Hunajarihmat kutupuuhiin?

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
8)
Starting Member
Starting Member
Viestit: 6
Liittynyt: 23:27, 14.04.2006
Paikkakunta: Lahti

Hunajarihmat kutupuuhiin?

Viesti Kirjoittaja 8) »

Ostin eilen pariskunnan hunajarihmoja (colisa chuna) ja koiras oli silloin aika väritön ja illemmalla värit olivat jo palanneet. Mutta nyt epäilen, että koiras olisi kutupuvussa? Se on aivan oranssi vartaloltaan, vatsaevä musta ja naama musta + selkäevä keltanen.
Eiliseen mennessä pariskunta eleli sovussa tutkiskellen, mutta äsken ne pyörivät ympyrää. 8O Koiras ei näyki naarasta mutta välillä ajelee sitä pois päin.. Mitähän tämä pyörintä mahtoi olla?
Haluaisin kovasti saada hunikseni kutemaan, olisiko jotain kudun laukaisu vinkkejä?

Tämä pariskunta asustelee ihan omassa akvaariossa ilman muita kaloja, joten eikö kudetuksen pitäisi onnistua niitten kotiakvaariossa?

Kaikki apu otetaan vastaan! :mrgreen:

Ainiin kun hunikset alkoivat pyörimään koiraan väritys voimistui hurjasti mutta kun pyörintä loppui ne haalenivat jonkin verran.
Helmi & Harri
Kodama
Member
Member
Viestit: 376
Liittynyt: 21:27, 14.04.2005
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kodama »

No joo. Omilla hunajaherroillani on koko ajan komea kutuväri päällään, vaikkei mitään kutuun viittavaa ole näkyvissä. Minulla on siis kaksi koirasta ja yksi naaras. Uhmakkaan asun pitäminen päällä voi kuitenkin viitata altaan runsaaseen ja "pelottavaan" kalastoon.

Kyllä nuo sinun kalojesi "oireet" vähän kutuun viittaavat, älä kuitenkaan toivo liikoja. Kaloilla on tapana kutea silloin kun sitä vähiten odottaa ;) Paras taktiikka on aloittaa projekti, jonka kannalta kutu olisi hyvin paha asia tai vaikkapa hankkia itselleen niin paljon kiireitä että hyvä kun ehtii kaloja ruokkia kerran päivässä. Silloin kalat kutevat innokkaasti. Pahimmalla hetkellä.

Onnea vain viehättävien rihmakalojen johdosta. Kyllä saa suloisempaa kalaa hakea.
Elämä on rankkaa.
8)
Starting Member
Starting Member
Viestit: 6
Liittynyt: 23:27, 14.04.2006
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja 8) »

Aww. Kyllä helpotti! :D Suloisia ne todellakin ovat!
Helmi & Harri
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”