Levää kasveissa

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

-Silli-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 04:31, 31.01.2006
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja -Silli- »

Valitettavasti hiilidioksidin lisääminen ei ole ihan helppoa puuhaa ja vaatii ehdottomasti perus tietoja vesikemiasta. Hiilidioksidin lisäyshän vaikuttaa suoraan pH:seen, kh-arvoon sekä nitraattiin (kasvien lisääntyneen kasvun myötä). Vaikutukset voivat olla dramaattisiakin ja jopa kaloille kohtalokkaita. Täytyy myös sanoa, ettei hiilidioksidi ymmärtääksen vaikuta suoranaisesti punalevien kasvua ehkäisevästi, vaan lähinnä toimii kasviravinteena. Suosittelen, että hankitte akvaarioonne nopeasti kasvavia kasveja ihan reilulla kädellä. Vaikka intianvesitähdikkiä ja vedensuosikkia.. Punalevistä löytyy muuten tietoa sekä kirjallisuudesta että netistä, myös tältä sivustolta. Kannattaa lueskella.
En muuten halunnut olla tyly tuolla aiemmalla lehtikala neuvollani. Toivon vaan, että noin kaunista ja mielenkiintoista kalaa hoidettaisiin sen ansaitsemalla tavalla. Se on kirjoahventen tapaan varsin persoonallinen kala, mutta tarvitsee tilaa sen näyttääkseen. (ok, en jauha enää [;)] )
Punkfish
Starting Member
Starting Member
Viestit: 34
Liittynyt: 15:41, 12.09.2005

Viesti Kirjoittaja Punkfish »

Fakkenoo kirjoitti:Ja mitähän plekoja....
Juuri niin! 112 litraa ja 5 plekoa? 8O
Vaikka olisivatkin partamonneja, akvaario on 5 sellaisellekin liian pieni.
-ozkuz-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 507
Liittynyt: 17:39, 22.01.2006
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja -ozkuz- »

Onko kellään ideoita mun levä ongelmiin. Kyse on siis samasta levästä, vesiarvot on ph 6.8, kh 6, gh 5, nitraatti 10, nitriitti 0. Vaihdoin noin kk sitten monimetalleihin, altaassa on hiilidioksidia ja kaikissa kasveissa missä tätä kasvaa ovat nopeakasvuisia. Niin ja valot päällä 12h. Johtuuko vielä monimetalleista vai ihan jostain muusta, allas on hieman ylikansoitettu, mutta olen vaihtanut 50% vettä viikottain. Vallisneriassa tämä levä on punaista?
-Silli-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 04:31, 31.01.2006
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja -Silli- »

-Ozkuz-

Mikäli kyseessä nyt todella on punalevä (esim. tupsulevä), ei voi muuta sanoa kun, että siitä on vaikea päästä eroon! Kuvittelisin, että runsas levän kasvu on edelleenkin tulosta monimetalleista, mutta vähentynee ajan kanssa. Uuden tasapainon löytäminen voi viedä aikaa. Tällä hetkellä ravinteita voi olla liikaa tai liian vähän tai kasvit eivät ole vieläkään sopeutuneet suureen valon määrään (aika epätodennäköista luulisin).. Pulaa voi tietty olla myös tietystä yksittäisestä ravinteesta. Siitä sitten vaan arpomaan! :roll: Onko altaassa muita leviä?
Suosittelisin nyt kuitenkin etsimään kuvan vaikka tupsulevästä ja vertaamaan sitä omiisi. Tupsuleväthän ovat hitaita kasvajia ja tuntuu oudolta, että niitä olisi nopeakasvuisissa kasveissa...
Asko
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 03:31, 30.09.2005
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Asko »

metskuli kirjoitti:...ja kaloja on muitakin. 5 plekoa. 2 marmorilehtikalaa. 3 timanttitetraa. 6 neontetraa.
Ja akva 112 litraa...AUTS! [:I] Kalakaupan täti ei tainnut kysyä myydessään akvaarion kokoa? Mutta hyvä jos olet ajatellut siirtää ne isompaan. Lehtikaloista tulee nimittäin todella isoja (melkein kahden kämmenen kokoisia) ajan mittaan.
metskuli
Starting Member
Starting Member
Viestit: 37
Liittynyt: 13:12, 15.01.2006
Paikkakunta: siilinjärvi

Viesti Kirjoittaja metskuli »

onpas tullut vastauksia...korjatakseni...plekoilla tarkotin platyja [;)]
-Silli-
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 04:31, 31.01.2006
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja -Silli- »

metskuli kirjoitti:onpas tullut vastauksia...korjatakseni...plekoilla tarkotin platyja [;)]
Voih...Nyt kanssaharrastajani hyvä, hankihan ne vesitestit tai mene vesinäytteen kanssa akvaariokauppaan ja pyydä mittaamaan (ja arvot sitten paperille ja kotiin mukaan!). Nyt olet keitellyt mahdottoman kalasopan; synnyttävät hammaskarpit (eli platyt yms.) tarvitsevat kovaa(kh yli 5) ja emäksistä (pH yli 7) vettä, kun muut kalasi taas pehmeää(kh alle 5) ja hapanta(pH alle 7). Tällä hetkellä osa kaloistasi joutuu alttiiksi suurelle stressille yrittäessään ylläpitää elimistönsä sisäistä osmoottista tasapainoa väärissä vesiolosuhteissa! Et voi luoda sopivaa elinympäristöä kaikille kaloillesi nykyisessä altaassasi, vaan osa kaloistasi on kokoajan alttiina sairauksille.
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

-Silli- kirjoitti:(kh yli 5)(kh alle 5) .
Tarkoitit varmaan gH:ta.
96l+38l+20l
Angelfish
Member
Member
Viestit: 305
Liittynyt: 12:59, 15.11.2004
Paikkakunta: satakunta

Viesti Kirjoittaja Angelfish »

Jos kyseessä on samalaista tupsulevää kuin omassanikin akvaariossa, niin siitä on aika hankala päästä eroon. Sain hankittua tuon vaivan vaihtamallla valaisimeen Aqua starin tilalle Arcadian natural sunlightin.
Joka päivä oppii jotain uutta.
harrykaa
Junior Member
Junior Member
Viestit: 249
Liittynyt: 11:31, 17.03.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja harrykaa »

Angelfish kirjoitti:Jos kyseessä on samalaista tupsulevää kuin omassanikin akvaariossa, niin siitä on aika hankala päästä eroon. Sain hankittua tuon vaivan vaihtamallla valaisimeen Aqua starin tilalle Arcadian natural sunlightin.
Kyseinen tupsulevä (siis punalevä suvusta Audouinella) on oikeastaan varsin yleinen pain in the a.. akvaariossa. Jotkut väittävät sen voivan hyvin kun nitraattitaso nousee yli 40 mg/l. Olen kyllä havainnut saman kuin Angelfish, eli että kasviloistelamput auttavat tätä levää. Punalevissä on se hankala puoli, että niiden rakenteissa on paljon mikrokuituja ja ovat alustaan juurtuneet todella kovaa.

Tuo Arcadian natural sunlight -loisteputki lähettää hiukan myös UV-valoa (joten se sopii myös joillekin matelijoille). Muutoin sillä on pyritty jäljittelemään auringonvaloa (5.600 K).

Harry
SepiMies
Junior Member
Junior Member
Viestit: 207
Liittynyt: 20:13, 19.09.2005
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SepiMies »

Heitetäänpä nyt tähän, että mullakin kasvaa tupsulevää anubiaksen lehdellä. Akvaarion virtaavin paikka ja samalla hämärin. Missään muualla ei esiinny. Sen tuhoamiseen auttoi ainakin mulla hämärästä äkkinäinen tuominen kirkkaaseen valoon :? . Enää kasvaa vain yhdessä lehdessä.
aurora00
Junior Member
Junior Member
Viestit: 206
Liittynyt: 12:58, 06.01.2006

Viesti Kirjoittaja aurora00 »

Pete28 kirjoitti:http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=4350
Vastaappa näihin niin voi auttaa paremmin [;)]
Musta tuntuu, ettei akvaarion koko, asukit ja suodatus liity mitenkään levänkasvuun. Otsikon aloittaja ilmoitti jo tarpeelliset tiedot, joten miksi lisätä tuonlaisia linkkejä/kysymyksiä?
Pete28
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1155
Liittynyt: 15:46, 18.10.2005
Paikkakunta: Ylihärmä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pete28 »

aurora00 kirjoitti:
Pete28 kirjoitti:http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=4350
Vastaappa näihin niin voi auttaa paremmin [;)]
Musta tuntuu, ettei akvaarion koko, asukit ja suodatus liity mitenkään levänkasvuun. Otsikon aloittaja ilmoitti jo tarpeelliset tiedot, joten miksi lisätä tuonlaisia linkkejä/kysymyksiä?
Minusta ne liittyvät aika paljonkin levänkasvuun. Esim. jos akvaario on ylikansoitettu niin nitraattia voi olla paljon ja levät kukoistaa.
96l+38l+20l
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”