Juurakon liotus ja kasviehdotuksia

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Hulina
Junior Member
Junior Member
Viestit: 213
Liittynyt: 11:46, 03.01.2006
Paikkakunta: Helsinki

Juurakon liotus ja kasviehdotuksia

Viesti Kirjoittaja Hulina »

Ostin tänään yhden juurakon akvaariooni, kahden muun lisäksi. ;) Laitoin sen ämpäriin + lämmintä vettä päälle. Olen antanut sen nyt liota siellä noin viitisen tuntia ja se on värjännyt vettä vain hiukan. Mietin, että kuinka kauan sitä täytyy liottaa, kun se kuitenkin upposi heti ja ajattelin vielä varmuuden vuoksi heittää kiehuvaa vettä päälle, että on ainakin siltä osin puhdas. Pitäisi vielä harjata varmuuden vuoksi, mutta kuinka kauan sitä siis täytyy liottaa?

Sitten vielä: Altaassani on tällä hetkellä vedensuosikkia, intianvesitähdikkiä, jaavansaniaista ja (rusko?)melalehteä. Etualalla ja erityisesti sivuilla on vielä tilaa jollekin kivalle kasville. Sinne voisi sopia jokin köynnöstävä tai muuten nätti kasvi. Keksittekö jonkin mukavan aasialaisen lajin, joka olisi suht' helppo ja tyytyisi keskivertovalaistukseen?
Vesihiisi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1012
Liittynyt: 21:32, 27.01.2006
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

Panin yhden juurakon tammikuussa likoon, eikä vielä suostu pysymään pohjassa!
- Kerran luulin olevani väärässä, mutta erehdyin -
Salla_~~
Senior Member
Senior Member
Viestit: 504
Liittynyt: 18:19, 31.08.2004
Paikkakunta: Kärkölä
Viesti:

Re: Juurakon liotus ja kasviehdotuksia.

Viesti Kirjoittaja Salla_~~ »

Hulina kirjoitti:kuinka kauan sitä siis täytyy liottaa?
Itse en liottanut kantojani ollenkaan, laitoin vain suoraan akvaarioon pienen harjauksen jälkeen, jotta suurimmat irtoroskat lähtivät, sen jälkeen tosin pari päivää akvaarion vesi oli hieman kellertävä :roll: Mielestäni sun ei tarvitse enää liottaa sitä kantoa.

Ja kasveista, miten olisi kaunis pennilehti (Cardamine lyrata). Eikös se ole Aasialainen kasvi? Linkki: http://rybicky.net/obr/rostliny/max/car_lyr.jpg
It's true, we're all a little insane.
Hulina
Junior Member
Junior Member
Viestit: 213
Liittynyt: 11:46, 03.01.2006
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Hulina »

Päätin nyt heittää sen tuonne altaaseen, keittämisen ja hinkaamisen jälkeen. Sijoittelin kasvitkin vähän uudelleen ja nyt sisustus miellyttää omaa silmää. ;) Pennilehden voisin kuitenkin laittaa korvan taakse. :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”