Ei kansilaseja

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Ei kansilaseja

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

Eli mitä seikkoja pitäisi huomioida? Jos on loisteputkivalaisin, niin onnistuuko? Vai onko tapaturman vaara iso? Muutkin vinkit ja neuvot ovat tervetulleita! :mrgreen:
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Minulla ei ole ainoassakaan altaassa kansilaseja, kahdessa poikasaltaassa tosin kapea lasi etureunassa jonka päällä ruokinta-automaatit pysyvät. En voi itse kuvitellakaan esimerkiksi olohuoneessa umpinaista allasta.

Allasta voi pitää avoimena myös loisteputkivalaisimen kanssa, tosin silloin se ei ihan näytä siltä koska reunojen varaan asetettuna valaisin peittää suuren osan pintaa. Valaisimen voi tosin ripustaa myös kattoon tai seinätelineeseen altaan yläpuolelle.

Ei kai siinä muuta mietittävää ole, kuin että kalat ei saa olla hyppivää laatua, muuten ne löytyy piankin lattialta.
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

Eipä tuolta kukaan hypi, eikä tuo ulkonäkö seikkakaan oleellinen ole. On vaan niin helppoa, kun ei tarvitse nykiä noita laseja irti, kun jotain tekee. Laseja 2 kpl, 318 litraisessa. Valaisinta saa olla aina siirtämässä... Sitten kun haluaisin noita pintakasveja, esim. pistiaa, niin onko se nyt mistään kotoisin, jos on lasit?
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

No eipä taida olla pintakasvit mistään kotoisin, jos on lasit, paitsi nyt joku Riccia tai vesisaniainen mitkä kasvaa käytännössä kokonaan vedenpinnan alapuolella.

Huolto on helpompaa kun ei ole kansilaseja eikä valaisinta altaan päällä, joskin en usko että teen altaalle mitään useammin, koska laseja ei ole. Kalatkin tahtoo välillä olla rauhassa, ei parane kokoajan säätää :mrgreen:
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

No ei nyt koko ajan [;)] , mutta nuo nykyiset on tuskalliset ottaa pois, ilman valaisimen poistoa ensin. Kokoa niillä on noin 75x40 kappale. Per***stä! Ja toki noiden pintakasvien takia, joita ei ole. :cry:
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
Helinä79
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 20:32, 05.12.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Merilappi

Viesti Kirjoittaja Helinä79 »

Vaarallista se on vasta siinä tapauksessa, jos huushollissa puuhailee lapsia/ kissoja tms. uteliaita otuksia, jotka voivat kokeilumielellä tiputtaa sen koko loisteputkisysteemin akvaarioon. Näin kävi meidän 3- ja 4- vuotiailla serkuspojilla mummolassa. Onneksi nuo akvaariovalaisimet on aikasten hyvin tiivistettyjä, eikä tässäkään käynyt kuinkaan, kalat ja pojat vaan säikähti, kun papalla oli hiukan tiukka ilme...
Sitä luulisi kysymysten jossain vaiheessa loppuvan kesken, mutta totta on, että mitä enemmän saa tietää, sitä enemmän osaa kysyä.
Ruusu
Member
Member
Viestit: 442
Liittynyt: 15:59, 18.12.2002
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja Ruusu »

Meillä vain toisessa altaassa on kansilasit, ja nekin sen takia ettei sinurapu lähtisi omille teilleen 8-)
325-litraisessa taas ei ole kansilaseja, koska siinä on aika paljon pintakasvillisuutta ja mattosuodattimen päälle istutettuja rönsyliljoja yms. Valaisin roikkuu katosta kahdella ketjulla. Tosin kun veden lämpötila on 27 astetta, niin vettä saa olla aika usein lisäämässä, varsinkin näin talvella kun ilman suhteellinen kosteusprosentti on muuten aika pieni. Vettä saa lisätä jotain 4-5 litraa/pv, kesällä vähän vähemmän.
Olen joskus ajatellut, että kestääkö ketjut jos esim. kissa hyppää lampun päälle, mutta eipä se ole sinne koittanut vielä mennä. Proppu+ruuvi -yhdistelmä on aika vahva.
svenja
Starting Member
Starting Member
Viestit: 43
Liittynyt: 23:22, 01.02.2006
Paikkakunta: Nurmijärvi

Viesti Kirjoittaja svenja »

Mulla meni rikki kansilasit akvaarion ekoina päivinä, ku olin siivomassa akvaariota ja sit astuin niiden päälle vahingossa :D Sitte oli vaihe jolloin ei ollu kansilaseja. Silloin haihtui vettä huimasti ja piti lisätä/vaihtaa vettä usein, joten olen tyytyväinen että meil on kansilasit akvaarion päällä. Mun mielestä akvaario näyttää silloin myös paremmalta.
kirjoplaty
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1687
Liittynyt: 15:57, 13.11.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kaarina
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kirjoplaty »

Koitin tässä aika kauan aikaa sitten kansilasittomuutta. Hyötyä oli, ettei laseja tarvinnut joka huollon yhteydessä siirrellä pois. Allas myös näytti hienommalta. Miinuspuolena oli, että altaasta haihtui kamala määrä vettä (vedenpinta laski liikaakin ja todella äkkiä), eikä tuo haihtuminenkaan olisi ollut niin paha, mutta kun aamuisin tuo haihtunut vesi tiivistyi ikkunoihin, niin päätin laittaa kansilasit takaisin. Lasien takaisinlaiton jälkeen ei ole ikkunoihin tiivistynyt vettä.

Eihän kansilaseilla voi mitään pintakasveja kasvattaa (pistiaa tai vesihyasinttia), ellei sitten laske akvaarion vedenpintaa alemmas. Minulla ei kuitenkaan ole varaa laskea vedenpintaa, koska allas on muutenkin niin matala ja vesikasvit tarvitsevat koko korkeuden, muuten lehdet kärähtävät (osa jaavansaniaisten korkeista lehdistä kärähtävät päistä).
Vihe90
Junior Member
Junior Member
Viestit: 101
Liittynyt: 17:23, 07.11.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja Vihe90 »

Etkö pelkää kalojesi hyppäävän pois akvaariosta? Mulla on ainakin lähteny paritkin kalat reissulle, kun on ollu edes 2-3cm rako kannessa. [;)]
Fakkenoo
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1555
Liittynyt: 18:30, 05.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Fakkenoo »

No ei ainakaan vielä ole kukaan lähtenyt reissuun...
"Elä elämäsi hymyillen, hymyillen läpi kyynelten"
Vihe90
Junior Member
Junior Member
Viestit: 101
Liittynyt: 17:23, 07.11.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Halikko

Viesti Kirjoittaja Vihe90 »

No kannattaa hankkia, jos on vähänkään sellasia kaljoa, jotka hyppelis pois.
Adrianna
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6704
Liittynyt: 01:32, 06.06.2004
Akvaarioseurat: LAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Karhula (Kotka)
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Adrianna »

Vihe90 kirjoitti:No kannattaa hankkia, jos on vähänkään sellasia kaljoa, jotka hyppelis pois.
Vaihtoehtoisesta runsas pintakasvisto vähentää reilusti hyppelyhaluja ;). Itselläni 127l pallolassa ei laseja ja vedenpinta laskee haihtumalla 1.5cm viikossa näin talvisaikaan. Ei ikkunat huurru kun kosteus leviää kaikkiin 51 neliöön.
1-2-3 sydäntä särkyy , vielä löytyy se joka ehjänä säilyy
ehdin myöhemmin viettää aamuni jonkun kylkiluuhun kasvaneena.
Kun herään laivat on lähteneet, kortti kuivuu ja junia ei mee.
Laiturilta tuuli vie pois nekin jotka ei kelvanneet
PaulaP
Junior Member
Junior Member
Viestit: 220
Liittynyt: 19:33, 23.09.2003
Paikkakunta: Ruovesi

Viesti Kirjoittaja PaulaP »

Täällä on ollut 140l ilman kansilaseja reilun 1½ vuotta, enkä keksi yhtään syytä, miksi siihen kannet laittaisin. Loisteputkivalaisin lepää altaan kehyksien päällä, sen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia; eipä kyllä suodatin roiskutakaan vettä, vaan kierrättää sitä syvällä pinnan alla. Välillä valaisin allasta hehkuspoteilla, niitä räjähteli silloin tällöin, kun kalat loiskauttelivat pisaroita lamppuihin (reilun 20 cm korkeuteen!).

Koko aikana on yksi kardinaalitetra löytynyt lattialta. Oli aika jännä tunne, kun herätessä laski jalat lattialle ja kala liiskautui kantapään alle... 8O Oletettavasti (ainakin toivottavasti!) se oli kuollut jo ennen litistymistään.

En kaipaa laseja pölyä ja kalkkikertymiä keräämään.
toivo
Junior Member
Junior Member
Viestit: 249
Liittynyt: 16:16, 20.10.2005
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja toivo »

Itse inhoan kansilaseja. Hankala ruokkia niistä raoista.
wantukka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1473
Liittynyt: 17:43, 21.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja wantukka »

Minulla oli alussa akvaarioiden päällä kansilasit. Melkein heti kuitenkin ne pois otin eikä sen jälkeen niitä olla laitettu. Kansilasit ovat mielestäni rumat. Makukysymyshän tuo on, mutta se on mielipiteeni. Ja meillä ainankin kansilasit olivat melkein heti likaiset. Akvaariota ei pystynyt seuraamaan pinnasta ja kaikki huolto oli vaikeaa. Meillä loisteputkivalaisin on kiinnitetty kattoon, joten valaisinkaan ei ole enään tiellä.
If you focus on what you've left behind, you'll never be able to see what lies ahead
Liinanen
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1273
Liittynyt: 18:18, 26.08.2004
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liinanen »

Meillä oli kolme akvaa ilman kansilaseja, mutta nyt on kahdessa lasit. Teetätin juuri isoon 430 litraiseen lasit koska leväbarbit hyppelevät sieltä ulos muuten. Huolto on työlästä kun ensin joutuu nostamaan 180 cm pitkän valaisimen pois ja sitten kolme lasia, mutta haihtuminen ei ole enää niin suurta. 130 litraisessa on päällä muutama lasinpalanen koska omppukotilot lähtevät muuten reissulle pitkin olohuoneen lattiaa. Molemmissa vaihtoehdoissa on hyvät puolensa. On tosi rasittavaa jos huomaa että isossa akvassa kelluu joku vallisnerian irto-oksa ympyrää tai kasvi on irronnut pohjasta, silloin kaipaa lasitonta aikaa. Haaveilen myös roikkuvasta valaisimesta.
2marjaa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 530
Liittynyt: 16:58, 05.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjois-Lappi

Viesti Kirjoittaja 2marjaa »

Miten ootte kiinnittäneet kettingin lamppuun? Ihanko vaan lampun päiden ympäri?
Ja kuinka korkealle altaasta?

Rasittavaa siirrellä pitkää lamppua ja raskaita laseja...
-uusio-harrastaja-
doriani
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1579
Liittynyt: 13:06, 07.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kouvola
Viesti:

Viesti Kirjoittaja doriani »

Meillä on 550-litraisen altaa päällä tällä hetkellä yksi lasi kolmesta. Hiukan jänskättää, että tuleeko leväbabit sieltä yli...

Syy siihen, että en tykkäis pitää niitä laseja päällä on se, että 220 cm pitkän altaan päältä lasien ottaminen pois ei ole mikään tosta vaan hoidettu homma. Kaksi valaisinta, kolme isoa lasilevyä... Itse selkävikaisena en edes saisi niitä valaismia nostella. Toiskseen altaassa on ntyt kasvi, mikä kasvaa ulos sieltä :mrgreen:

Onneksi kohta on muutto edessä, uudessa asunnossa olisi tarkoitus laittaa valaisimet kattoon roikkumaan.

Kuinkakohan ylös nuo valaisimet voi laittaa, jotta valoteho ei ihan kamalasti heikkenisi?
Kaiku
Senior Member
Senior Member
Viestit: 795
Liittynyt: 13:45, 04.10.2004
Paikkakunta: Keski-Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja Kaiku »

Katso täältä VesiEläimen Päiwyristä lampun ripustamisesta kuva (kelaa sivua alaspäin). Meillä on itsetehdyssä vanerisessa kotelossa sellaiset "renkulat" ruuvattu kotelon läpi ja niissä ketjut kiinni.
Be merrier with a terrier!
2marjaa
Senior Member
Senior Member
Viestit: 530
Liittynyt: 16:58, 05.01.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pohjois-Lappi

Viesti Kirjoittaja 2marjaa »

Just noin aattelin itekki tehä ku VesiEläimellä! Hyvä hyvä, siistin näkönenki.
-uusio-harrastaja-
jonikniemi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 79
Liittynyt: 11:05, 19.02.2006
Sukupuoli: Mies

Viesti Kirjoittaja jonikniemi »

Voiko liian tiiviistä kansilaseista olla haittaa? Olen kyllä hankkimassa tapparakaloja joten kansilasit pitää olla. Pitääkö ilman kuinka hyvin päästä kiertään tuolla tankissa. Toinen kansi on kylläkin pleksiä jossa yhdessä nurkassa on 1cm*1cm kolo suodattimen johdoille jne. Pitääkö tohon pleksiin porata reikiä?
Harrastajana vuodesta 97
lafe
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1076
Liittynyt: 01:15, 10.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lappeenranta
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lafe »

Tiiviit kansilasit estävät tehokkaasti sekä veden- että näin ollen lämmön haihtumista akvaariosta. Jos kansilasien liika tiiviys mietityttää, voi laittaa hapettimen pöristämään (joka siis ei varsinaisesti liueta happea veteen kuplien kautta vaan edesauttaa kansilasien alla olevan ilman vaihtumista ja tätä kautta varmistaa hapen pääsyn kansilasien alle ja tehokas pintavedenkierto taas hoitaa hapen liukenemisen veteen siitä eteenpäin).
jonikniemi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 79
Liittynyt: 11:05, 19.02.2006
Sukupuoli: Mies

Viesti Kirjoittaja jonikniemi »

Joop, toi hapetin onkin tulossa jotta nostaa tota vettä tuolta alhaalta(kun kerran on 70cm korkee akvaario). Mitä mieltä olette spottilampusta tuomaan lisää valoa ja lämpöä?
Harrastajana vuodesta 97
wantukka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1473
Liittynyt: 17:43, 21.04.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja wantukka »

Meillä taas on ruuvattu sellaiset parin sentin palat kotelon päihin ja niihin reijät. Sitten vaan reikiin rautalangalla kettingit kiinni ja kattoon. Valaisinta kohti siis 4 kettinkiä ja katossa kaksi pidikettä. On ihan siistin näköinen. Suosittelen. Huoltotoimet helpottuvat valtavasti, kun valaisin ei ole tiellä.
If you focus on what you've left behind, you'll never be able to see what lies ahead
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”