.2004
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja Pelkkä aloittelija »

Vesiarvotestit (pH, KH, GH, nitriitti (NO2), nitraatti (NO3) ja vedenparannusainetta, kasviravinnetta ja ruokaa totta kai :mrgreen:.
Siinä tärkeimmät. Kokeneemmat varmaan neuvovat lisää.
Kala_
Member
Member
Viestit: 390
Liittynyt: 14:38, 03.02.2004
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Kala_ »

Karanteenipytty [;)] Jos se nyt kulutustarpeeksi lasketaan :roll:

Vesitesteistä nyt ei välttämättä toimivassa akvassa tartte kuin pH ja NO3, GH:n yleensä saa esim. vesilaitokselta selville. NO2 testi varmaan onkin sitten jäänyt kypsytyksestä, mutta sitähän ei toisaalta tarvi toimivassa altaassa.
Vedenparannusaineen tarpeellisuus on aika pitkältä paikkakunnasta kiinni.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Itse olen tykästynyt tuohon vitamiinlitkuun, JBL:n Atvitol on jees. Tippaina ruokaan tai suoraan veteen. Ainakin pallokalat syövät ahnaammiin survaria kun se on vitamisoitu ensin. Pakollisuudesta en tiedä sitten, pärjää ilmankin :mrgreen: .
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
Teemu Salonen

Viesti Kirjoittaja Teemu Salonen »

Vedenparannusaineen tarpeellisuudesta jaksetaan kiistellä. Kannattaa tosiaan ottaa yhteyttä paikalliseen vesilaitokseen ja kysellä sieltä kuinka paljon mömmöjä joukkoon lisätään. Omaa kaivoa käytettäessä on vedenparannusaine lähes aina välttämätön. Joskus joutuu käyttämään jopa nitraantin ja fosfaatin poistoon tarkoitettuja tuotteita.
Testeistä ykkössijalle asettaisin nitriitin. Kovuudet ei mielestäni niin tarpeellisia. Riittävän tarkat arvot saat sieltä vesilaitokselta (jos siis vesijohtovesi). Tietysti jos aiot hankkia sellaisia kaloja joiden vettä täytyy käsitellä, niin sitten ko. testit on tarpeen.
Leväraappa on kova juttu. Siihen käy mainiosti käytetty pankkikortti, mutta itse käytän tetran raappaa. Huippupeli! Haaveja tarvitaann mielestäni kaksinkappalein. Toisella jahtaat ja toisella pyydystätä:)
Kasviravinteita kans, nestemäistä ja tablettimuotosta. (Muistithan laittaa ravinteet pohjahiekan joukkoon ensin?)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”