Kalat järjestykseen

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
tartsan
Starting Member
Starting Member
Viestit: 10
Liittynyt: 08:40, 22.11.2001
Paikkakunta: Finland

Kalat järjestykseen

Viesti Kirjoittaja tartsan »

Minulla on 2 akvaariota, molemmissa on aika sekalainen kalakanta. Kaipaisin vinkkejä, miten jakaisin kalat järkevästi näihin altaisiin. Isompi 100 litrainen on olohuoneessa ja siihen haluaisin näyttävämpiä, persoonallisempia ja isompia kaloja. Pienempi 40 litrainen on työhuoneessa, sitä ei katsella niin usein, joten sinne voisi laittaa vaatimattomamman näköiset ja pienemmät kalat. Kalakanta on tällä hetkellä seuraavanlainen:

100 l:

* seeprakala (pilkullinen versio, kaipaisi varmaan lajitovereita)
* 6 neontetraa
* 6 kiilakylkeä
* 3 lyhtytetraa
* hunajarihmalakapariskunta
* taistelukalapoika (lepsu luonne, ei ahdistele muita, mutta aika ruma kirjavanpunainen )
* partamonni

40 l:

* 5 intiaaninsulkaa
* 3 miljoonakalaa (1 poika, 1 tyttö, 1 vauva)
* 4 kuparimonnista (isä, äiti ja 2 vauvaa)
* taistelukalapoika (kiivaampi luonne, ahdisteli hunajarihmapoikaa, kun se oli ennen samassa altaassa, todella upea kirkkaansininen huntueväinen ilmestys )

Olen ajatellut, että 100 litraiseen pitäisi saada jotain pohjakaloja, lähinnä monnisia (rakastan niitä silmänmuljauttelijoita ). Partamonnia en oikein ymmärrä, en ole nähnyt sitä koskaan kunnolla, kun se on aina jossain piilossa. Enkä ole koskaan nähnyt sen syövän mitään, kuoleekohan se nälkään? Tuonne isompaan himoitsisin myös pieniä kirjoahvenia ja siniseeprakaloja. Pitäisikö minun luopua joistain kaloistani, taitaa olla ylikansoitusta jo nyt?
aku
Member
Member
Viestit: 291
Liittynyt: 16:56, 18.10.2001
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja aku »

Ehdotus kokoonpanoon akvaarioissa

100l
- 5-6 seeprakalaa (Mielellään sitä pilkullista että se saisi kamuja.)
- 8 neontetraa
- 6 lyhtytetraa TAI kiilakylkeä
- monnisesi joita voisit ottaa 2-3 lisää parveksi
- haaremi (1 koiras ja noin 2-3 naarasta) jotain kääpiö ahventa tai palettipari.
-1-2 partamonnia tai 5 nuolimonnia ei levistä koska se on liian suuri.

40l
-hunajarihma pariskunta
-miljoonakalat
- 6 jotain korkeintaan 4cm tetraa.

Siinä sopivat kalastot miljoonakaloja lukuun ottamatta.

Taistelukalojen paikan saat päättää itse.
40 litraiseen ja mielellään myös 100 litraiseen paljon kasveja tetrojen ja rihmojen takia.


Kaikki varma on epävarmaa.
tartsan
Starting Member
Starting Member
Viestit: 10
Liittynyt: 08:40, 22.11.2001
Paikkakunta: Finland

Viesti Kirjoittaja tartsan »

Kiitokset Akulle hyvästä ehdotuksesta . Yksi asia jäi kuitenkin vielä painamaan mieltä. Eikö 40 litraisessa pitäisi olla jotain pohjakaloja "talonmiehenä"? Vai pärjääkö allas ilmankin, imuroin kyllä pohjan 1-2 viikon välein? Muuten ehdotuksesi kuulosti tosi hyvältä.

Siitä partamonnista vielä, jäin eilen katselemaan akvaariota valojen sammuttamisen jälkeen ja silloin lähti Mörkö-partis liikenteeseen. Pudotin ruokatabletin sille ja hyvin näkyi maistuvan. Tää oli eka kerta kun näin sen syövän tai edes liikkuvan (se on ollut mulla 4 päivää). Jeeeee! Sen sukupuolikin olis kiva tietää, en osaa tulkita sen partaa, onko se pitkä vai lyhyt, kun ei ole mihin verrata. Ne partakarvat on jotain 3 mm pitkiä, kertooko se jotain Mörkö itse on n. 8 cm pitkä.
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

Sanoisin, että kaloja on kyllä jonkun verran liikaa ja vaikka lisäkalat olisivatkin mukavia, niin mielummin ei.

Ehdottomasti oltava 100-litraisessa, koska ovat liian isoja siihen pienempään altaaseen:
partis
4 kuparimonnista
pilkkuseeprakala
toinen taisto, tietenkin sillä niitähän ei voi yhdistää
ja sitten vaikka kiilakyljet ja lyhtytetrat. Ja hunajapari.

Pienempään jäisi neontetrat, inkkarit ja toinen taisto. Ei tilaa pohjakaloille.

Miljoonakalat jäivät yli, mutta ne eivät vesivaatimustensa takia sovi muiden seuraan. Mielestäni tilaa ei ole kirjoahvenille, ei edes kääpiöille. Muutamalle parvikalalle sensijaan voisi mahtua pari lajitoveria lisää tuohon sataseen.
aku
Member
Member
Viestit: 291
Liittynyt: 16:56, 18.10.2001
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja aku »

quote:
Kiitokset Akulle hyvästä ehdotuksesta.



Eipä kestä. Muuten tuo liisan viestä jäi mietittämään sillä itselläni on noin 50cm ylikansoitusta ja kalani ovat kuteneet ja tauteja ei ole ilmennyt. Yhtään kalaa ei ole kuollut paitsi kolme milliskoirasta katosivat kardinaalitetran mukaan kultajuovamonnin suuhun ei hyvä ei hyvä...

Ei minusta siitä liikakansoituksesta mitään suurempaa haittaa ole.
Kalani voivat todella hyvin, Mutta se taitaa olla ruokinnan ansiota sillä ruokin 5-9 ruoka laadulla viikoittan. (Ruokalaadulla en tarkoita eri hiutaleruoka merkkejä vaan survaria matoja pellettejä salaattia ym.

tiedolla kerätään tyhmyyttä.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”