AnniinaH kirjoitti:Missä vaiheessa siis tietää että akvaario on kypsynyt tarpeeksi? Nitriitti nousee- ja sitten alkaa laskea?
Näin juuri. Kun nitriitti on ammoniumsyötöstä johtuen noussut piikkiinsä ja syöttöä jatkettaessa silti laskenut nollaan, on allas valmis. Tällöin nitraatti on noussut hirveän korkealle ja vettä pitää vaihtaa paljon ennen asukkaiden muuttoa. -Tässä se nitraattitesti olisi hyvä olla olemassa, ja samaten jatkossa kun katsot, miten kannattaa vettä vaihtaa. Rapualtaassa vesi likaantuu hitaasti (omput likaavat kyllä sitten jo enemmän), joten nitraattitestistä voi olla enemmän apua siihen ettet vaihda vettä niin paljon että nitraattia ei jää yhtään. Se on kuitenkin tärkeä kasviravinne.
Niin, kun sanoin ettei ammoniumtestiä tarvita, niin en kyllä tiedä sitä että tapaavatko rapulaarin omistajat mitata vedestään ammoniumia jotenkin säännöllisesti
![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Itsellä kun ei rapusia ole. -Mutta kypsytykseen sitä ei välttämättä tarvita, löydät haun avulla vanhoista keskusteluista reseptit miten paljon annostelet altaaseesi ammoniakkia/hirvensarvensuolaa.
Ylipäätään noista vesitesteistä. Tuntuvat kertaostoksina kalliilta, varsinkin tippatestit (jotka ovat paljon parempia kuin liuskassa olevat testit). Käytännössä niitä tarvitaan aika harvoin (ja vähän kerrallaan) toimivassa akvaariossa, mutta ennen kuin altaan tasapaino on saavutettu, testeistä on kyllä apua. Veden ominaisuuksia kun ei muuten voi arvioida.
Varsinkin jos altaan kanssa on jotain ongelmia, niin testeistä voi nähdä vähän mikä on pielessä ja mihin suuntaan olisi mentävä. -Katkarapuset ovat vieläpä paljon herkempiä veden laadulle kuin useimmat kalat. Ja vielä sekin, että mitä pienempi allas, sitä nopeammin kaikki muutokset vaikuttavat veteen ja eläinten oloihin.