kotilo-onkelma, palloko avuksi?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Misato
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 15:02, 08.11.2005

kotilo-onkelma, palloko avuksi?

Viesti Kirjoittaja Misato »

Elikkäs... Kasvin mukana rantautui myös kotiloita ja nyt niistä ei tunnu pääsevän eroon millään ja en tykkää niistä yhtään. :?

Mömmöjä ei vissiin kauheesti kannata yrittää, ainakin jostain jutusta täältä luin, että kyseisessä tapauksessa kalat juuri ja juuri selvisivät kyseisestä projektista, joten en sitä välttämättä haluaisi yrittää... Onnistun kuitenkin tappamaan jonkun... :cry:

Kiekkoja oli tarkoitus ottaa, mutta nyt kun nuo kotilot tulivat, niin rupesin miettimään, että jos ottaisikin kimalaispalloja? Kun on monnisia, niin kotiloita syövät nuoliaiset on vissiin poissa pelistä (vaikka on mulla joskus ollut ilman ongelmia samassa altaassa verkkoja ja monnisia, mutta sitä ei kauheasti vissiin suositella nykypäivänä ainaskaan). Mitä täältä olen lueskellut, niin nuo kimalaispallot kai sopisivat seuraakvaankin ja tykkäisivät vissiin pallomaiseen tapaan kotiloistakin. :mrgreen: Avokki halusi värikästä ja olishan noissa kimalaispalloissa väriäkin ja muutenkin veikeä ulkonäkö. :P

No, mutta akvan tietoja sen verran kun tiedän sanoa, kun niitä kuitenkin kysytään...
litroja 500 (perusmallinen)
ph 7, varmaan vähän päällekin
lämpötila tällähetkellä 28, nostettu mahdollista kiekkojen tuloa varten, ilman lämmitintä 23-25 riippuen vähän sisälämpötilasta
tämän hetken kalasto, minkä kaveriksi palloset tulisivat:
9 kuparimonnista (1 jättikokoinen, muut keskikokoisia)
10 Corydoras "orangea" (muutama aika pieni, loput keskikokoisia)
1 ukkopartis
2 appelsiiniplekoa

Eli mitäs tuumaatte? Ja jos noita palloja voisi ottaa, niin montakos niitä tuonne mahtuisi? Siis sillain, että kun ne ovat aikuisia, niin ei tarviisi myydä yhtään. [;)] Niin ja sitä piti myös kysyä, että kun kesäisin saatetaan olla viikkokin poissa kotoolta, niin riittäisikö pallosille, jos yhden-kaksi kertaa joku kävisi niitä ruokkimassa (nuo muut meijän kalasethan pärjäisi kyllä varmasti sillä)? Tai jos ollaan viikonloppu pois ja ilman ruokaa on siis puoltoista-kaksi päivää, niin tuleeko ongelmia? Kesällä voisin saada jonkun ruokkimaan kalasia useamminkin, mutta viikonloppuja ollaan kohtuu usein pois, niin sillä en viitsisi ketään vaivata.

Nää pallot on mulle ihan uus tuttavuus ja oon kovasti täältä yrittänyt lueskella kaikenlaista niihin liittyen, mutta ihan pihalla tässä vielä ollaan, siksi kyselykausi on päällä. :o
martipa1
Junior Member
Junior Member
Viestit: 72
Liittynyt: 11:21, 14.10.2005
Paikkakunta: Iisalmi

Viesti Kirjoittaja martipa1 »

Kuulemma pohjakalat maistuvat kotiloiden lisäksi. Liekö kimalaiset eri kuin muut pallot? Asian tuntevampi tietäisi. :|
kaloja, kotiloita, kissa
Misato
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 15:02, 08.11.2005

Viesti Kirjoittaja Misato »

Mun mielestä jollain ainaskin oli monnisiakin samassa sakissa kimalaisten kanssa ilman ongelmia, siksi sitä vaihtoehtoa kävin meillekin miettimään... Mutta kuten jo sanoin, niin nämä pallot ovat mulle ihan uus tuttavuus... 8O
tepy
Senior Member
Senior Member
Viestit: 578
Liittynyt: 19:07, 01.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja tepy »

Mulla on 200-litraisessa 6 kimalaispallon seurana 11 helmimonnista, partisakka ja hieroglyfipleko. Ihan mukavasti on alun jälkeen sujunut. Parilla monnisella on repaleinen selkäevä sen alun muistona, mutta kun kimalaiset huomasivat, että monniset eivät ole ruokaa, niin jättivät ne täysin rauhaan. Muutama monnisenpoikanenkin on kasvanut palloista huolimatta. Piilopaikkoja ja kasveja kyllä pitää olla tosi paljon.

Voihan se olla, että jos pallot eivät saa mielestään riittävästi ruokaa, niin ehkä kokeilisivat monnisia, mene ja tiedä. Itse pidän noilla 1-2 päivää viikossa paastoa.

Eli täysin varauksetta en uskalla suositella, mutta meillä on mennyt ihan hyvin. Luulisin, että noin suuressa akvaariossa jos on riittävästi piiloja (=ei tarvitse nähdä toisen naamavärkkiä koko aikaa), niin menisi ihan hienosti. Todennäköisesti päinvastaisiakin kokemuksia löytyy joiltain.
mjalava
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1724
Liittynyt: 16:07, 03.12.2002
Paikkakunta: Siuntio

Viesti Kirjoittaja mjalava »

Hyvin tuonne kimalaispalloja mahtuu suunnilleen sen verran kuin haluat, meillä 320-litraisessa 15 kpl. Eivät ne yleensä kummempaa tuhoa muille kaloille tee, minusta sopivat seura-akvaarioon vallan hyvin. Oikeastaan ainoa haittapuoli noissa kaloissa on hinta. Ja jos sen niin ottaa, pohjaton ruokahalu, minusta se on toisaalta kiva.

Mika
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

Täällä 8 kimalaispallokalaa, 2 pitsitatiaa ja levän (ja kimalaisilta ohimenneen ruoan) syöjinä 6 katinkultamonnia 200 litran altaassa. Kaikilla evät ja muut ruumiinosat tallella. Taannoin altaassa oli pieni partamonni, jonka pyrstöevään ilmestyi alussa kerran hampaanjäljet. Partis paljastui myöhemmin koiraaksi ja muutti isompaan altaaseen. Katinkullat ovat säilyneet täysin naarmuitta.
mjalava kirjoitti:Oikeastaan ainoa haittapuoli noissa kaloissa on hinta. Ja jos sen niin ottaa, pohjaton ruokahalu, minusta se on toisaalta kiva.
Maksoin kimalaisista 12 euroa kappale. Eivät nuo siis ihan halvimmasta päästä ole, mutta taatusti hintansa arvoisia. Tauotta liikkeellä ja aika söpösiä ovat. -Kotiloista ei kuitenkaan olla täysin päästy eroon, vaan nykyään niitä vaalitaan ja kasvatellaan toisessa altaassa :roll:

Ruokahalu on kimalaisissa just parasta :mrgreen: Eivät nälkään kuitenkaan nyypähdä vaikka pari paastopäivää pitäisikin.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
Pallokala
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1700
Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Pallokala »

Sopii tuohon porukkaan. Hanki mukava parvi.
Varaudu henkisesti leikkaamaan niiltä hampaiden kärkiä lyhyemmäksi, sillä jos et saa kimalaisia syömään kovaa kuivaruokaa säännöllisesti (katso aikaisempia viestiketjuja aiheesta) niin hampaat kasvavat nopeasti niin pitkäksi ettei kala saa syötyä.
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
Misato
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 15:02, 08.11.2005

Viesti Kirjoittaja Misato »

Heh, olen jo vähän itseäni valmistellut, siihen, että niiltä joutuisi niitä hampaita katkomaan... Voispahan sit ainaksin "leuhkia", että oonpas leikannut kalaltani hampaita. :mrgreen:

Ja jos hintaa miettii... Mielestäni 12 e kappale ei ole vielä paljon. Vertaa nyt vaikka noihin appelsiineihin, jotka maksoivat 45e/kpl. Ja jos kala on hieno ja muuten upee, niin ei sillä hinnalla ole NIIN paljon väliä (tietty rajansa kaikessa, nuo appelsiinit on aika rajalla, mutta kun ihastuu, niin ihastuu... [;)] ).

Jep. Kotilofarmin voisin siirtää pois tosta akvasta pienempään purkkiin. [;)] Ei ne siellä sitten niin paljoa haittaisi. Mites -muuten- sen farmin kanssa sitten, kuinka ison purkin ne kotilot vaatisivat? Entäs muuten? Tietty vedenvaihtoja ja semmosta normaalia kanssa, mutta riittääkö niille esim. pelkkä hapetinkivi vai tarvitsisiko ne ihan suodatustakin? En aikasemmin aatellut, että tulisi koskaan kasvatettua kotiloita, enkä siksi oo ajatellut niitten sielun elämää sen enempää... ehkä vähän tyhmiäkin kymysyksiä... :roll: Mies kyllä tulee sanomaan, että oon tullut hulluks lopullisesti, kun sanon, että kotilot tarvii oman purkin... 8O
ultimate
Member
Member
Viestit: 310
Liittynyt: 23:19, 11.01.2006
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja ultimate »

Tuli vain mieleen, että ei tuo 12e kimalaisesta paljoa ole, koska täällä siitä saa pulittaa päälle 20e. Olikohan 23,95e tai jotain sinne päin. Ja kyllähän muutkin pallot syö kotiloita. Ovathan kimalaiset myös hauskan näköisiä, kun kääpiöpallotkin ja nekin hoitaa kotilo-ongelman.
Zoo
Myfyriwr
Member
Member
Viestit: 269
Liittynyt: 18:40, 13.01.2005
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Myfyriwr »

Kääpiöipallot vaatisivat melkein lajialtaan, osaavat olla sen verta äkäisiä kun sille päälle sattuvat.

Sain sitten varmaan oman Kimalaisparven harvinaisen halvalla kun maksoin niistä vain 6€ kpl, taisi olla Kurjessa viime vuonna sopivasti joku ale meneillään :mrgreen:

Amazon seura-akvassa niitä asustaa plekojen ja monnisten seurassa eikä evien nyppimisestä ole ollut ongelmia sen alun jälkeen. Ja jos muita kotiloita ei heitetä altaaseen säännöllisesti niin kierteiskanta alkaa kummasti pienentyä :roll:

Ovat oppineet rouskuttamaan kuoren terävän kärjen auki ja syövät ne sitä kautta jos eivät satu kohdalle kun kansiläppä on auki..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”